Katarzyna Gubała
VegLab

Gulasz z soczewicy czerwonej - szybkie wege danie w kwadrans

Gulasz z soczewicy czerwonej - wege danie w kwadrans

Ciepłe i szybkie danie wege – gulasz z soczewicy

Nie każda soczewica nadaje się do szybkiego przygotowania i podania na stół. Większość trzeba moczyć. Czerwona akurat nie wymaga moczenia, więc nadaje się do zrobienia na szybko dania wege, czy;i dzisiaj gulaszu z soczewicy. Na opakowaniu było napisane: “po przepłukaniu gotować 15-20 minut” i tak też warto zrobić.  Przepłukane ziarenka wystarczy zalać zimną wodą i nastawić kuchenny budzi na kwadrans. Gotujemy pod przykryciem, czyli z garnkiem i pokrywką, wtedy wszystkie składniki odżywcze, które znalazły się w wodzie zostaną wchłonięte i nie wylejemy ich podczas odcedzania. Po 15 minutach smakujemy czy czerwona soczewica jest dobra. Jeśli zbyt twarda, to dajemy jej jeszcze 5 minut.

Jeśli macie ochotę na inne dania z użyciem soczewicy, zajrzyjcie na mojego bloga TUTAJ.

 

Indyjska ciepła zupa

Gulasz z soczewicy to danie, którego nauczyli mnie moi przyjaciele Hindusi. Zwykle do gotującej się soczewicy dodaje się szklankę lub dwie więcej wody. Wtedy mamy wersję bardziej płynną, przypominająca zupę. W niektórych częściach Indii będzie to już nazywane dahlem (dalem) w innych gulaszem. Każdy region ma swoje przyzwyczajenia i nazwy. Pewnym jest natomiast, że jeśli wylądujecie bladym świtem na lotnisku w Dehli – na ulicach miasta będziecie mogli w ramach śniadania zjeść taką ciepłą zupę wydawaną prosto z kociołka przytwierdzonego do roweru lub dwukołowego wózka. Zupa z dodatkiem aromatycznych przypraw, chili, czosnku i imbiru sprawi, że nawet w chłodny dzień wasze ciało rozgrzeje się. Będąc w Indiach zaglądajcie do kociołków ulicznych sprzedawców, a na pewno znajdziecie tam pyszny, wegański gulasz z soczewicy.

 

Danie wege – dobre źródło białka

Soczewica jak większość roślin strączkowych zawiera dużo białka, bo aż 9 gram w 100 gramach ugotowanej. To idealna alternatywa dla każdego, kto chciałby spróbować kuchni wege, ale nie wie od czego zacząć lub boi się o niedobory różnych składników. Soczewica czerwona gotuje się maksymalnie 20 minut, więc jest to prosta sprawa dla głodnych wegetarian i wegan, a gulasz z soczewicy do szybkie wege danie.

Pamiętajcie, że białko roślinne warto łączyć w posiłkach z innymi białkami. To kwestia uzupełniania różnych aminokwasów występujących w poszczególnych produktach. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest stworzenie dania zawierającego soczewicę i np.pełnoziarnistą mąkę. Mogą to być pierogi, kromka pełnoziarnistego chleba lub w przypadku przepisu od moich przyjaciół Hindusów – dodatek do gulaszu w postaci czapati – pełnoziarnistego chlebka.

 

Soczewica czerwona – właściwości

Soczewica zawiera przede wszystkim spore ilości kwasu foliowego – zalecanego szczególnie dla kobiet w ciąży lub tych, które przygotowują się do zajścia w ciążę. Ponadto znajdziemy w niej spore ilości potasu i magnezu. To dobra wiadomość dla osób, które lubią kawę lub uprawiają sport. Kawa wypłukuje z naszego organizmu szczególnie magnez i potas. Ich niedobór objawia się przykurczami lub skurczami mięśni, które łapią niezapowiedziane w chwilach napięcia. Soczewica dla naszych mięśni jest idealna w tym przypadku. Dostarczy naszemu ciału budulca niezbędnego do tworzenia masy mięśniowej i pomoże w uprawianiu sportów.

Więcej o rodzajach soczewicy oraz o tym jak gotować soczewicę znajdziecie TUTAJ.

 

Gulasz z soczewicy – przepis

Składniki:

  • 1,5 szklanki czerwonej soczewicy
  • oliwa z oliwek
  • szczypta ziaren kuminu
  • 1 cebula
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 puszka passaty pomidorowej lub opcjonalnie 2-3 pomidory obrane ze skórki
  • sól, pieprz do smaku
  • ostra papryka chili
  • mieszanka przypraw garam masala
  • OPCJONALNIE: asafetyda (hinduska przyprawa)
  • 1 doniczka kolendry

Wykonanie:

Czerwoną soczewicę przepłukujemy, zalewamy wodą i gotujemy według przepisu na opakowaniu 15-20 minut.

W tym czasie rozgrzewamy patelnię z 5 łyżkami oliwy z oliwek. Kiedy jest mocno rozgrzany – wrzucamy ziarna kuminu do podprażenia. Następnie dodajemy pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Podsmażamy 1-2 minuty. Dodajemy passatę i wyciśnięty przez praskę czosnek. Zmniejszamy ogień, doprawiamy przyprawami. Kiedy soczewica jest już miękka i ugotowana – dodajemy ją do pomidorowego gulaszu i gotujemy jeszcze 1-2 minuty.

Gulasz z soczewicy podajemy posypane posiekanymi liśćmi kolendry z chlebkami chapati lub pełnoziarnistym pieczywem.