Warsztaty kulinarne w hotelu czyli event odpowiedzialny społecznie
4 piątki miesiąca lipca, 4 cykliczne warsztaty kulinarne, 4 niebanalne pomysły na menu z dziećmi i… prawie 500 uczestników, głównie dzieci na warsztatach. To statystyka moich lekcji kulinarnych dla najmłodszych gości hotelowych w Blue Mountain Resort w ramach kulinarnego festiwalu w Szklarskiej Porębie.
Dobra organizacja warsztatów kulinarnych to podstawa sukcesu
W każdym z moich warsztatów kulinarnych uczestniczyła ponad 100 dzieci i opiekunów. Jak to możliwe, żeby tyle dzieci znalazło się w jednym miejscu i wszystko tak smakowało? Dobra organizacja, ciekawe przepisy i profesjonalna ekipa pracowników Blue Mountain Resort w Szklarskiej Porębie, dzięki której wszystko udaje się krok po kroku zorganizować.
Warsztaty kulinarne z kuchni hawajskiej? Czemu nie!
Hawaje to 50 stan USA. Leżą 12 tysięcy kilometrów od Polski i… około 30 godzin lotu. Za to kuchnia! Fantastyczna!
W diecie Hawajczyków znajdziemy papaję, ziemniaki, ananasy, awokado, mango, bataty, kokosy i taro. Wyobrażacie sobie te egzotyczne smaki? Nam udało się je odtworzyć w Szklarskiej Porębie podczas warsztatów kulinarnych dla prawie setki dzieci i ich rodziców.
Menu na warsztaty kulinarne dla dzieci
Z kuchni hawajskiej stworzyliśmy wspólnie niesamowite dania:
Czekoladowe kremy na śniadanie
Egzotyczne lody z mango, papają i ananasem i… naturalnym tofu Lunter
Pizzę absolutnie w hawajskim stylu
Owocowe sałatki pełne egzotycznych owoców z listkami mięty i melisy od Baziółka
Warsztaty kulinarne w hotelu - palce lizać!
A kto chętny na nasze smakołyki - niech wpada na rodzinny festiwal kuchni świata do Szklarskiej Poręby w każdy piątek wakacji.
Event odpowiedzialny społecznie
Jaki jest przepis na świetny event odpowiedzialny społecznie? Jak zorganizować event odpowiedzialny społecznie uwzględniając okolicznych mieszkańców, odwiedzających turystów, niewielki (jak zwykle) budżet i potrzebę dawania czegoś wartościowego lokalnej społeczności?
- Znaleźć ciekawe miejsce.
- Zbudować dream team.
- Wyjść z pudełka.
Może te hasła, to utarte slogany korpomowy, ale żeby zrobić coś nieszablonowego dla innych - rzadko kiedy można to uczynić w pojedynkę.
Miejsce naszego eventu odpowiedzialnego społecznie – góry, a dokładniej Karkonosze. W tym sezonie to właśnie tam tworzyłam niezapomniane warsztaty kulinarne w Szklarskiej Porębie.
Kto na pokładzie eventu odpowiedzialnego społecznie?
Naszym fantastycznym gospodarzem działań jest Blue Mountain Resort, a głównodowodzącą dream teamem - dyrektor Julia Jolibska.
Cele działań podczas eventu odpowiedzialnego społecznie?
Integracja mieszkańców Szklarskiej Poręby, sąsiadów resortu i zaproszenie ich do odwiedzenia miejsca w charakterze gości. W tych wydarzeniach szczególny nacisk położyliśmy na przedszkola, domy dziecka, placówki oświatowe, wychowawcze i kulturalne.
Pomysł z kosmosu zwykle wypala
Tym razem do Szklarskiej zaprosiłam na zdrowe warsztaty kulinarne z elementami ziołolecznictwa i pysznymi dodatkami. W naszych warsztatach kulinarnych wzięły udział nie tylko dzieci przyjeżdżające do hotelu czy turystycznie w góry.
Na warsztaty kulinarne odpowiedzialne społecznie z elementami nie marnowania żywności i nauką gotowania zaprosiliśmy też okoliczne przedszkola i szkoły, a także dom dziecka. Dziękuję Centrum Opieki nad Dzieckiem w Szklarskiej Porębie za przyjęcie zaproszenia i liczne przybycie.
W naszych warsztatach kulinarnych wsparli nas:
Polska Federacja Ziemniaka i Portato Panel była odpowiedzialna za dostarczenie nam młodych ziemniaczków, z których powstały niesamowite dania.
Za ziołowe smaki w sałatkach owocowych odpowiadały Baziółka. Bazylia, oregano, tymianek i rozmaryn nadał smaku naszym odjechanym pizzom. Mięty i melisy użyliśmy do robienia szybkich sorbetów owocowych, a szczaw wylądował, jako ozdoba w czekoladowym kremie domowej roboty.
Intensywny, kremowy smak lodów, dodatków do pizzy i serów zapewnił nam Lunter. Wspólnie degustowaliśmy smarowidła na bazie tofu, parówki pikantne i delikatne, a nawet grillowaliśmy wędzone tofu na kilka sposobów.
Inka to fantastyczna kawa zbożowa i dobre napoje roślinne. W naszych lodach używaliśmy napoju migdałowego Inka i napoju owsianego Inka. Oba dzieciom bardzo przypadły do gustu.
Podczas eventów odpowiedzialnych społecznie warto wychodzić z pudełka.
To zawsze dla mnie wielka przyjemność - gotować z dziećmi. Mali kucharze uczą pokory, mają mnóstwo pomysłów i potrafią stworzyć niesamowite smaki.
Ta mina, gdy pytam dzieci przed warsztatami:
- Robimy najpierw pizzę czy lody?
Bezcenna…
Tym razem udała nam się niesamowita pizza 4 sery z kukurydzą i ananasem i jeszcze lepsze lody. Ciekawe co wymyślimy w kolejny weekend?
Zdrowa kuchnia niejedno ma imię. W ramach festiwalu kuchni świata miałam zaszczyt poprowadzić warsztaty z kuchni hawajskiej dla prawie setki dzieci.
Projekt z małymi kucharzami to świetny pomysł na edukację młodych gości hotelowych i pobudzanie ich kulinarnej wyobraźni.
Czy wiecie, że stworzyliśmy lody guava-malina na bazie tofu naturalnego? Zapraszam was w tę niesamowitą kulinarną przygodę. Warto poznawać dziecięce gusta w kwestii smaku i zapachu oraz rozwijać kulinarną wyobraźnię małych kucharzy.
Nicnierobienie to czynność, której warto się nauczyć. Dolce far niente - to domena Włochów, ale i my możemy nieco z tej postawy się nauczyć.
Oczywiście istnieją osobniki, które leniuchowanie mają we krwi. Ja nicnierobienia musiałam się nauczyć. Medytacja, joga, kurs uważności. Krok po kroku uczyłam się siedzenia na czterech literach i patrzenia w niebo. Liczenia chmur, obserwowania płynącej rzeki.
Teraz już umiem odpoczywać bez pośpiechu. Z głębokim wdechem i wydechem. Ćwicząc jogę na tarasie z widokiem na góry. Blue Mountain Resort dziękuję za te piękne widoki i szansę na nabranie wiatru w żagle w Szklarskiej Porębie w to lato.
Ale to były emocje!
Prawie setka dzieci w każdy piątek pojawiała się na moich warsztatach kulinarnych dla najmłodszych kucharzy w Szklarskiej Porębie.
Na pytanie: Jak to zrobiłam?
Odpowiadam: Ręcami…
Idealne zdrowe dziecięce menu na wakacje
W każdy piątek dzieci spróbowały swoich sił w tworzeniu krok po kroku:
- pizzy własnego wypieku w hawajskim stylu,
- zdrowego kremu czekoladowego prosto z egzotycznego klimatu,
- sałatki owocowej pełnej dojrzałych, soczystych owoców z syropem z agawy, daktylami lub kokosem,
- lodów na bazie guawy, mango, ananasa i arbuza.
To była prawdziwa kulinarna uczta!
Dziękuję mali kucharze za wasz zapał do pracy, pomoc w tworzeniu nieoczywistych dań i chęć dzielenia się z innymi uczestnikami swoimi świetnymi potrawami.
I choć kolejka do lodów krok po kroku była dłuuuuga, to każdy mógł spróbować tych niesamowitych, orzeźwiających smaków.
Jak nauczyć dzieci zdrowej diety?
Podczas moich warsztatów kulinarnych w Szklarskiej Porębie zapytałam rodziców i dzieci jak nauczyć szczególnie dzieci zdrowej diety? A oto jakie uzyskałam odpwoeidzi:
- Gotować smaczne dania.
- Uczyć się pyszności krok po kroku.
- Bawić się w kuchni.
- Dać dzieciom wybór.
- Proponować dania.
- Gotować z rodzicami.
Dziękuję za te warsztaty kulinarne. Uczę się za każdym razem i wymyślam kuchnię od nowa. Dzieci dają dobrą energię.
W te wakacje składam się głównie z truskawek, arbuza i czereśni. No może z odrobiną świeżego ogórka i rzodkiewek. Do tego stek z kapusty, pomidorki koktajlowe i świeże zioła. A na koniec desery i koktajle na bazie tofu i soku z pomarańczy. Uwielbiam smakować letni czas. A jeśli do tego pasa kulinarna zamienia się w pracę – to już prawdziwe szczęście.
Za wszystkie piękne zdjęcia w tej relacji odpowiada @marcin4funphotos czyli Marcin Kaźmieruk, a te mniej ładne są moje…