Prosty obiad wegańskie spring rollsy warzywne
Do wykonania obiady ze spring rollsów potrzebna jest przede wszystkim wyobraźnia oraz arkusze papieru ryżowego. Te ostatnie łatwe do kupienia przez internet i na półkach z kuchnią azjatycką.
Do spring rollsów możemy włożyć dosłownie wszystko, od pomidorów, ogórków czy rzodkiewki po ziarna słonecznika czy dyni. A jesli będziecie mieli ochotę nadziewać je soczewicą czy ciecierzycą, smarować hummusem lub zielonym pesto - nie krępujcie się. Prosty wegański obiad do skomponowania osobiście przez każdego.
Właściwie możnaby powiedzieć, że spring rollsy to danie zero waste - w końcu dodamy do niego to, co mamy w lodówce.
Pamiętajcie, że to danie jest równie smaczne na słodko. Wtedy banan, kiwi, jabłko czy ananas będzie ciekawą alternatywą w zdrowym żywieniu dzieci! Zresztą są takie dania, które uwielbiam przygotowywać na warsztatach kulinarnych z dziećmi. Tutaj w pierwszej dziesiątce znajdują się spring rollsy — nie ma szans, żeby się nie udały, robi się je w kilka minut, a młodzi uczestnicy zajęć są przeszczęśliwi.
Składniki dla 4 osób
- 2 – 3 marchewki
- 1 ogórek
- 10 pomidorków koktajlowych
- 1 pęczek rzodkiewki
- 1 papryka
- 12 arkuszy papieru ryżowego
- zioła według uznania
- szczypiorek
- natka pietruszki
- listki lubczyku
- listki bazylii
POSYPKA według uznania
- biały i czarny sezam
- ziarna słonecznika
- pestki dyni
- czarnuszka
- siemię lniane
- orzechy włoskie
Jak zrobić prosty obiad, czyli spring rollsy do stworzenia od zera
Marchewki i ogórek obieramy i kroimy w słupki. Pomidorki koktajlowe i rzodkiewki dzielimy na ćwiartki. Paprykę pozbawiamy gniazd nasiennych i tniemy w wąskie paski.
Arkusz papieru ryżowego układamy na desce do krojenia i za pomocą pędzla lub gąbki smarujemy z obu stron przegotowaną wodą lub wodą mineralną, aby zmiękł. Innym — prostszym — sposobem jest ułożenie arkusza na dużym talerzu z niewielką ilością wody. Zanurzamy papier z obu stron. Będzie prościej, ale podczas obracania arkusz może się porozrywać — należy być delikatnym. Na dolnej części papieru układamy po kilka kawałków ogórka, papryki, marchewki, pomidorków, rzodkiewki. Posypujemy dowolnymi ziołami i ziarnami lub orzechami. Nie musimy dodawać wszystkiego — składniki dobieramy według uznania lub smaku. Papier ryżowy zwijamy w rulon do połowy, zaginamy brzegi do wewnątrz i zwijamy do końca. Powtarzamy te czynności aż do wykorzystania wszystkich arkuszy lub składników.