Katarzyna Gubała
VegLab

Zakwas na chleb krok po kroku

Zakwas na chleb krok po kroku prosty przepis

Jak zrobić chleb od zera? Wystarczy mąka żytnia i woda. Oto jak szybko i prosto stworzyć zakwas, z którego będziemy mogli piec w domowych warunkach zdrowy chleb.

 

Odezwa do twórcy

Droga Piekarko, Drogi Piekarzu! Nazywają nas ZAKWAS. Jesteśmy stadem mikroorganizmów uwielbiających mąkę. Do tej pory żyliśmy sobie spokojnie na dnie litrowego słoika Kasi Gubały we Wrocławiu, ale pomyśleliśmy, że czas poszerzyć horyzonty i przenieść się w inną część świata. W ten sposób być może trafimy w twoje ręce. Mamy nadzieję, że zapewnisz nam troskliwą opiekę i aby ci to ułatwić, opowiemy co nieco o naszych upodobaniach.

 

Zakwas i jego wymagania

Kiedy stoi w ciepłym miejscu (albo w temperaturze pokojowej) codziennie musi dostawać posiłek składający się z takiej samej ilości mąki i wody (np. po łyżce). Gdy jest w lodówce, traci apetyt i wystarczy go karmić co 1-2 tygodnie. Nie lubi posiłków w zimnie, dlatego zarówno przed jedzeniem, jak i po odbytej uczcie, preferuje postać trochę w cieple (do kilku godzin). Potem może z powrotem wrócić do lodówki.

Zakwas i jego wymagania

 

Bądź odpowiedzialny za twój zakwas

Tworzenie zakwasu krok po kroku to także odpowiedzialność. Kiedy już zaczynamy go karmić, warto troszczyć się o niego w dłuższej perspektywie. Dlatego jadąc na wakacje poprośmy znajomych o dokarmianie naszego słoika. Niech zakwas zagrzeje się w cieple kuchni choć kilka godzin i zje łyżkę mąki.

zakwas zagrzeje się w cieple kuchni

 

Jaka mąka dobra na zakwas na chleb?

Zakwas lubi mąkę żytnią razową, typ 1850 lub typ 2000. Potrzebuje stałego dostępu do świeżego powietrza, dlatego nie można go trzymać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Z zakwasu będziemy przygotowywać do chleba właściwego zaczyn również z mąki żytniej. Natomiast bazą naszego chleba spokojnie może być dowolna mąka pszenna. Jeśli zakwas jest młody, mąka pszenna powinna być o niskim typie np. 500. Młody zakwas ma mało siły i łatwiej będzie mu „unieść” lekką mąkę. Kiedy jednak wyhodujemy już zakwas i będzie on miał ponad 3 miesiące – możemy zacząć produkcję chlebów na mąkach ciężkich, pełnoziarnistych typ. 750 i wyżej.

 

Jak przechowywać zakwas?

Aby zachować zakwas w dobrej kondycji przez długi czas, należy go trzymać w szklanym naczyniu, np. słoiku. Unikajmy plastikowych opakowań. W rysy powstałe na powierzchniach plastiku łatwo wnikają bakterie. W taki sposób nasz zakwas może być zagrożony pleśnią.

 

DZIEŃ 1

  • 100 g mąki żytniej typ 1850 lub 2000
  • 100 ml wody

Mieszamy wodę z mąką w czystym, wyparzonym słoiku, odstawiamy na 24 godziny w ciepłe miejsce.

 

DZIEŃ 2

  • 100 g mąki żytniej typ 1850 lub 2000
  • 100 ml wody

Dodajemy kolejną porcję mąki i wody do mieszanki z dnia poprzedniego. Mieszamy łyżką. Odstawiamy na 24 godziny.

 

DZIEŃ 3

  • 100 g mąki żytniej typ 1850 lub 2000
  • 100 ml wody

Wyrzucamy połowę zakwasu i dodajemy ponownie mąkę i wodę. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 24 godziny.

 

KOLEJNE 4 DNI

Ponawiamy dodawanie równych proporcji mąki i wody i jednoczesne wyrzucanie połowy zakwasu przez kolejne 5 dni. Po tym czasie twój pierwszy zakwas będzie gotowy. Tutaj znajdziesz przepis na prosty i zdrowy chleb pszenny na zakwasie.

 

Zobacz także: