Katarzyna Gubała
VegLab

Kuchnie i Łazienki 2020 03 Wege grill sprawdzone przepisy

Kuchnie i Łazienki 2020 03 Wege grill sprawdzone przepisy

Letnia kuchnia z ogrodu prosto na wege grill! Czas na zabawę w ogrodzie, wakacyjną przygodę. Rozpalmy wege grilla, zorganizujmy rodzinny piknik i cieszmy się czasem spędzonym z bliskimi. W daniach kuchni wegetariańskiej i wegańskiej na grillu króluje cukinia, papryka, młode ziemniaki, koperek. Niech smaki lata pozostaną z nami na dłużej!

Kuchnie i Łazienki 2020 03 Wege grill sprawdzone przepisy

 

Kiedy letnie popołudnia i wieczory stają się okazją do wypoczynku – postawmy na wege grilla. Okazuje się, że niezależnie czy w naszym ogrodzie stoi węglowy czy elektryczny – możemy czerpać z jego dobrodziejstw garściami.

 

Warzywa dobre na ruszt

Jednym z moich ulubionych dań na grilla są po prostu roślinne sakiewki. Wystarczy do folii aluminiowej wrzucić nasze ulubione warzywa: pokrojoną cebulkę, koktajlowe pomidorki, kawałki cukinii, ząbek czosnku. Przydadzą się też orzechy, tofu, a także aromatyczne zioła.

Cukinia i papryka to prawdziwe królowe grillowego przyjęcia. Możemy je podsmażać w plastrach lub kostkach. Chociaż najlepiej wychodzą w formie faszerowanej. Czym nadziewać warzywa? Niech nie ogranicza nas wyobraźnia! Może to być ryż, tarty ser, kasza gryczana, wędzone tofu, a nawet pietruszkowe pesto. Farsz możemy zrobić z tego, co zostanie nam z obiadu. Wykorzystajmy tłuczone ziemniaki z drugiego dania czy buraczki na gęsto!

Podobną temperaturę grillowania uwielbiają bakłażany. Lekko posolone oddadzą goryczkę i staną się samodzielnym daniem lub składnikiem bałkańskiego ajvaru – warzywnego pikantnego przecieru. Zwykle w ajvarze bakłażan idzie w parze z grillowaną papryką bez skórki. A jeśli pieczonego bakłażana zblendujemy z orzechami np. włoskimi lub laskowymi – otrzymamy świetny dip do wytrawnych dań.

 

Słodycze prosto z wegańskiego grilla

Jak się okazuje zgrillować możemy nie tylko warzywa. Równie smaczne okażą się owoce. Moim ulubionym patentem na grilla z dziećmi są owocowe szaszłyki. Wystarczy pozwolić im nabijać na patyczki:

  • pojedyncze winogrona,
  • wykrawane kulki arbuza,
  • plastry banana,
  • kostki ananasa,
  • połówki moreli,
  • ćwiartki brzoskwiń,
  • całe truskawki.

 

Już niewielka temperatura na wege grillu sprawi, że fruktoza w owocach przyjemnie się skarmelizuje. Posypane cukrem trzcinowym będą jeszcze słodsze. Ręka w górę, kto ma ochotę!

 

Dobrym pomysłem na wegańskiego grilla w słodkiej wersji są faszerowane owoce

Wydrążone brzoskwinie czy morele możemy nadziewać ugotowaną wcześniej kaszką manną (idealne danie dla najmłodszych uczestników ogrodowego przyjęcia) czy ryżem na słodko (doskonały posiłek dla dziecka w każdym wieku). Do tego kilka rodzynek lub suszona żurawina i mamy nieziemski smakołyk prosto z rusztu.

Osobiście należę do zwolenników nadziewnych jabłek. Pierwsze grillowane jabłka możemy faszerować ryżem. A kolejne… choćby i masłem orzechowym! Do moich ulubionych należą prażone migdały lub niesolone fistaszki. Wystarczy wydrążyć jabłko i napychać pysznościami do woli.

 

Przetwory domowej roboty

Lato to czas obfitości – owoców, warzyw, ziół i pracy. W mojej kuchni panuje wtedy chaos. Elementy sokownika, miski, durszlaki, garnki. Można swobodnie rzucać się warzywami i nikt nie zauważy zmiany w kuchennym bałaganie. A wszystko za sprawą obfitości ogrodowych zbiorów i doskonałego czasu na przetwory. Maliny, porzeczki czy agrest stają się idealnym sokiem lub dżemem. Cukinia wędruje do słoików wraz z kabaczkami i ogórkami. Nawet pomidorki koktajlowe zalane mieszanką oliwy i octu jabłkowego będą doskonałym dodatkiem do zimowego obiadu.

W tym letnim czasie nie zapominajmy o kiszonkach. Zdrowa fermentacja na pewno świetnie wpłynie na nasze jelita i poprawi odporność na wszelkie wirusy i bakterie. Mój kolega Arek kisi nawet szparagi. Mnie przekonał do ukiszenia brukselki. Ale hitem ostatniego lata było stworzenie kiszonek na słodko. Tak powstały pyszności z winogron, śliwek i moreli. Takie lekko gazowane owoce będą genialnym dodatkiem do deserów. Tutaj ważna jest jedna sprawa! Gazowane śliwki czy winogron dozwolone będą do spożycia dla dzieci przez pierwsze 6-8 tygodni. Potem już zaczyna się fermentacja alkoholowa i na takie kiszonki na pewno znajdziemy sporo chętnych w wieku dorosłym.

 

Wegańskie przysmaki na ogrowodowe grill party

Gorąco namawiam wszystkich roślinożerców do spróbowania swoich sił w takim miejscu jak ogród. Satysfakcja gwarantowana, a uzyskane tą naturalną metodą zdrowe warzywa i owoce będą bezcenną bazą kuchennego szaleństwa. Zapraszam was na kulinarną przygodę obfitującą w przepisy ze szpinakiem, rzodkiewką, cukinią, bobem i cukrowym groszkiem. Biegnijcie do ogrodu, bo sezon letni w kuchni roślinnej trwa w najlepsze!