Warsztaty z kuchni tradycyjnej w ramach dofinansowania dla KGW
Koła Gospodyń Wiejskich rozwijają się w Polsce niezwykle prężnie. To dla nich powstają programy dofinansowań i wsparcia w działaniu. Każdego miesiąca wspieram KGW z całej Polski podczas warsztatów kulinarnych z tradycyjnej, zdrowej i regionalnej kuchni oraz ziołolecznictwa. Tym razem gotowaliśmy na warsztatach wyjazdowych w Licheniu.
Warsztaty kulinarne dla KGW z wyjazdem i zwiedzaniem
Kuchnia to nie tylko gotowanie, to także smaki regionów, oryginalne receptury i lokalne produkty. W Kołach Gospodyń Wiejskich rozmawiam o tym, jak urozmaicić regionalne dania, a przy okazji zachować tradycyjny smak i ponadpokoleniowe przesłanie. Tak powstał pomysł na cykl wyjazdowych warsztatów kulinarnych z tradycyjnej kuchni w Licheniu. Dzięki temu możemy połączyć przyjemne i pożyteczne.
Warsztaty dla KGW z tradycyjnej kuchni
Licheń to przepiękna miejscowość z unikalnym Sanktuarium i wieloma miejscami godnymi odwiedzenia. Miejscowość oferuje:
- Zwiedzanie Sanktuarium,
- Niezapomniane widoki na plaży nad jeziorem Licheńskim,
- Dostęp do źródełka uzdrawiającej wody,
- Spacery po parku,
- Spacery po kompleksie modlitewnym,
- Możliwość skorzystania z przysmaków kawiarni Caffe Libri,
- Zakupy pamiątek i dewocjonaliów z Lichenia,
- Udział w mszy świętej i wspólnej modlitwie bądź adoracji,
- Czas wolny na zwiedzanie.
- Kupno książek o tematyce religijnej i zdrowej kuchni.
Finansowe wsparcie dla KGW
Ruszył projekt wspierający finansowo Koła Gospodyń Wiejskich z całej Polski między innymi dzięki Fundacji PKO Bank Polski. O możliwość udziału może się starać każde sformalizowane i zarejestrowane KGW. Zaakceptowane projekty zostaną wsparte finansowo. KGW mogą je wydać między innymi na ciekawe i nieszablonowe doszkalanie się w postaci warsztatów kulinarnych z tradycyjnej kuchni dla członkiń.
Wraz z KGW z Nami Raźniej w Komornikach stworzyliśmy projekt wyjazdowych warsztatów kulinarnych. Dzięki dofinansowaniu Fundacji PKO Bank Polski członkinie z KGW mogły zwiedzić Sanktuarium w Licheniu, przygotować niezwykłe dania podczas moich warsztatów kulinarnych w Cafe Libri w Licheniu oraz zdobyć wiedzę na temat regionalnych dań i lokalnych produktów.
Kuchnia pełna smakołyków
Koła Gospodyń Wiejskich gotować uczyć nie trzeba. Panie świetnie znają się na dawnych recepturach i potrafią odtworzyć smaki zapomnianych dań z „zeszytu babci” czy „zapisków cioci”.
- Potrzebujemy powiewu świeżości – jasno przyznała pani Renata z KGW. – Człowiek czasami gotuje to samo i je to samo, a zapomina, że kuchnia polska ma wiele smaków i odmian. I dlatego tak bardzo podobały mi się warsztaty z panią Kasią Gubałą. Nareszcie coś nowego!
Makarony własnej roboty i te jajeczne i te z semoliny to dla KGW „chleb powszedni”. Panie potrafią tworzyć takie pyszności z zamkniętymi oczami. Na naszych warsztatach uczyłyśmy się przygotowywać sosy do makaronów z wykorzystaniem lokalnych ziół. W ruch poszły ostre noże i deski, a do garnka trafiła natka pietruszki, oregano, tymianek, szczypiorek, a nawet szczawik.
- Dzięki tym warsztatom możemy pokazać coś nowego i ciekawego na gminnych dożynkach. Będziemy konkurencyjne! – śmiała się pani Zofia z KGW. – Bardzo mi się podobało.
Warsztaty z ziołolecznictwa dla KGW
Fitoterapia i warsztaty kulinarne wykorzystujące naturalną moc ziół to kolejny ciekawy element w kuchni. Sporo ziół z naszego ogródka czy łąki przez wieki były wykorzystywane w kuchni. Na warsztatach kulinarnych dla KGW z kuchni tradycyjnej wracamy do zapomnianych ziół i tworzymy z nich wyjątkowe potrawy nawiązujące do tradycji regionu.
- Syrop z mniszka zna każda z nas, ale to, że mogę go użyć do słodyczy przygotowywanych z wnukami to pierwsze słyszę – śmiała się na warsztatach pani Ania. – Bo w sumie niby człowiek gotuje, a w tej kuchni ciągle się uczy. Syrop robię od zawsze, ale dzisiaj dowiedziałam się, że możemy jeść też liście w sałatce!
Podczas moich warsztatów kulinarnych doszkalających wiedzę pań z Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu rozmawialiśmy o tym:
- Jak wykorzystać w kuchni kwiaty i korzenie mniszka?
- Dlaczego warto jeść czerwoną koniczynę i na jakie dolegliwości?
- Czy podagrycznik może pomóc w leczeniu podagry?
- Jakie są najskuteczniejsze zioła w domowej apteczce?
- Kiedy warto zbierać młode zioła i jak je suszyć?
- Jak zachować zdrowie na dłużej?
Kulinarne tricki przydatne w każdej kuchni
Z pęczków pietruszki przygotowaliśmy niezwykle aromatyczną pastę. Z dodatkiem oliwy czy oleju może posłużyć jako baza do jarzynki do zupy i niedzielnego rosołu, a z dodatkiem orzechów będzie zdrowym smarowidłem i dodatkiem do dań obiadowych.
- U nas pietruszka rośnie w każdym ogródku, ale dopiero po tych warsztatach wiem, że mogę ją wykorzystać nie tylko do niedzielnego rosołu – przyznaje pani Alicja z KGW. – Będziemy panią oglądać w Pytaniu na śniadanie, jak opowiada pani o takiej zdrowej kuchni. Obiecuję.
Jak pozyskać pieniądze dla KGW?
Warsztaty kulinarne wykorzystujące wsparcie finansowe z takich instytucji, jak np. Fundacja PKO Bank Polski to możliwość podniesienia swoich kwalifikacji, kultywowanie tradycji danego regionu i możliwość przekazywania wiedzy dalszym pokoleniom.
- Dla nas starszych, liczą się młode dziewczyny w Kole – przyznaje pani Ania, jedna z najstarszych członkiń KGW. – To one po nas zostaną i będą kultywować nasze tradycje. Tylko w nich nadzieja. Takie warsztaty i takie pomysły na zdrowie to szansa dla naszego regionu, żeby nie zapomnieć o tym, jak gotowała moja mamusia i babcia. Moje wnusie będą o tym pamiętać, jeśli wspólnie będziemy dalej tak prężnie działać.
W KGW tkwi ogromna siła i wielka moc
Wystarczy wspólnie wesprzeć tę wielopokoleniową tradycję w działaniu. Jeśli masz chęć, aby i twoje KGW wzięło udział w wyjazdowych warsztatach w Licheniu lub żebym przyjechała do waszego Koła z warsztatami i wiedzą to pisz lub dzwoń KONTAKT. Chętnie pomogę wraz z zespołem Caffe Libri z Lichenia.