Katarzyna Gubała
VegLab

Nowalijki na parapecie

Kiełkujące nowalijki na wiosnę na parapecie - samodzielna uprawa

Młody szczypior, natka pietruszki, natka marchewki to wiosenne źródła witamin. Możemy uprawiać je samodzielnie na parapecie. Zamiast wyrzucać kiełkującą pietruszkę – zaoszczędźmy i posadźmy ją w doniczce! Taka domowa uprawa na parapecie możemy być dobrą zabawą i smacznym dodatkiem do zup, makaronów czy koktajli. Przekonajcie się sami! O tym opowiadałam w Pytaniu na śniadanie.

Katarzyna Gubała Pytanie na śniadanie Nowalijki na parapecie

 

W naszych piwnicach i spiżarniach warzywa poczuły wiosnę i wypuszczają kiełki, jak szalone. Czy to dobrze?

To zależy od warzywa. Kiełkująca cebula, pietruszka czy marchew będzie dla nas doskonałym źródłem zdrowia, ale już kiełkujących ziemniaków nie należy jeść. Czy zwykłe ziemniaki są dla nas szkodliwe? O tak! Zawierają w kiełkach i pod skórką solaninę – substancję na tyle trującą dla naszego organizmu, że zjadając ją możemy mieć bóle brzucha lub głowy, niestrawność i biegunkę. Poza tym solanina nada gorzki smak ziemniaczanemu puree, dlatego lepiej mocno odkroić takiego ziemniaka z zielonej skórki, a kłącza odrywać i wyrzucać.

Nowalijki na parapecie

 

Czy kiełkujące warzywa są szkodliwe dla zdrowia?

Wiosna to czas, kiedy rośliny zaczynają swój okres rozwoju. Stąd na czapeczkach marchwi lub pietruszki pojawiają się młode listki, czyli natka. To bomba witamin i mikroelementów. Kiedy zobaczymy takie zazielenione korzenie, zamiast je wyrzucać - warto przeznaczyć je na domową uprawę. To doskonały sposób na wzmocnienie organizmu. I oczywiście absolutnie ekonomiczny. Zamiast ciągle kupować nową zieleninę, możemy rozmnażać tą, które już kupiliśmy.

Nowalijki na parapecie

 

Szczypiorek na parapecie – własna prosta i tania uprawa

Nie każda cebula nadaje się na szczypior. Warto o tym pamiętać. Żeby cebula od jesieni przez zimę przetrwała do sprzedaży – producenci zanurzają ją w preparacie antykiełkującym. No i taka prędzej zgnije na parapecie niż odda nam swój szczypior. Dlatego zwykle po cebulę wybieram się na ekologiczny bazarek, kupuję od lokalnego rolnika lub wybieram w warzywniaku te egzemplarze, które już puszczają pierwsze zielone kiełki. Ekologicznej cebuli oszczędzono chemii. Dlatego jest doskonałym źródłem bujnego szczypioru. Kupuję kilo małych cebulek. Rozstawiam doniczki z ziemią na parapetach i układam cebulowe królowe w rzędach. Kiełkują w ciągu tygodnia, a po dwóch mam bujny szczypior na parapecie lub balkonie.

Nowalijki na parapecie

 

Jak samemu uprawiać natkę pietruszki w domu?

Kiełkujące nowalijki na wiosnę na parapecie to genialne źródło witamin. Podobnie, jak cebula – także pietruszka w korzeniu nadaje się do domowej uprawy. Ostatnio odkryłam na nią prosty sposób – wystarczy uciąć z pietruszki jakieś 4 centymetry od góry i posadzić w ziemi w doniczce balkonowej lub ułożyć w pojemniku z wodą. Natka murowana. Reszta korzenia do schrupania na surowo.

Nowalijki na parapecie

 

Podobnie możemy zrobić z kiełkującym korzeniem marchewki! Nać z marchwi to doskonałe źródło witamin. Górę korzenia ucinamy i wsadzamy do ziemi lub słoika z wodą, a dolną część korzenia marchwi wykorzystujemy na przykład do zupy lub... na grilla!

Nowalijki na parapecie

 

Po co sadzić warzywa skoro można pójść do sklepu i kupić sobie natkę pietruszki?

Kiełkujące nowalijki na wiosnę na parapecie warto posadzić samemu i samemu uprawiać.

  • Przede wszystkim przy sadzeniu wiosennych nowalijek warto pomyśleć o ekonomii. Taka jedna cebula potrafi nam zapewnić 3-4 pęczki szczypioru. A jeden pęczek to około 5-6 złotych! Podobnie jest z natką pietruszki. Dlatego warto popatrzeć przede wszystkim na cenę.
  • Po drugie zabawa. Warto sadzić warzywa z dziećmi. Będzie to spędzony wspólnie czas, rozmowy o ogrodnictwie i dużo zabawy.
  • Po trzecie zdrowie – Własne warzywa to sprawdzone źródło witamin. Wie to każdy ogrodnik i posiadacz rodzinnego ogródka działkowego. Natka pietruszki to bogate w witaminę C, witaminę A, witaminę E, witaminę K i witaminy z grupy B. Oprócz tego jest źródłem kwasu foliowego, luteiny, wapnia, żelaza, potasu, manganu, cynku i selenu. Natka marchwi to bomba witaminy C i K, a także wapnia, potasu i magnezu. Szczypior to natomiast idealny naturalny antybiotyk.

Nowalijki na parapecie

 

Co możemy przygotować z naszych parapetowych nowalijek?

  • oliwę szczypiorkową
  • makaron z pomidorkami i oliwą szczypiorkową oraz natką wzmocni odporność i uzupełni niedobory żelaza
  • dobrym pomysłem są też warzywne gulasze podawane z nowalijkami
  • ale najlepiej nowalijki sprawdzą się jest w koktajlach. Wystarczy młode listki zblendować z owocami: jabłkami, bananami, pomarańczami i popijać codziennie dla zdrowia.

Nowalijki na parapecie

 

Zatem rozwiejmy wątpliwości – warto uprawiać nowalijki, prawda?

O tak. Zdecydowanie powinny zagościć na naszych stołach i parapetach. To czysta ekonomia i doskonałe źródło witamin.

Nowalijki na parapecie

Nowalijki na parapecie