Katarzyna Gubała
VegLab

Wegańskie leczo z cukinii - szekie wege danie

Wegańskie leczo z cukinii

Leczo z cukinii to danie, które warto przygotować, kiedy lato jest w pełni, a warzyw – prawdziwy urodzaj.

Na targu możemy wybierać pomiędzy małymi i dużymi cukiniami, a także ich odmianami i kolorami. Do leczo nadaje się każda cukinia. Byleby nie miała zbyt przerośniętych w środku gniazd nasiennych. Jeśli akurat taka nam się trafi, warto je usunąć przed wrzuceniem do garnka.

Skład takiego leczo możemy dowolnie modyfikować i dorzucić ziemniaki, bataty, pietruszkę, pasternak, dynię lub buraki. Każde warzywa korzeniowe sprawdzą się w tym daniu.

 

Białko z roślin

Oczywiście zamiast soczewicy z puszki możemy sami ugotować soczewicę mocząc ją dzień wcześniej, a następnie gotując. Jeśli jednak nie mamy czasu, wystarczy puszka soczewicy. Ewentualnie możemy ją zamienić na puszkę fasoli czy cieciorki. Danie to będzie idealnym obiadem dla wegetarian i wegan, stąd w składzie pojawiły się warzywa strączkowe, które dostarczą nam odpowiednią ilość roślinnego białka.

Dania latem zwykle przyprawiam tylko solą i pieprzem, ewentualnie kuminem lub kurkumą. W zimie dodaję nieco więcej przypraw, kiedy warzywa już nie mają takiego świeżego smaku, jak te wygrzewające się w naturalnych promieniach słonecznych.

Kumin zwykle mam w ziarnach i tłukę go w moździerzu. Wtedy jest bardziej aromatyczny i nadaje warzywnemu leczo intensywniejszy posmak.

Jeśli macie ochotę na młoda cukinię na surowo, to spróbujcie też przepisu spaghetti z cukinii.

Inne moje przepisy znajdziecie w książce Warzywa górą!, a także na platformie urządzenia Thermomix.

 

Składniki:

  • 1 duża cukinia
  • 3-4 średnie marchewki
  • puszka brązowej soczewicy
  • 2 cebule
  • oliwa
  • puszka pomidorów bez skórki pelati
  • sól, pieprz do smaku
  • mielony kumin

Wykonanie leczo z cukinii:

Cebulę obieramy, kroimy w kostkę i podsmażamy na oliwie. Dodajemy umytą i pokrojoną w grubą kostkę cukinię. Marchewkę myjemy, obieramy, kroimy w plasterki i tez dorzucamy. Po 10 minutach dokładamy pomidory w puszce. Całość zalewamy soczewicą. Doprawiamy sola, pieprzem i kuminem. Dusimy pod przykryciem kolejne 10 minut. Podajemy z chlebem lub kaszą pęczak.