Katarzyna Gubała
VegLab

Kuchnie i Łazienki 2021 02 Słodko czyli zdrowo

Kuchnie i Łazienki 2021 02 Słodko czyli zdrowo

Słodko, czyli zdrowo. Cukier w naszym życiu jest wszechobecny. Znajdziemy go w jogurtach, serach, a nawet wędlinach. A co gorsza, nie jest to najzdrowsza jego wersja. Jaki więc cukier wybrać? Na szczęście jest wiele naturalnych sposobów na uzyskanie w kuchni słodyczy.

Kuchnie i Łazienki 2021 02 Słodko czyli zdrowo

 

Zwolennikom natury polecam dosładzanie melasą, a wielbicielom Skandynawii ksylitolem, czyli cukrem z brzozy. Nie każdemu jednak ksylitol smakuje i nie każdy wierzy w jego naturalne właściwości. W sklepach znajdziecie też erytrytol - cukier produkowany z gliceryny przy udziale drożdży i grzybów. Naturalnie występuje m.in. w algach, glonach, niektórych owocach i grzybach. Dobrze słodzi, nieźle smakuje.

 

Cukier w listkach

Dobrym rozwiązaniem, które stosuję w swojej kuchni, jest słodzenie stewią. Ale nie jakimiś tam pastylkami, które nie wiadomo, co zawierają, tylko prawdziwymi liśćmi tej rośliny. Jeśli nigdy wcześniej nie czytaliście o stewii, koniecznie zajrzyjcie do Internetu. Jej sadzonki można kupić za 4-8 zł w internetowych sklepach ogrodniczych. Ja swoje kupiłam na ekobazarze.

 

Płynna słodycz

Melasa - karobowa, buraczana lub trzcinowa, jest jednym z najzdrowszych zamienników cukru. To doskonała substancja słodząca stosowana do wypieków, deserów oraz słodkich napojów.

Najsłodszy z tego zestawu będzie syrop daktylowy - wytwarzany z owoców daktylowca. Możemy przygotować go sami namaczając daktyle w wodzie źródlanej i blendując.

A może syrop klonowy? Ma do 75% sacharozy w składzie i nadaje doskonały smak deserom. Razem z syropem z agawy może być stosowany jako alternatywa dla miodu lub polewa do pancakes.

 

 

Bakalie zawsze pod ręką

Kolejnym ważnym dodatkiem w ekologicznych słodyczach są suszone owoce. Warto skusić się na naturalne cukry z żurawiny, ale równie dobrze mogą to być suszone śliwki czy banany. Ważne, żeby nie zawierały siarczynów, które sprawiają, że żurawina nie spleśnieje nawet i przez rok lub dłużej.

Na lokalnym ekobazarze kupuję żurawinę suszoną naturalnie. Jest dosładzana cukrem trzcinowym.

Jeśli najdzie was ochota na słodkie, to można sięgnąć po mieszankę bakalii: orzechy i owoce albo sałatkę owocową. Owoce poza cukrami prostymi mają błonnik, witaminy, pektyny i są kolorową, łatwą do zdobycia alternatywą dla sklepowych batonów.

 

Żółty składnik ciasta

Banany idealnie nadają się do słodzenia ciast raw, czyli bez pieczenia. Wystarczy dojrzałe banany (im ciemniejsze, tym słodsze) zmiksować z orzechami i ziarnami. Uformować z tego masę, wyścielić nią spód blaszki i włożyć na godzinę do zamrażalnika. Mamy doskonały spód do ciasta! Bardzo dojrzałe banany nadają się również do wegańskich pancakes oraz wilgotnych ciast, zastępując jednocześnie i jajko, i cukier. Owoce świeże i suszone poza dużą ilością cukrów prostych zawierają również błonnik i witaminy, które warto dostarczać organizmowi pod każdą naturalną postacią.

 

Tekst: Katarzyna Gubała

Autorka książek kulinarnych i diet coach. Na co dzień wege ambasadorka Bidfood Farutex i ekoosobowość. W roślinnej kuchni specjalizuje się od lat. Współpracuje z najlepszymi kucharzami, dietetykami i osobowościami świata kulinarnego. Szkoli obsługę lokali gastronomicznych pod kątem kuchni wege. Doradza szefom kuchni, jak układać roślinne menu. Tworzy roślinne kolekcje m.in. na Thermomix. Autorka bestsellerowych książek, m.in. Wege energia i Wege w kwadrans. Prowadzi bloga www.katarzynagubala.pl.