Katarzyna Gubała
VegLab

Mango sticky rice szybki wegański deser

Tajski wegański szybki deser - Mango sticky rice

Deser mango sticky rice z musem ze świeżych owoców

Wszystko zaczęło się od warsztatów z kulinarnych z kuchni tajskiej. Szukałam jakiegoś naprawdę niesamowitego tajskiego deseru, który zachwyciłby podniebienia nawet najbardziej wyrafinowanych klientów. No i padło na sticky rice. Danie jest tak proste, że można je przygotowywać z dziećmi. Idealnie nadaje się na szybkie, zimowe śniadanie lub lekki letni obiad. Decydujcie.

 

Jaśminowy ryż właściwości odżywcze, kalorie i przepis

Ryż jaśminowy to główny składnik kuchni tajskiej i produkt narodowy na eksport Tajlandii. Ma lekko słodkawy smak przypominający nektar jaśminowy – stąd jego nazwa. Jaśminowy zapach wietrzeje po około roku.

 

Ryż jaśminowy – przykładowe przepisy i pomysły zastosowania

Ryż jaśminowy jest ryżem długoziarnistym, białym. Ma wielką zaletę - po ugotowaniu staje się kleisty. Dlatego tak chętnie polecany jest nie tylko do gulaszy, ale także do pasztetów, gołąbków oraz deserów. Sprawia, że potrawy są zwarte, nie rozpadają się. Bywa, że możemy nim w niektórych przepisach wegańskich zastąpić jajko.

Dzięki kleikowi jaśminowy ryż może być dla nas wspaniałą bazą do przepisów na słodko typu:

  • budyń,
  • mango sticky rice,
  • pudding,
  • smoothie,
  • proteinowy shake.

Szczególnie polubili go sportowcy. Porcja protein zawarta w szklance jaśminowego ryżu może nasycić głód po intensywnym treningu. Wege energia zawarta w ziarnach tego ryżu sprawia, że jesteśmy syci, nie mamy wzdęć, nie mamy uczucia przejedzenia, a za to sytość utrzymuje się kilka godzin. Niska kaloryczność jaśminowego ryżu (118 kalorii w 100 g) sprawia, że jest stosowany także w dietach redukcyjnych, odchudzających i dla osób dbających o linię.

 

Ryś jaśminowy – właściwości odżywcze

Zawartość błonnika w jaśminowym ryżu pozwala go spokojnie stosować podczas zrzucania zbędnych kilogramów i w nawet najbardziej restrykcyjnych dietach.

Tajski ryż zawiera także witaminy z grupy B, fosfor oraz potas. Szczególnie ten ostatni będzie idealnie uzupełniał dietę osób, które żyją w stresie, piją sporo kawy  czy palą papierosy. Dieta bogata w jaśminowy ryż pomoże nam:

  • zlikwidować skurcze mięśni podczas treningu,
  • zrzucić zbędne kilogramy,
  • osiągnąć lepsze wyniki na siłowni,
  • polepszyć czas biegowy,
  • zjeść coś słodkiego bez wyrzutów sumienia i liczenia kalorii.
  •  

 

Jak gotować jaśminowy ryż?

Najpierw porcję ryżu przepłukujemy pod zimną wodą. Ryż gotujemy w proporcji 1 porcja ryżu do 1,5 porcji wody. Możemy od razu zalać ryż wodą w garnku i przykryć pokrywką. Nie zalewamy ryżu większa ilością wody, bo potem, w trakcie odcedzania wypłuczemy lub wylejemy z niego wszystkie składniki odżywcze. Od momentu zagotowania wody czekamy 15 minut. Uzyskamy wersję półsypką. Jeśli ryż jaśminowy pogotujemy 20 minut otrzymamy kleistą wersję. Po tym czasie ryż odstawiamy na 10 minut do ostygnięcia.

Uwaga na ryż w plastikowych torebkach. Chociaż taka porcja ryżu na raz jest bardzo wygodna, to jednak ilość plastiku, którą w ten sposób regularnie zjadamy jest przerażająca. Lepiej odmierzyć odpowiednie proporcje i otrzymać idealny jaśminowy ryż wedle zapotrzebowania.

 

SKŁADNIKI na wegański szybki deser:

  • 100 g ryżu jaśminowego
  • 1 dojrzałe mango
  • 200 ml l mleka kokosowego

 

SOS owocowy

  • 2 szklanki truskawek lub malin (może być mieszanka mrożona owoców)
  • syrop daktylowy

 

Wykonanie mango sticky rice

Ryż gotujemy zgodnie z instrukcją, jak na opakowaniu z takim wyjątkiem, że zamiast wodą – zalewamy go mleczkiem kokosowym. Gotujemy 15-20 minut na małym ogniu. Po tym czasie do garnka dodajemy obrane kawałki mango. Po zagotowaniu blendujemy na papkę, czyli pudding.

Maliny, truskawki lub inne sezonowe owoce blendujemy w osobnym naczyniu na gładką masę. Dosładzamy lekko syropem daktylowym według upodobań.

Mango sticky rice podajemy polane owocowym musem.

 

Jeśli macie ochotę na warsztaty kulinarne ze mną - zostawcie do siebie kontakt TUTAJ.