Katarzyna Gubała
VegLab

Dieta wege dla seniora - jak jeść zdrowo

Zdrowa dieta wege dla seniora

Kuchnia roślinna łagodzi dolegliwości wielu chorób. Prostym przykładem jest dieta wege dla seniora, dzięki której występuje złagodzenie problemów z chorobami krążenia, chorobami serca czy reumatyzmem.

Nie od dzisiaj wiadomo, że warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszego żywienia. A gdyby tak zrezygnować z mięsa na rzecz diety roślinnej i pozbyć się lub złagodzić dolegliwości takich chorób jak reumatyzm, alergie, cukrzyca, choroby krążenia, choroby serca, a nawet nowotwory? Z wege to możliwe.

 

W roślinach tkwi siła

Według profesora Colina T. Campbella z Uniwersytetu Cornell w Stanach Zjednoczonych całe rośliny (zwłaszcza naciowe) pełne są antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy. To właśnie one skutecznie potrafią poradzić sobie z wolnymi rodnikami, które nie tylko przyspieszają procesy starzenia, ale też znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory czy choroby serca. I to właśnie największa siła tkwi w warzywach i owocach. Profesor Campbell zaleca dietę wege szczególnie osobom starszym, seniorom i wszystkim tym, którzy mają problemy ze zdrowiem.

 

Słaba jakość mięsa

Przyczyną chorób krążenia i coraz powszechniejszych nowotworów jest przede wszystkim jedzenie, a właściwie jakość spożywanego jedzenia. Im jest ono gorsze, kiepskiej jakości, tym ryzyko wzrasta. Najgorszej jakości jest w tej chwili mięso. Bo w dzisiejszych czasach wołowina nie pochodzi od wolno biegających po łące krów, a wieprzowina od radosnych świnek zajadających się zbożową paszą, ziemniakami i pokrzywami. Przemysł mięsny to ogromna machina, w której zwierzęta są tylko produktem, dzięki któremu uzyskujemy mięso – zafoliowane, na styropianowej tacce, gotowe do zakupu w sieci supermarketów. A przecież nie oszukujmy się. Współcześnie zwierzęta hodowlane nigdy nie widziały słońca, nigdy nie jadły trawy. Są przetrzymywane w ciasnych boksach lub klatkach. Ze stresu wytwarzają tyle adrenaliny i kortyzolu, który my następnie spożywamy w postaci kotleta czy gulaszu, że przestajemy być zdrowi, a zaczynamy być poważnie chorzy.

 

Marchewka na reumatyzm

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to choroba autoimmunologiczna. Bolesne objawy nasilają się, gdy organizm walczy. Winą za tę walkę możemy obarczyć m.in. słabej jakości mięso, które dostarcza do naszego organizmu nadmierne ilości antybiotyków, jakimi faszerowane są współcześnie kurczaki czy hormonów wzrostu pochodzących z wieprzowiny. Badania dowodzą, że przejście na dietę wege w przypadku osób starszych znacznie łagodzi objawy reumatyzmu (reumatoidalne zapalenie stawów – RZS) i pozwala lepiej funkcjonować, szczególnie seniorom, których ta choroba nie oszczędza. Zamiast mięsa – spróbujmy naszemu organizmowi podarować na co dzień dietę wege dla seniora i więcej białka roślinnego pochodzącego wprost od warzyw strączkowych:

  • fasoli,
  • grochu,
  • soi,
  • soczewicy,
  • ciecierzycy.

 

Reumatyzm – co jeść?

Na zapalenia w tkance łącznej wpływ ma przede wszystkim rodzaj spożywanego jedzenia. Aby nie dochodziło do takiego stanu ważne jest włączenie do diety produktów, które działają na nasz organizm przeciwzapalnie. W diecie wege dla seniora ważne są między innymi:

  • tłuszcze z wysoką zawartością kwasów omega-3
  • warzywa i owoce
  • witamina C (papryka, pietruszka, mandarynki, cytryny)
  • witamina A
  • cynk (orzechy, pestki słonecznika, dyni)
  • selen (banany, orzechy)
  • żelazo (szpinak, jarmuż)
  • beta-karoten (marchew, dynia, pomidor)

 

Siemię lniane na alergie

Ilość osób z objawami alergii z każdym rokiem diametralnie wzrasta. Specjaliści zalecają rezygnację z glutenu, nabiału czy jajek, w których jest najwięcej substancji uczulających. Tylko jak rozsądnie z nich zrezygnować? Z pomocą przychodzi nam siemię lniane znane od lat.

Zwykle stosujemy je w bólach gardła czy wrzodach żołądka. Otóż siemię lniane ma mnóstwo dobroczynnych właściwości. A gęsty żel, który powstaje z jego zaparzenia idealnie spełni w kuchni rolę zamiennika jajek. Warto takie zaparzone siemię dodawać do kotletów i pasztetów. To idealny produkt w przypadku diety wege dla seniora. Sprawdzi się także w cieście! Może też być zdrowa wegańska zupa z siemienia lnianego.

A co z nabiałem? Zamiast mleka, do porannej kawy możemy użyć zalanych gorącą wodą płatków owsianych. Twarożek łatwo zrobić z pestek słonecznika lub nerkowców. Czyż nie będzie to zdrowa roślinna dieta dla osób starszych?

 

Od czego zacząć kuchnię wege dla seniora?

Z pomocą przychodzą nam specjaliści, którzy tłumaczą – nie musisz od razu rzucać mięsa.

  • Zacznij od ograniczenia. Może to być jeden dzień w tygodniu.
  • Umów się ze swoją rodziną, że na przykład poniedziałki w waszym domu są bezmięsne.
  • Poszukaj ciekawych przepisów na roślinne kotlety z soczewicy czy ziemniaków.
  • Zaserwuj sobie i bliskim smalec z białej fasoli czy pasztet z grochu i kaszy jęczmiennej. Zdziwisz się, jak wszystkim będzie smakowało.
  • Przepisów szukaj w prasie, w książkach kucharskich np. Wege w kwadrans czy internecie.
  • Zacznij od prostych przepisów, które zajmą ci w kuchni nie więcej niż pół godziny.
  • Wykorzystuj niedrogie składniki: kaszę, ryż, fasolę, groch, marchew, buraki, cebulę.
  • Nie potrzebujesz egzotycznych przypraw, by zacząć odżywiać się zdrowo i roślinnie. Dieta wege dla seniora to proste rozwiązania.

 

Wege zalecenia

Dieta roślinna to nic innego, jak rezygnacja z jedzenia mięsa. W przypadku wegetarian jest to niejedzenie mięsa, ryb i owoców morza, w przypadku wegan – także jajek i nabiału. Czy to zdrowe? Polski Instytut Żywności i Żywienia już w 2010 roku wydał stanowisko, że dieta wegetariańska jest odpowiednia dla człowieka na każdym etapie rozwoju, w tym również dla dzieci. Warunkiem jest jej prawidłowe zbilansowanie. Czyli jest zdrowa, ale warto wiedzieć coś na jej temat nim się zacznie. Ba, z przeprowadzonych badań wynika, że dieta wege pomaga zdecydowanie seniorom w takich schorzeniach, jak reumatyzm czy cukrzyca.