Katarzyna Gubała
VegLab

Soja właściwości i zastosowanie w kuchni

Soja w kuchni, zastosowanie i właściwości

O szerokim wykorzystaniu ziarna sojowego decyduje duża zawartość łatwo przyswajalnego białka, którego skład chemiczny jest bliski białku zwierzęcemu.

 

Bogactwo witamin w soi

Soja, a w szczególności zawarte w niej białko, ma bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Równie znaczącą rolę odgrywa zawarty w soi koenzym Q. Warto zaznaczyć, że występuje on jedynie w mleku matki oraz właśnie w soi. Niedobór koenzymu w organizmie wpływa na przedwczesne starzenie. Systematyczne odżywianie się soją skutecznie chroni organizm przed schorzeniami nowotworowymi, kardiologicznymi, osteoporozą oraz otyłością. Jej nasiona są bogatym źródłem wartościowego biologicznie białka roślinnego i tłuszczu o korzystnym dla organizmu składzie. Dostarczają również witamin i składników mineralnych (witamina B1, B2, B6, PP, E, K, A, i C oraz minerały, potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo).

 

Soja sypka na wagę w ziarnach

Soja w suchych ziarnach dobrze się przechowuje. Zachowuje się podobnie, jak inne ziarna roślin strączkowych. Przed wykonaniem dania należy ziarna namoczyć na kilka godzin, odlać wodę i gotować około godziny do miękkości.

 

Gotowa kostka sojowa, suche kotlety sojowe, granulat sojowy itp formy

Odtłuszczoną mąkę sojową poddaje się procesowi ekstruzji, dzięki czemu ma postać „wysuszonej gąbki”. Taki gotowy granulat wystarczy zalać wrzątkiem lub gorącym bulionem warzywnym i pozostawić do zaparzenia pod przykryciem 5-15 minut w zależności od opisu na opakowaniu.

Sojowy granulat sprawdza się do przyrządzania gulaszy, kotletów, a nawet potraw wege a’la ryba. Świetnie wchłania sól i przyprawy, zatem stanowi doskonałą bazę pod zastępniki dań mięsnych. Wykonamy z niego:

  • klopsy do spaghetti,
  • zagęścimy zupę na krem,
  • przygotujemy farsz do pierogów czy gołąbków,
  • zblendujemy na pastę lub pasztet,
  • nadziejemy warzywa.

Sojowy granulat sprawdza się do przyrządzania gulaszy, kotletów, a nawet potraw wege a’la ryba

 

Mleko sojowe

Uwaga na wersję słodzoną – może być naprawdę słodka i zawierać nawet do 15 łyżeczek cukru w litrze! Dlatego ja wybieram wersję bez cukru, za to z dodatkowym dodatkiem wapnia dla lepszej budowy kości – bo przecież wiecie, że w krowim mleku wapnia nie ma i skądś je brać trzeba… Sprawdza się w wersji dla baristów.

W przypadku mleka roślinnego do kawy ja zawsze wybieram mleko sojowe bez cukru Natumi

 

Mleko sojowe to także podstawa wegańskiego majonezu!

Mleko sojowe to także podstawa wegańskiego majonezu!

 

Tofu jedwabiste

Ma konsystencję serka feta z Mlekovity. Zachowuje się podobnie, ale nie ma smaku. Idealnie zastępuje w wielu daniach jajko. Potrafi też doskonale wiązać kotlety. Sprawdzi się w kuchni azjatyckiej. Jednym z pomysłów na jego wykorzystanie jest blendowanie go w koktajlach czy zupach.

Tofu jedwabiste idealnie zastępuje w wielu daniach jajko

 

Tofu naturalne

Tworzy się poprzez koagulację mleka sojowego. Zawiera mniej wody, dlatego nadaje się do marynowania, także w wodzie po kiszonkach! Twarde niczym najtwardszy krowi twaróg. Sprawdzi się w przygotowaniu steków, kotletów, jako zamiennik mięsa w każdej formie. Przechodzi smakiem sosu lub po prostu płynu, w którym go zanurzymy i ugotujemy. Rozdrobnione widelcem i podsmażone z cebulką będzie stanowiło podstawę do stworzenia tofucznicy – wegańskiego zamiennika jajecznicy. Warto spróbować także wersji wędzonego tofu.

Rozdrobnione widelcem tofu będzie stanowiło podstawę do stworzenia tofucznicy

 

Tempeh

Powstaje z tłoczonych i sfermentowanych całych ziaren soi. Świetnie nadaje się na wege wersję pieczeni. Ma smak grzybowo-orzechowy. Oprócz białka zawiera także błonnik, dlatego jest lepiej strawny dla osób, które z natury unikają roślin strączkowych ze względu na wzdęcia. Jeśli zastanawiamy się co zamiast mięsa na obiad, w restauracji czy cateringu – tempeh stanowi rozwiązanie idealne.

Tempeh świetnie nadaje się na wege wersję pieczeni.

 

Śmietanka sojowa

Śmietanka sojowa zastąpi z powodzeniem krowią wersję. Jest jednak trudniejsza w użyciu i wymaga nieco doświadczenia, by w pełni cieszyć się jej kulinarnymi walorami. Ma zwykle lekko słodkawy posmak, dlatego ma większe zastosowanie w deserach niż daniach, gdzie miałaby zastąpić kwaśną śmietanę krowią.

Śmietanka sojowa zastąpi z powodzeniem krowią wersję.