Kuchnie i Łazienki 2022 02 Dobroczynne zioła w codziennej diecie
Dobroczynne zioła w codziennej diecie. Na ból brzucha najlepsze są napary z roślin. Działają szybko i skutecznie. Warto zorganizować niewielką uprawę na parapecie, bo naturalne zioła np. Baziółka będą działały skuteczniej niż niejedno lekarstwo.
Bazylia pospolita (Ocimum basilicum L.)
To gatunek rośliny jednorocznej z rodziny jasnotowatych. Zwiększa wydzielanie soków trawiennych, dlatego jest polecana w przypadku niestrawności lub po prostu przejedzenia. Zmniejsza tworzenie się gazów w organizmie i działa rozkurczowo. W kuchni warto ją dodać do dań ciężkich, tłustych, mącznych. Ułatwi trawienie i pomoże przyswoić witaminy i minerały. Listki bazylii można też dorzucić do herbatki dla dzieci. Pomoże na wzdęcia i kolki. Warto także spróbować odmian: bazylii tajskiej czy greckiej.
Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.)
To gatunek byliny należącej do rodziny jasnotowatych. Zawiera olejki eteryczne (głównie mentol), garbniki, związki flawonoidowe, witaminę C i karoten. Napar z jej liści pomaga w przypadku nieżytów żołądka i jelit, zwalcza też wzdęcia i niestrawność. Filiżankę herbaty miętowej dobrze jest wypić po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku. Działa rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit i uśmierza ból. Szczególnie warto ją stosować w przypadku nudności i przy chorobie lokomocyjnej.
Melisa lekarska (Melissa officinalis L.)
To gatunek byliny z rodziny jasnotowatych. Ma przyjemny, cytrynowy zapach, który zawdzięcza m.in. olejkom lotnym. Są w niej też garbniki, śluzy, gorycze i mikro-elementy, w tym sporo miedzi. Melisa jest znana z działania uspokajającego, dlatego stosuje się ją w zaburzeniach żołądka na tle nerwicowym. Ma również właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe.
Szczególnie polecany jest napar z liści melisy i mięty w proporcji dwie płaskie łyżeczki mięty i jedna melisy. Herbatkę należy odstawić pod przykryciem na 20 minut i pić po przecedzeniu. Ma działanie rozkurczowe.
Oregano, czyli lebiodka pospolita (Origanum vulgare)
To gatunek rośliny wieloletniej należącej do rodziny jasnotowatych. Zawiera olejek tymolowy o właściwościach bakteriobójczych oraz grzybobójczych. Oregano działa przeciwskurczowo, dlatego jest zdecydowanie polecane w bólach brzucha i przy przejedzeniu. Idealnie sprawdza się w daniach włoskich, makaronach i w połączeniu z ciężkimi sosami. Zawiera spore ilości witaminy C, dzięki czemu uszczelnia naczynia krwionośne, ułatwia gojenie ran i odpowiada za mocne zęby.
Macierzanka tymianek (Thymus vulgaris L.)
To gatunek rośliny należącej do rodziny jasnotowatych. Zawarte w tymianku olejki pomagają na ból gardła i kaszel. Dlatego często znajdziemy je w dziecięcych syropach. Działają zarówno na kaszel suchy, jak i mokry. Warto więc postawić na herbatkę z tego zioła w przypadku infekcji. Jednak zamiast taki napar wypijać, lepiej płukać nim gardło. Tymianek ma nieocenione działanie również w przypadku biegunek i zaparć.
Kolendra (Coriandrum)
To roślina z rodziny selerowatych. Zawarta w niej witamina C wspiera odporność organizmu, szczególnie w okresie zimowym. Kolendra to także doskonałe źródło potasu wpływającego na mięśnie oraz wapnia niezbędnego do budowy zdrowych kości i zębów. Działa antyalergicznie. Warto wprowadzić ją do diety, gdy pojawiają się uczulenia, ukąszenia czy obrzęki. Ma również właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwbólowe. Inhalacje kolendrą pomagają na spokojny sen.
Tekst: Katarzyna Gubała
Autorka książek kulinarnych i diet coach. Na co dzień wege ambasadorka i ekoosobowość. W roślinnej kuchni specjalizuje się od lat. Współpracuje z najlepszymi kucharzami, dietetykami i osobowościami świata kulinarnego. Szkoli obsługę lokali gastronomicznych pod kątem kuchni wege. Doradza szefom kuchni, jak układać roślinne menu. Tworzy roślinne kolekcje m.in. na Thermomix. Autorka bestsellerowych książek, m.in. Wege energia i Wege w kwadrans. Prowadzi bloga www.katarzynagubala.pl