Warsztaty kulinarne z kiszonek i przetworów z Katarzyną Gubałą
Podczas festynu rodzinnego na Osiedlu Zielony Gaj w Świniarsku koło Nowego Sącza powstały niebanalne kiszonki i fermentacje w ramach warsztatów kulinarnych sfinansowanych z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Kilkadziesiąt osób, w tym członkinie z KGW oraz rodziny z dziećmi, mogło ukisić rzodkiewki, dynie, młode ziemniaczki czy buraczki i stworzyć swoje własne przetwory na zimę.
Zdrowy ferment - idealne kiszonki z Kasią Gubałą
To były warsztaty inne niż wszystkie! Zaproszenie otrzymałam od KGW Tradycja Pokoleń oraz pani prezes Beaty Bernady-Chochli z Osiedla Zielony Gaj. Najpierw poznaliśmy jadalne chwasty i zioła. Opowiedziałam o tym, jak ważne w dzisiejszych czasach jest ziołolecznictwo. Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie: na ile zioła nam pomogą w codziennym życiu? A potem zaczęliśmy podczas warsztatów kulinarnych dla rodzin z dziećmi robić słoiki pełne kiszonek i fermentacji.
Gotowane ziemniaki nadają się idealnie do kiszenia
Ziemniaki mają dużo wartości odzywczych. To doskonałe źródło potasu - w 100 g ziemniaków znajdziemy aż 443 mg potasu. Potas ma wpływ na poprawę pracy nerek, regulację ciśnienia krwi, korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mięśni. To także dobre źródło witaminy C.
Warto pamiętać, że jesli chodzi o właściwości prozdrowotne ziemniaków to są one łatwostrawne, niskokaloryczne i nietuczące!
W czasie obróbki termicznej bulw ziemniaka (gotowanie, pieczenie, smażenie) skrobia ulega skleikowaniu, dzięki czemu jest całkowicie i szybko trawiona.
W naszym przepisie na młode gotowane ziemniaki wykorzystaliśmy kartofle z dnia poprzedniego. Już ugotowane, wystudzone. Będą idealnie nadawały się do słoików zalane solanką.
Wspólnie z paniami z Kół Gospodyń Wiejskich z okolic Nowego Sącza robiliśmy fermentacje i na słono i słodko. Dowiedzieliśmy się, po co warto dodawać do przetworów zioła.
Wraz z mieszkańcami nowosądeckich wsi stworzyliśmy niepowtarzalne smaki zamknięte w słoikach. Daliśmy się ponieść kulinarnej fantazji. Stąd w słoikach znalazły się ugotowane młode ziemniaczki z dnia poprzedniego z rozmarynem czy jabłka w miodzie z melisą i miętą. Warsztaty kulinarne z kiszonek i przetworów dla KGW i rodzin to doskonała okazja do integracji.
Warsztaty kulinarne z robienia tradycyjnych słoików
Domowej roboty ocet na obierkach jabłek z melisą i koniczyną – naturalne lekarstwo na niestrawność i menopauzę.
Młode gotowane ziemniaczki z obiadu z dnia poprzedniego w zalewie z solanki kołobrzeskiej z rozmarynem
Rzodkiewka i buraki kiszone w maślance z oregano i tymiankiem – pomysł na szybką zupę!
Gazowane winogrona z miętą w miodzie, czyli fermentacja na słodko nie tylko dla dzieci
Kiszona dynia Hokkaido w zalewie solankowej
Brzoskwinie i nektaryny z ziołami w syropie daktylowym z listkami melisy od Baziółek
Jak zrobić trwałe przetwory?
Kiedyś nasze spiżarnie zapełniały się na zimę po sufit. Teraz każdy smakołyk w słoiku możemy po prostu kupić w sklepie. I choć ta metoda jest łatwiejsza, to czy aby na pewno zdrowsza? Warsztaty kulinarne z kiszonek i przetworów dla KGW czy rodzin z dziećmi to pomysł na samodzielnie wykonane przetwory w najlepszej postaci.
Witaminy i wartości odżywcze w kiszonkach
Trwałość przetworów zależy od metody zakonserwowania oraz czystości w trakcie przygotowywania. Warzywa i owoce do przygotowywania przetworów powinny być świeże, zdrowe i dojrzałe, ale nie przejrzałe lub nadgnite. Dojrzałość sprawia, że w słoiku zatrzymamy najlepszy aromat.
Warzywa, które mają najwięcej witaminy C warto przetwarzać w pierwszej kolejności. Dzięki temu straty wartości odżywczych będą najmniejsze. Warsztaty kulinarne z kiszonek i przetworów w dowolnym województwie to nasz pomysł na realizację imprez odpowiedzialnych społecznie, gdzie wspólne robienie słoików łączy pokolenia.
Podczas festynu rodzinnego na Osiedlu Zielony Gaj w Świniarsku koło Nowego Sącza powstały niebanalne kiszonki i fermentacje w ramach warsztatów kulinarnych sfinansowanych z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Wsparła nas Polska Federacja Ziemniaka.
Jakie warzywa najlepsze do słoików i na przetwory?
Do bogatych w witaminę C warzyw należą:
- brokuły,
- brukselka,
- botwinka,
- groszek cukrowy,
- fasolka szparagowa,
- kalafior,
- kalarepa,
- kapusta,
- koper włoski,
- papryka,
- pietruszka natka,
- pomidory,
- szpinak.
Warzywa z mniejszą zawartością witaminy C warto przeznaczyć na przetwory ze względu na bogactwo innych wartości odżywczych.
Kiszonki w przetworach – bomba witamin
Najlepszym sposobem na zachowanie pełnego wachlarzu witamin w warzywach i owocach jest ich kiszenie. Jak twierdzą znawcy tematu: „ukisić można wszystko”. Warsztaty kulinarne z kiszonek i przetworów dla KGW i rodzin z dziećmi to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale także niezwykle ekologiczne.
Dlatego niejednokrotnie spotykałam się z kiszoną soczewicą, marchewką, koperkiem, a nawet selerem. Proces fermentacji doskonale konserwuje warzywa i sprawia, że bakterie fermentacyjne mają dobroczynny wpływ na nasz układ trawienny i odpornościowy. Szczególnie polecam szybki przepis na buraczany zakwas czy kiszoną rzodkiewkę.
Mrożenie warzyw i owoców - jak zrobić to dobrze
Sprawdzi się, gdy dysponujemy w domu dodatkowym zamrażalnikiem. Warzywa korzeniowe przed mrożeniem warto pokroić w kostkę, a bób czy zielony groszek wyłuskać ze strąków.
Do mrożenia doskonale nadają się zioła: bazylia, natka pietruszki, koperek, liście selera, szczypiorek, tymianek, rozmaryn. Warsztaty kulinarne z kiszonek i przetworów to okazja do zastosowania ziół w słoikach w formie fermentacji na słodko w miodzie czy syropie z agawy, a także kiszonek w solance. Do kiszenia można użyć nawet solanki kołobrzeskiej!
Pamiętajmy, aby każde z ziół mrozić osobno w szczelnie zamkniętych pojemnikach. W przeciwnym wypadku olejki eteryczne w nich zawarte przenikną do innych produktów w zamrażalniku i ostatecznie okaże się, że wszystko co mamy zamrożone pachnie koperkiem lub tymiankiem.
Rodzinny festyn to okazja do integracji
Podczas festynu rodzinnego na Osiedlu Zielony Gaj w Świniarsku koło Nowego Sącza odbywały się także pokazy strażackie, zajęcia dla dzieci, a panie z okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich częstowały swoimi specjałami lokalnej i regionalnej kuchni. Dziękujemy Pani Prezes Beacie za zaproszenie, a dziewczynom z KGW za tak miłe przyjęcie i opiekę.
Świetne zdjęcia w tej relacji wykonał Kamil Bernady. Dziękujemy za profesjonalizm.