Katarzyna Gubała
VegLab

Sprzątanie świata 2020 akcja prestart Łódź Warszawa Fundacja Nasza Ziemia

Sprzątanie świata Polska maj 2020 prestart akcji

Pomimo ogłoszonej pandemii, a może właśnie dlatego zabraliśmy się pełną parą za sprzątanie swiata w 2020 rok. Nieco później niż każdego roku, ale za to w idealnym momencie 26 maja, czyli w Dniu Matki, przez nas interpretowanym także, jako Dzień Matki Ziemi. W ciągu 3 dni akcji zebraliśmy z wolontariuszami prawie 800 kg śmieci!

 

Sprzątanie świata – Łódź 2020

W Łodzi Kwatera Główna Fundacji Nasza Ziemia powstała niedaleko elektrociepłowni obok lasku przy ulicy Przybyszewskiego w Łodzi. To miejsce było wyjątkowe, bo często odwiedzane przez biegaczy. To tutaj nad niewielkim akwenem wodnym mieszkańcy okolicznych dzielnic Łodzi grillują, spotykają się, organizują pikniki. Ale niestety też pozostawiają po sobie tony śmieci. Udało nam się w kilkadziesiąt osób zmienić nieco to miejsce w bardziej przyjazne dla otoczenia. W ruch poszły rękawice, worki i chwytaki. To tymi ostatnimi wyławiałam butelki z pobliskiego stawiku. Nie zabrakło wyrzuconych opon od rowerów i wielu innych absurdalnych śmieci, które ani w parku, ani w lesie nie powinny się znaleźć.

W sumie podczas akcji w Łodzi zebraliśmy 80 kg śmieci.

Pomagali nam wolontariusze, którzy zapisali się poprzez wydarzenie na FB Nasza Ziemia oraz okoliczni mieszkańcy i pracownicy Nadleśnictwa.

W Łodzi Kwatera Główna Fundacji Nasza Ziemia powstała niedaleko elektrociepłowni

 

Less waste dania do serwowania

To był mój pierwszy taki udział w akcji Sprzątanie świata. Postanowiłam go uczcić godnie. Do współpracy zaprosiłam szefa kuchni hotelu Vienna House Andel's Mirosława Jabłońskiego. Na zmęczonych sprzątaniem wolontariuszy czekały przygotowane wspólnie przepyszne roślinne dania. Każdy mógł spróbować ciepłej kaszy jaglanej doprawionej musem figowym oraz bakaliami i orzechami. Przystawkę zaś stanowiło „less waste” pesto z naci marchewki i orzechów włoskich. A wszystko to podane na jadalnych talerzach z otrębów!

Do współpracy zaprosiłam szefa kuchni hotelu Vienna House Andel's Mirosława Jabłońskiego

Dla najedzonych wolontariuszy zrobiłam także krótki wykład o tym, jak wykonać podstawowy audyt własnej kuchni, czyli jak powinna prawidłowo przebiegać redukcja plastiku w kuchni.

jak powinna prawidłowo przebiegać redukcja plastiku w kuchni

 

Aleksandrów Łódzki – drugi dzień pre-startu akcji

Kwatera Główna Fundacji Nasza Ziemia stanęła przy ulicy Skarbowej w Aleksandrowie Łódzkim. Uzbrojeni w kolorowe worki, rękawice i chwytaki wyruszyliśmy do pobliskiego zagajnika. W sprzątaniu świata pomagali nam nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także lokalni strażacy. Ekogwiazdą wydarzenia był Szymon Radzimierski - podróżnik, bloger, ambasador i reporter National Geographic Kids. Autor książek oraz projektu ekologiczno-edukacyjnego na Borneo indonezyjskim dla ochrony dżungli i orangutanów.

Ekogwiazdą Sprzątania świata był Szymon Radzimierski

 

W czasie wydarzenia Szymon opowiadał o swoich podróżach oraz o ekologicznych wyzwaniach, jakie czekają na młode osoby, którym los naszej planety nie jest obojętny. Tematem, który nadal jest na czasie w większości domów czy restauracji są plastikowe słomki. Ich zużycie na świecie jest ogromne, ale czy ich potrzebujemy? Opowiadał o Indonezyjskiej wyspie Maratua, która poraża swoim pięknem, ilością muszli, ale… także ilością plastikowych odpadów na plażach. Gdzie tymczasem wyspa Bali zakazała na swoim terenie używania torebek foliowych oraz słomek. Za ich wyrzucanie grożą wysokie kary.

Wyniki sprzątania drogiego dnia w Aleksandrowie Łódzkim to aż 300 kg śmieci!

W czasie wydarzenia Szymon opowiadał o swoich podróżach oraz o ekologicznych wyzwaniach

 

Warszawa – trzeci dzień pre-startu akcji

Ekogwiazdą wydarzenia był Michał Dąbrowski, wybitny ekspert w zakresie gospodarki odpadami. W czasie wydarzenia opowiadał o tym, jak prawidłowo segregować odpady, skąd czerpać aktualną wiedzę i jakie znaczenie ma segregacja w prawidłowym gospodarowaniem plastikiem. Gościem specjalnym na zaproszenie prezes Fundacji Nasza Ziemia Beaty Butwickiej - Małgorzata Mejer, company communications manager Procter and Gamble.

Beata Butwicka prezes Fundacji Nasza Ziemia i Małgorzata Mejer Procter and Gamble Sprzatanie świata 2020

 

To człowiek zostawił te śmieci

- Każda gmina powinna na swoich stronach zamieszczać sposoby postępowania z odpadami w danym miejscu - tłumaczył Michał Dąbrowski w wywiadzie udzielonym Grzegorzowi Mikoszy z Fundacji Nasza Ziemia. – Świadomy obywatel powinien sięgnąć do stron internetowych gminy i dowiedzieć się dokładnie, jak to robić na danym terenie. Nie jest winą plastiku, że znajduje się w morzu, oceanie czy parku na Targówku, gdzie go właśnie zbieracie. To jest wina człowieka, który wyrzucając opakowanie nie stara się go włożyć do właściwego pojemnika. Gdybyśmy poświęcili więcej czasu na edukację, te odpady byłyby segregowane u źródła w pojemniku przeznaczonym na plastik i następnie poddawane recyklingowi.

Każda gmina powinna na swoich stronach zamieszczać sposoby postępowania z odpadami w danym miejscu

Czy możemy całkowicie zrezygnować z plastiku? Plastik jest ważnym i potrzebnym surowcem. Używamy go do ratowania życia, tworzymy z niego maski ochronne, elementy sprzętu medycznego.

 

Ważny jest także plastik po recyklingu

- Wiele naszych działań związanych z tegorocznym hasłem akcji „Plastik - rezygnuję, redukuję, segreguję” właśnie zmierza w tym kierunku - tłumaczyła podczas sprzątania w Warszawie Małgorzata Mejer, company communications manager Procter and Gamble. – Z jednej strony staramy się, aby opakowania naszych produktów były jak najlżejsze, aby zużywać plastiku w ogóle jak najmniej. Żeby jak najwięcej tego plastiku nadawało się do ponownego użycia, czyli do recyklingu. Żeby jak najwięcej plastiku zużywać już po recyklingu, bo to nie wystarczy tworzyć mniejsze opakowania. To elementy, które są naszą codziennością i dotyczą wszystkich naszych marek. Postawiliśmy sobie bardzo konkretne cele w dokumencie „Ambition 2030”, gdzie znajdziemy się w roku 2030. Ale ta segregacja nie będzie możliwa, jeśli my wszyscy dookoła nie będziemy umieli segregować. I dlatego wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia przygotowaliśmy program edukacyjny „Czysta Ziemia”, który z nowym rokiem szkolnym będzie dostępny dla szkół, po to żebyśmy mogli nauczyć się każdego dnia w swoim domu i w swoim otoczeniu żyć jak najbardziej zgodnie z tym, czego potrzebuje i oczekuje od nas środowisko naturalne.

Ale ta segregacja nie będzie możliwa, jeśli my wszyscy dookoła nie będziemy umieli segregować Procter and Gamble Polska

 

Prawdziwe gwiazdy ekologii

Gościem specjalnym trzeciego dnia akcji pre-startu „Sprzątania świata” była piosenkarka i ambasadorka Fundacji Nasza Ziemia - Ewelina Flinta, która wręczała nominację na ambasadora dla Katarzyny Gubały i opowiadała o koncercie na zakończenie Wielkiego Finału.

W naszym sprzątaniu pomagali także pracownicy sieci hoteli Vienna House, gdzie ekologiczne podejście do świata zaczyna się w hotelowym pokoju, a kończy na talerzu gościa restauracji.   

W naszym sprzątaniu pomagali także pracownicy sieci hoteli Vienna House

W sumie w Warszawie zebraliśmy 400 kg śmieci, w tym samochodowe opony, wyrzucone ceramiczne toalety, zwoje kabli i ubrania.

W sumie w Warszawie zebraliśmy 400 kg śmieci

 

W tym roku po raz 27. wyruszyliśmy posprzątać Polskę!

Jak pokazują badania Polak rocznie zużywa 490 foliówek. Nie lepiej jest z jednorazowymi plastikowymi butelkami, zużywamy ich rocznie 33 na osobę. Do tego dochodzą inne plastikowe opakowania, na przykład słomki czy kubki. Znikoma też wydaje się być wiedza ludzi na temat tego odpadu w ogóle, bo przecież nie chodzi o pozbycie się tego jakże cennego surowca, ale o jego prawidłowy recykling. To oznacza problem, nie tylko w Polsce i nie tylko polski, którego nie sposób przemilczeć. Postanowiliśmy więc, aby Sprzątanie świata - Polska 2020 przeprowadzić pod hasłem: Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję. W czasie od startu do Wielkiego Finału Akcji we wrześniu będziemy zachęcać Polaków do rezygnacji, redukcji oraz prawidłowej i odpowiedzialnej segregacji plastiku w życiu codziennym. 26 maja z okazji Dnia Matki, a tym samym w swoistym prezencie dla Matki Ziemi, posprzątaliśmy Łódź, następnie Aleksandrów Łódzki oraz Warszawę, gdzie ogłoszono początek tegorocznej, 27 edycji Akcji Sprzątanie świata-Polska.

Sprzątanie świata - Polska 2020 pod hasłem: Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję

 

O Akcji

Akcja Sprzątanie świata - Polska jest częścią międzynarodowego ruchu Clean Up The World wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Do Polski Sprzątanie świata sprowadziła w 1994 roku założycielka Fundacji Nasza Ziemia - Mira Stanisławska-Meysztowicz. Od tej pory Akcja organizowana jest nieprzerwanie co roku, zawsze w trzeci weekend września. Jest tym samym jedną z najstarszych i największych kampanii z zakresu ekologii w naszym kraju.

Nowa ambasadorka akcji Sprzatanie świata 2020 Katarzyna Gubała

 

Do Polski Sprzątanie świata sprowadziła w 1994 roku założycielka Fundacji Nasza Ziemia - Mira Stanisławska-Meysztowicz

 

Akcja Sprzątanie świata - Polska jest częścią międzynarodowego ruchu Clean Up The World wywodzącego się z Australii