Katarzyna Gubała nowa Ambasadorka akcji Sprzątanie świata Polska
„Ambasadorka akcji Sprzątanie świata - Polska” tak od dzisiaj będę mogła się oficjalnie przedstawiać. Dyplom wraz z nominacją otrzymałam od wspaniałej piosenkarki Eweliny Flinty podczas pre-startu akcji w Warszawie pod koniec maja 2020. Jestem drugą kobietą odznaczoną w ten sposób. W tym szlachetnym gronie znalazłam się pośród wymienionej już Eweliny z Andrzejem Pągowskim i Grzegorzem Kasdepke.
Sprzątanie naszej Planety jest ważne
Moc dobrych słów i wsparcia do działania usłyszałam z ust pani prezes Fundacja Nasza Ziemia Beaty Butwickiej.
Plastik - rezygnuję, redukuję, segreguję
Jestem niezmiernie wzruszona i obiecuję zaangażować się z całą moją zieloną energią w sprzątanie planety. Od kilku lat zmieniam Polskę, polskie hotele, restauracje i kuchnie na bardziej zielone. Każdego dnia myślę o tym, gdzie mieszkam i co mnie otacza. Jak mogę to zmienić? Po prostu trzeba zacząć i wierzyć w to, że się uda. Tak, jak 27 lat temu zrobiła to inicjatorka Akcji w Polsce Mira Stanisławska-Meysztowicz. To jej idea i pomysłowość zagrzewała i nadal zagrzewa tysiące Polaków do corocznej akcji sprzątania świata.
Nominację na ambasadorkę Sprzątanie świata - Polska wręczyła mi piosenkarka Ewelina Flinta.
Redukcja plastiku w kuchni
W tym roku będę wam opowiadać o możliwościach redukcji plastiku w kuchni.
Nie chodzi o całkowite pozbycie się plastiku z naszego życia, ale o jego prawidłowy recykling
Obiecuję znaleźć sposoby, by dzielić się swoją wiedzą i odkrywać kolejne ważne dla naszej przyszłości rozwiązania. Czasami warto zacząć od rzeczy małych, ale z czasem istotnych. Taki zatem będzie ten rok 2020. Rok zmian i przemian. W nas samych i w naszych bliskich.
Wspólnie krok po kroku damy radę. Tak od serca i z dobrą energią.
Dziękuję za wielkie wsparcie i wiarę we mnie.
W tym roku po raz 27. wyruszyliśmy posprzątać Polskę!
Jak pokazują badania Polak rocznie zużywa 490 foliówek. Nie lepiej jest z jednorazowymi plastikowymi butelkami, zużywamy ich rocznie 33 na osobę. Do tego dochodzą inne plastikowe opakowania, na przykład słomki czy kubki. Znikoma też wydaje się być wiedza ludzi na temat tego odpadu w ogóle, bo przecież nie chodzi o pozbycie się tego jakże cennego surowca, ale o jego prawidłowy recykling. To oznacza problem, nie tylko w Polsce i nie tylko polski, którego nie sposób przemilczeć. Postanowiliśmy więc, aby Sprzątanie świata - Polska 2020 przeprowadzić pod hasłem: Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję. W czasie od startu do Wielkiego Finału Akcji we wrześniu będziemy zachęcać Polaków do rezygnacji, redukcji oraz prawidłowej i odpowiedzialnej segregacji plastiku w życiu codziennym. 26 maja z okazji Dnia Matki, a tym samym w swoistym prezencie dla Matki Ziemi, posprzątaliśmy Łódź, następnie Aleksandrów Łódzki oraz Warszawę, gdzie ogłoszono początek tegorocznej, 27 edycji Akcji Sprzątanie świata-Polska.
O Akcji
Akcja Sprzątanie świata - Polska jest częścią międzynarodowego ruchu Clean Up The World wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Do Polski Sprzątanie świata sprowadziła w 1994 roku założycielka Fundacji Nasza Ziemia - Mira Stanisławska-Meysztowicz. Od tej pory Akcja organizowana jest nieprzerwanie co roku, zawsze w trzeci weekend września. Jest tym samym jedną z najstarszych i największych kampanii z zakresu ekologii w naszym kraju.