Katarzyna Gubała
VegLab

ogród społeczny dla mieszkańców Wrocławia Katarzyna Gubała

ROT Rewirowy Ogródek Twórczy ogród społeczny dla mieszkańców

Wygraliśmy Mikrogranta we Wrocławiu! Zbudujemy dla was ogród społeczny! ROT Rewirowy Ogródek Twórczy – ogród społeczny dla mieszkańców Swojczyce, Wojnów, Strachocin na terenie CAL Rewir Twórczy

 

ROT to pomysł naszej wspólnej grupy nieformalnej „Zdrowo, lokalnie, sezonowo”, w której skład wchodzą fani i fanki ogrodnictwa i ekologicznej uprawy roślin. Teraz swoim zamiłowaniem chcemy podzielić się z mieszkańcami i mieszkankami Psiego Pola, tworząc wraz z nimi społeczny ogródek.

 

Jednak zanim rozpocznie się wysiew nasion i sadzenie roślin, tajniki i sekrety ogrodnictwa będzie można odkryć podczas cyklu warsztatów. Chcemy także nawiązać kontakt z działkowiczami z sąsiedzkich RODów i zachęcić ich do podzielenia się swoją cenną wiedzą i doświadczeniem z młodymi adeptami i adeptkami ogrodnictwa. W trakcie projektu powstanie również zbiór cennych rad na temat pielęgnacji roślin i uprawy ogrodu, a także kilka prostych przepisów na ekologiczny nawóz, który można zrobić produktów znalezionych w kuchni. Dodatkowym naszym działaniem będzie giełda roślinna, w trakcie której mieszkanki i mieszkańcy będą mogli wymienić się swoimi zielonymi okazami i sadzonkami.

 

Zielono mi - pierwszy wykład ROT Rewirowy Ogród Twórczy

W ramach przyznanego mikrograntu rozpoczynamy nasz sezon ogrodniczy dla mieszkańców Swojczyc, Wojnowa i Strachocina. Jednym z naszych realizowanych punktów będzie spotkanie on-line z ogrodniczymi osobowościami naszej dzielnicy. 

  • Od jakich roślin warto zacząć swoją przygodę z ogrodnictwem? 
  • Jakie nasiona wybrać? 
  • Kiedy jest najlepszy sezon na rozsady?
  • Jakich ekologicznych nawozów warto użyć?
  • Co zielonego na parapet?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielą nasi eksperci zaproszeni na wykład. Wśród nich znajdzie się właścicielka lokalnego centrum ogrodniczego, członkini zarządu rodzinnych ogródków działkowych i szef firmy opiekującej się lokalnymi ogrodami. Całość poprowadzi wielka fanka zielonych tematów, autorka książek i członkini nieformalnej grupy „Zdrowo, lokalnie, sezonowo” - Katarzyna Gubała.

ogród społeczny dla mieszkańców Wrocławia Katarzyna Gubała

 

Kim jesteśmy?

Od wielu lat zajmujemy się tworzeniem serwisów internetowych. Prywatnie jesteśmy wielkimi fanami ogrodnictwa. Przez wiele lat mieliśmy Rodzinny Ogród Działkowy, gdzie tworzyliśmy miejsce uprawiane w zgodzie z poszanowaniem natury. Nasz księgozbiór obejmuje bardzo dużo książek o uprawie roślin, kalendarzu księżycowym i ekologicznych sposobach prowadzenia ogrodu. Znamy się na ekologii oraz produktach ekologicznych. Działamy na rzecz lokalnej społeczności.

 

Ogródek społeczny ma na celu zintegrować lokalną społeczność

Nauczyć ekologicznych zachowań i wspierać dom kultury czy inną jednostkę samorządową kolejnymi ciekawymi rozwiązaniami. Od 3 lat mieszkamy niedaleko i chcielibyśmy wesprzeć swoją wiedzą i doświadczeniem społeczność, lepiej ich poznać i wspólnie tworzyć nowe pomysły i projekty.

  • Ogrodnictwo to nasza pasja. Naszym celem jest zainicjowanie spotkań społeczności działkowiczów w naszej dzielnicy. Ogródek społeczny będzie idealny do tego.
  • Będziemy się starali pozyskać partnerów do sprzętu czy sadzonek.
  • Wspólnie będziemy wysiewać rośliny, pikować na parapetach, przygotowywać rozsady, a finalnie wysadzać do skrzyń ustawionych w porozumieniu z kierownictwem CAL-u. Przed budynkiem staną 4 skrzynie, a w nich: zioła, kwiaty miododajne i warzywa.
  • Będą to 4 spotkania ogrodnicze po 2-3 godziny każde zakończone wielkim finałem tworzenia ogrodu w czerwcu.
  • Mieszkańcy będą mogli przynieść i podzielić się swoimi ziołami czy warzywami z własnych ogrodów. Część wysadzimy w naszym ogródku społecznym, ale też podzielimy się z innymi mieszkańcami.
  • Projekt ogrodniczy ma na celu poznanie przez uczestników (dorośli, dzieci, rodziny) leczniczych ziół i naturalnych roślin jadalnych występujących w naszej dzielnicy.
  • Porozmawiamy o tym, jakie rośliny wprowadzić także do własnego ogrodu, aby można go było uprawiać w zgodzie z zasadami ekologii.
  • Z chęcią pokażemy uczestnikom jak tworzyć ekologiczne nawozy dla roślin doniczkowych i ogrodowych.
  • Chcemy zainicjować zbiórkę np. skorupek od jajek oraz fusów do herbaty, które pomogą nam użyźnić naturalnie ziemię w naszych ogrodniczych skrzyniach.
  • Przygotujemy prosty przewodnik o tym, z czego naturalnie robić domowym sposobem nawozy oraz o dobroczynnym działaniu ziół. Przewodnik będzie do pobrania w formie PDFa, żeby było ekologicznie.
  • W CAL-u zostanie powieszona lista "Giełdy roślin", gdzie mieszkańcy będą mogli wymienić się z innymi nadmiarem swoich nasion, rozsad czy zbiorów. Będzie można tez wpisać, jakich roślin się szuka u sąsiadów.

 

Dlaczego warto zakładać ogórki społeczne?

Ogródek społeczny to miejsce, gdzie mogą spotkać się wszyscy mieszkańcy, nauczyć się ogrodnictwa, dobroczynnego działania roślin na ich zdrowie. Takie miejsce uczy ekologii i poszanowania przyrody. Od wielu lat mamy własny ogród. Pasja do ogrodnictwa jest w nas wielka. Znamy się nie tylko na ziołach czy sposobach uprawy ziemi, jesteśmy także ekspertem od kalendarza biodynamicznego, upraw ekologicznych i tworzenia ekologicznych nawozów. Dzięki umiejscowieniu przy zawsze aktywnym domu kultury - ogród społeczny może trwać nawet kilka lat.

 

Dla kogo ogród społeczny?

Projekt jest międzypokoleniowy z założenia. Starsze osoby będą mieć ogromną ogrodniczą wiedzę, którą podczas spotkań będziemy przekazywać też młodszym pokoleniom. Na nasze spotkania mogą przyjść osoby w dowolnym wieku i płci. Liczymy, że nasz ogród na trwałe wpisze się w lokalną społeczność. Po zakończeniu projektu nasze dzieło z chęcią będziemy kontynuować latem i jesienią w postaci przerabiania zbiorów na przetwory.