Katarzyna Gubała
VegLab

Wegańskie trufle z masłem orzechowym i kaszą jaglaną

Prosty przepis na wegańskie trufle z masłem orzechowym i kaszą jaglaną

Szybki pomysł na wegańskie trufle

Takie wegańskie trufle to prawdziwy przysmak dla całej rodziny. A co najważniejsze można je przygotować w zaledwie pół godziny z czego 20 zajmie nam ugotowanie kaszy jaglanej! Smaczny przepis na jesienne i zimowe wieczory.

 

Łatwe wykonanie to połowa sukcesu

Od dawna szukałam jakiś prostych przepisów na wegańskie trufle. Odwiedziłam sporo blogów i ciągle nie mogłam znaleźć tego jedynego. Dostałam kiedyś przepis od znajomej blogerki zdrowonajedzona.pl ale i on przez tygodnie ulegał wielu modyfikacjom. Postanowiłam pokazać wam i udowodnić, że kuchnia wegańska jest prosta i niewymagające. Nie potrzebujemy nie wiadomo ilu składników, żeby stworzyć coś naprawdę smacznego i pełnowartościowego. Trufle nadają się do tego idealnie. Wielokrotnie przygotowywałam je na warsztatach kuchni wegetariańskiej czy wegańskiej oraz na wszelkich eventach. Ludzie po prostu uwielbiają trufle.

Od dawna szukałam jakiś prostych przepisów na wegańskie trufle

Proste składniki to prosty przepis

Czasami wystarczy użyć po prostu zdrowych produktów, a do takich na pewno możemy zaliczyć kaszę jaglaną, z której robię te trufle, ekologiczny olej kokosowy czy dobrej jakości masło orzechowe i czekoladę.
Warto zwracać uwagę na składy proponowanych nam w sklepach czekolad. Oczywiście musi być gorzka i nie zawsze z oznaczeniem wegańska. To zależy jak uważnie przeczytamy skład. Najważniejsze, żeby nie miała w sobie emulatorów czy innych wypełniaczy, które dodatkowo dokładają chemii do naszego i tak już niezbyt zdrowego pożywienia. Do trufli możemy dolać odrobinę jakiegoś zdrowego oleju. Mam w domu prasę do tłoczenia oleju na zimno firmy Gorenje. Jest wydajna i można z niej zrobić olej migdałowy, kokosowy czy słonecznikowy.

Prosty przepis na wegańskie trufle z masłem orzechowym i kaszą jaglaną

 

Kasza jaglana to dobry pomysł na pierwsze śniadanie – właściwości

Największą zaletą kaszy jaglanej jest jej rozgrzewająca zaleta. Warto ją jeść szczególnie z rana, kiedy organizm jest wyziębiony po nocy. Nie lubię zaczynać dnia od jogurtów, jak to powszechnie się zaleca, bo produkty mleczne wychładzają organizm (mam tutaj na myśli mleko czy jogurt krowi, kozi czy owczy, a nie mleko roślinne, bo to już inna historia). To reklamy w telewizji sugerują, by w naszej diecie z rana pojawiły się słodkie jogurty. Niestety nie są one dobre dla naszego organizmu o tej porze dnia. Nie zaleca ich ani Ajurweda ani Kuchnua 5 przemian w takiej formie. Lepiej zatem sięgnąć po rozgrzewające kasze. W naszym klimacie jaglana kasza sprawdzi się idealnie, choć i pęczak będzie dobroczynnie działał na nasze jelita i wykazywał właściwości oczyszczające organizm z toksyn. Stąd pomysł na poranną kaszę jaglaną.

Jeśli czeka was wizyta niezapowiedzianych gości lub macie ogromną ochotę na ciś słodkiego, fit i poprawiającego kondycję i pamięć to mój prosty przepis na wegańskie trufle z masłem orzechowym i kaszą jaglaną będzie rozwiązaniem idealnym.

 

Kasza jaglana – jak ją szybko i prosto ugotować

Są zwolennicy przepłukiwania kaszy lub jej podprażania. A ja ją robię najprościej jak się da, czyli wrzucam do garnka szklankę kaszy z 2 szklankami wody. Ustawiam gotowanie na 10 minut. Sprawdzam czy woda nie odparowała. Jeśli tak, to trochę dolewam. Gotuję jeszcze 10 minut na wolnym ogniu pod przykryciem. Kasza powinna być gotowa. Ani twarda ani rozgotowana.

 

Prosty przepis na wegańskie trufle z masłem orzechowym i kaszą jaglaną

Składniki:

  • szklanka kaszy jaglanej (około 200 g) nieugotowanej
  • 2 szklanki wody do zagotowania
  • 3 łyżki masła orzechowego (może być dowolne np. z Primaviki: migdałowe, z orzechów ziemnych czy mieszane)
  • 3 łyżki oleju kokosowego (ja używam wersji ekologicznej) lub tłoczonego na zimno
  • 1 tabliczka czekolady gorzkiej 70%
  • 3 łyżki kakao
  • słodzik – do smaku 3-5 łyżek (w najgorszej wersji cukier, w najlepszej syrop z agawy lub daktyliopcjonalnie:
  • szklanka wiórek kokosowych
  • szklanka żurawiny suszonej, wiśni lub rodzynek

Wykonanie trufli:

Kaszę jaglaną ugotować jak na opakowaniu lub według przepisu powyżej w tekście.
Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej. Ja często używam Thermomixa, bo można od razu ustawić opcję podgrzewania np. do 50 stopni. Wtedy mamy roztopioną czekoladę już w pojemniku.
Łączymy kaszę jaglaną, roztopioną czekoladę, olej kokosowy, kakao, masło orzechowe i słodzik w jedną masę. Mieszamy dobrze lub miksujemy.
Dodajemy opcjonalnie wiórki kokosowe i żurawinę. Możemy też trufle potem obtaczać w wiórkach kokosowych.
Z masy formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego. Układamy na desce lub tacy. Wkładamy do lodówki na kwadrans.
Takie wegańskie trufle możemy przechowywać w lodowce około tygodnia (ale to nie jest możliwe, bo i tak wszyscy zjedzą je wcześniej).

Więcej przepisów na wegańskie smakołyki oraz trufle w wersji bardziej ekskluzywnej znajdziecie w mojej książce „Wege w kwadrans”.

Więcej przepisów na wegańskie smakołyki oraz trufle w wersji bardziej ekskluzywnej znajdziecie w mojej książce "Wege w kwadrans"