Szkolenie z kuchni wege w Folwarku Kamyk
Dookoła zielono, stawy, zwierzęta i… restauracja. Kuchnia sezonowa, przyjęcia i wesela w pięknych okolicznościach przyrody – tak wygląda Folwark Kamyk pod Częstochową. Przyszedł czas na menu z kuchnią wegetariańską i wegańską. Startuję tutaj premierowo z dofinansowanym szkoleniem dla pracowników pozyskanym dzięki staraniom firmy Krawat i Muszka.
Warto postawić na doszkalanie pracowników
Folwark Kamyk ma długą historię, rozpoznawalną markę i fantastyczną cukiernię Consonni oferującą ogromny wybór słodyczy. To tutaj powstają plenerowe przyjęcia okolicznościowe, weekendowe grille dla gości, a także konferencje i integracje pracowników.
Pozyskiwanie funduszy na szkolenie kucharzy
Oferta jest szeroka, a pracowników Folwarku sporo. Warto poszerzać ich wiedzę i doskonalić umiejętności. Tak powstał pomysł na skorzystanie z dofinansowania dla pracowników na szkolenie z kuchni wegetariańskiej, wegańskiej i diet wykluczeniowych. Lokalnie, sezonowo i do tego zdrowo. Dzięki opiece firmy Krawat i Muszka udało się pozyskać środki finansowe niezbędne do szkolenia kucharzy, szefa kuchni i pracowników cukierni.
Poszerzanie oferty weselnej o menu dla wegan
Po trudnym okresie związanym z pandemią gastronomia w Polsce zaczyna wracać do swojej kondycji. Właściciele chcą rozwijać swoje biznesy, inwestować w nowe możliwości. Przyszedł też czas na poszerzenie oferty weselnej Folwarku Kamyk o dania kuchni roślinnej oraz menu mogące sprostać klientom na dietach wykluczeniowych (bez laktozy, bez glutenu, bez cukru).
Jak stworzyć wege menu?
Pierwszym krokiem do stworzenia nowego menu jest zawsze poznanie tajników danej diety, praktyczne stworzenie dań, wykorzystanie sprawdzonych wege receptur i… porada od profesjonalisty w dziedzinie. Po uzyskaniu dofinansowania do szklenia dla pracowników gastronomii udało się nam ruszyć z praktyczną i teoretyczną wiedzą w temacie wege i vegan.
Szkolenia dla branży hotelarskiej i restauracyjnej
Krajowy Fundusz Szkoleniowy w 2023 roku wspiera branżę gastronomiczną i hotelarską. Warto postawić na sprawdzonych i profesjonalnych szkoleniowców, dzięki którym można w prosty i efektywny sposób rozwinąć swój biznes niezależnie czy będzie to szkolnie dla kucharzy, kelnerów, baristów czy cukierników.
Szkolenie z teorii kuchni wegańskiej
Efektywne szkolenia dla branży gastronomicznej i hotelarskiej oraz dla szeroko pojętego biznesu HoReCa to moja specjalność. Naszą przygodę z wege menu rozpoczęliśmy od dnia wypełnionego teorią. Były zagadnienia związane z bilansowaniem diety wegańskiej, przykładami dań oraz niejedna degustacja.
Otwarcie na nowe smaki
Praktyczna wiedza wymaga czasu i zaangażowania pracowników, dlatego na kuchni staramy się maksymalnie wykorzystać czas szkolenia na działania kulinarne. Nie każdy pracownik przed szkoleniem miał styczność z kuchnią roślinną, nie każdy próbował dań kuchni wege i nie każdy wie, jak takie potrawy powinny smakować. Dlatego warto zawsze zaznajomić pracowników ze smaków, konsystencji, zapachów, które dla takiej kuchni są charakterystyczne. A więc postawmy na degustację.
Niezwykle ważne jest też otwarcie pracowników na nowe smaki i zapachy. Szczególnie ważna jest tutaj praca z nowymi produktami, takimi jak:
- tempeh,
- tofu,
- natto,
- aquafaba,
- agar,
- algin.
Podczas warsztatów z kuchni wege ciekawa jest też zmiana mięsnych receptur na bardziej zieloną odsłonę.
Dlatego warto pracować nad nowymi rozwiązaniami:
- roślinnymi skwarkami,
- jajecznicą bez jajek,
- rybą bez ryby.
To otwiera kucharza i daje mu nowe perspektywy zastosowań dotychczasowych produktów.
Forma ma znaczenie
Podczas naszego szkolenia powstało kilka zasadniczych pytań:
- Czy burger zawsze musi być podany w bułce?
- Czy zapach rybny zawsze pochodzi z ryby?
- Czy da się uzyskać smak mięsa bez mięsa?
Zawsze podczas moich szkoleń zastanawiamy się nad tymi pytaniami i zawsze poszukujemy wspólnych rozwiązań. Efekty bywają zaskakujące i… niezwykle pyszne!
Ekonomia w gastronomii to podstawa, czyli wege food cost
Zdaję sobie sprawę, że w czasach rosnących cen, kryzysów i liczenia każdej złotówki warto spojrzeć na wege menu także pod kątem kosztów. Dlatego podczas szkolenia z kuchni wegańskiej liczymy food cost i udowadniamy, że kuchnia wege może być tania, czasami nawet tańsza od tej wersji tradycyjnej. Niezbędna jest tu wiedza z niemarnowania jedzenia, podstawy liczenia wege food costu, podejście zero waste do kuchni i zwykła ekonomia. Podczas typowo warsztatowych zajeć na kuchni idea zero waste przyświeca nam na każdym kroku.
Zdrowe dania w roślinnym menu
Kuchnia oparta na warzywach, owocach, strączkach, ziołach i zielonych aromatach powinna być przede wszystkim zdrowa. Tutaj nie ma miejsca na kompromisy. Tworząc wegańskie menu weselne czyli roślinne dania na stypę bądź przyjęcie integracyjne warto spojrzeć na dania pod kątem ich właściwości odżywczych. Czasami zamiast gotowych rozwiązań można wymyślić proste smaki, które przy okazji nasycą i nakarmią zdrowo gości restauracji.
Warto pamiętać, że wege kuchnia wcale nie musi być droga, skomplikowana czy niezdrowa. Wystarczy tylko spróbować znaleźć eksperta, który podczas szkolenia wskaże nam pożądaną drogę…
Dofinansowanie z KFS, czyli Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2023 jest przeznaczone dla pracowników, aby podnieść ich kompetencje i wspierać rozwój. Warto wiedzieć, że takie szkolenia są dofinansowywane, a nie jest to szkolenie refundowane. Co to oznacza? Pracodawca nie musi angażować swoich pieniędzy w działanie. Nieco inne zaś są szkolenia realizowane z BUR, czyli Bazy Usług Szkoleniowych. Tu wykorzystujemy szkolenia z proponowanych w bazie.