Katarzyna Gubała
VegLab

Wegańskie bezy - jak je zrobić

Wegańskie bezy - jak zrobić bezę bez jajek?

Wegańskie bezy – od czego zacząć?

Ta mała, biała słodycz okazuje się nie lada wyzwaniem. Dla mnie też przez lata była tajemniczym zjawiskiem. Aż wreszcie któregoś dnia postanowiłam dowiedzieć się – jak zrobić bezę bez jajek, czyli osławione wegańskie bezy? I wiecie co? Całkiem to prosta sztuka. Zobaczcie sami.

osławione wegańskie bezy - Katarzyna Gubała 

Beza bez jajek? To możliwe! Nie tylko weganie są wielkimi zwolennikami bezy robionej bez jajek. Także osoby uczulone na jajka, które nota bene są całkiem poważnym alergenem, poszukują przepisu na dobrą bezę bez jajek. Przepisów w Internecie znajdziemy setki, ale czy sprawdzone?

Z czego zrobić bezę? Składniki i właściwości

Aquafaba to nic innego, jak woda z puszki po cieciorce. Skąd taki pomysł. Cieciorka jest rośliną strączkową i zawiera w sobie bardzo dużo białka… roślinnego. To takie samo białko, jak białko mięsa. Warto więcej poczytać na ten temat, bo jest ono równie zdrowe, jak to uzyskiwane ze zwierząt, a nikogo nie krzywdzi. A do tego jest niezwykle zdrowe.

Jedna puszka to 20 wegańskich bez

Wystarczy kupić w sklepie spożywczym puszkę z cieciorką. Cieciorkę oczywiście możemy przeznaczyć na np. hummus lub inną pastę, a wodę z cieciorki odlać i… zrobić z niej bezy. Wegańskie bezy możemy zrobić także z wody po ugotowanej cieciorce. Niestety tego sposobu jak dotąd nie próbowałam, a zależy mi na tym, żebyście otrzymali sprawdzony pomysł na to jak zrobić bezę bez jajek.

Z czego zrobić bezę - puszka ciecierzycy 

Cukier do bezy – możemy użyć zwykłego białego buraczanego cukru w kryształkach lub cukru pudru. To nie ma znaczenia, bo im dłużej miksujemy, tym cukier bardziej się uciera z białkiem, więc może być także w kryształkach. Nie eksperymentowałam z wegańską bezą i np. cukrem trzcinowym lub syropem daktylowym. Jeśli taka historia kulinarna się zadzieje – na pewno wam o tym napiszę.

Sól niezbędna jest do podkreślenia słodkiego smaku. Tak już jesteśmy skonstruowani, a właściwie nasze kubki smakowe, że możemy poczuć, że coś jest bardziej słodkie używając mniej cukru, a za to dodając odrobinę soli. To podkreśla słodki smak.

Niefiltrowany ocet – czasami do bezy używa się octu. Ma to spowodować lepsze ścięcie się białka, ale uwaga… zwierzęcego. Osobiście uważam, że nie ma potrzeby używać octu do bezy wegańskiej, bo wtedy używamy białka roślinnego. Jeśli jednak bardzo chcecie, to dla smaku można dodać octu, ale koniecznie niefiltrowanego jabłkowego lub winogronowego.

Proszę, nie używajcie przypadkiem zwykłego octu, bo nie jest on ani wegetariański ani wegański. Otóż, żeby ocet powstał klarowany, trzeba go najpierw przefiltrować. W przemyśle spożywczym do tego używa się żelatyny, czyli jak najbardziej odzwierzęcego produktu. O wiele smaczniej i zdrowiej jest dodać odrobinę octu jabłkowego przygotowanego samodzielnie.

nie ma potrzeby używać octu do bezy wegańskiej 

Sok z cytryny – wegańskie bezy będą nieco kwaśniejsze i odrobinę mniej słodkie, jeśli w procesie przygotowywania, a właściwie ucierania dodamy kilka kropli z cytryny.

Mąka ziemniaczana jako zagęstnik jest idealnym dodatkiem do wegańskich bez na początek, dla osób, które boją się, że im opadną w piekarniku. Na początek warto dodać 1 łyżeczkę mąki ziemniaczanej. To może pomóc, a na pewno nie zaszkodzi. Z czasem, jeśli jesteśmy naszego piekarnika – wegańskie bezy mogą się upiec i bez tego dodatku. Eksperymentujcie tutaj.

 

Jak zrobić bezę bez jajek?

Nic prostszego – wystarczy nam zatem puszka z wodą z cieciorki, sól, cukier i odrobina octu. Uzyskamy ten sam produkt, a może nawet o wiele lepszy.

 

Wegańskie bezy – dodatki

Do roślinnej bezy idealnie pasują roślinne dodatki na słodko – może to być:

  • dżem porzeczkowy,
  • marmolada brzoskwiniowa,
  • mus truskawkowy.

Niech nas tutaj nie ogranicza wyobraźnia. Bezę możemy przekładać lub sklejać tworząc wegański tort bezowy. Jednym z pomysłów na przełożenie takiej bezy będzie ubicie śmietanki na sztywno z mleka kokosowego, a właściwie z wegańskiej kokosowej śmietanki. Pamiętajcie tylko, że ten produkt jest niezwykle kapryśny i taką śmietankę, mimo, że będzie dobrze schłodzona można „przebić” czyli ubić na masło i wodę kokosową. Bądźcie w tej w kwestii niezwykle delikatni.

Do bezy nadają się też orzechy. Warto posypać nasza bezę pistacjami, orzechami włoskimi lub migdałami.

 

Przepis na wegańskie bezy

Składniki:

  • schłodzona woda po 1 puszce po cieciorce (około 200 ml)
  • szczypta soli
  • 250 g cukru w kryształkach, ale może być też cukier puder
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka octu jabłkowego

 

Jak zrobić bezę bez jajek?

Do miksera wlewamy schłodzoną wodę po cieciorce. Dodajemy szczyptę soli.

 Dodajemy szczyptę soli.

Do szklanki wsypujemy 250 g cukru. Dodajemy do niego 1 łyżeczkę mąki ziemniaczanej i mieszamy. Wsypujemy powoli łyżka po łyżce do ubijającej się na sztywno aquafaby. Najlepiej na średnich obrotach.

Cukier wsypujemy powoli łyżka po łyżce do ubijającej się na sztywno aquafaby 

Dolewamy łyżeczkę octu jabłkowego niefiltrowanego.

Dolewamy łyżeczkę octu jabłkowego niefiltrowanego 

Dosypujemy nadal cukier wymieszany z mąką ziemniaczaną.

Dosypujemy nadal cukier wymieszany z mąką ziemniaczaną 

Piana z wody po cieciorce powinna być ubita na sztywno. Do tego stopnia, że jak obrócimy pojemnik do góry dnem, to się nam nie wyleje.

Piana z wody po cieciorce powinna być ubita na sztywno 

Przekładamy łyżką nasze wegańskie bezy do rękawa cukierniczego lub po prostu obciętego worka foliowego. Formujemy w zależności od potrzeb, albo małe wegańskie bezy albo dwie duże bezy potrzebne do zrobienia torta.

Przekładamy łyżką nasze wegańskie bezy do rękawa cukierniczego 

Wegańskie bezy wkładamy do piekarnika i ustawiamy temperaturę na około 130 stopni. Suszymy bezy około 2-3 godzin. Po tym czasie powinny być z wierzchu chrupkie i nieco kleiste w środku.

Wegańskie bezy wkładamy do piekarnika i ustawiamy temperaturę na około 130 stopni

Bezy wystarczy przełożyć dżemem lub posypać orzechami i gotowe. Smacznego.

Podziękowania

Przy okazji chciałabym podziękować szefowi kuchni Art Hotelu – Grzegorzowi Pomietło i szefowi cukierników – Krzysztofowi Parysowi za wszystkie cenne uwagi i wskazówki. Dzięki waszej zachęcie ta sztuka stała się niezwykle prosta.

Wegańskie beziki z wody po ciecierzycy