Kuchnia bez marnowania czyli konkurs Kobieta Gospodarna w województwie lubelskim
4 powiaty, 4 warsztaty, tysiące kiszonek! Setki pań z KGW pojawiły się na moich warsztatach kulinarnych z niemarnowania jedzenia i tworzenia regionalnych przetworów. Z członkiniami Kół Gospodyń Wiejskich z województwa lubelskiego robiliśmy z tradycyjnej regionalnej kuchni fermentacje na słono i słodko.
Niezależnie od kryzysu, zamożności czy życiowej drogi własne przetwory to podstawa wartościowego żywienia całej rodziny.
Kiszone ogórki czy kiszona kapusta to klasyka, która pojawia się na niedzielnym stole niejednej gospodarnej gospodyni. O tym właśnie rozmawialiśmy podczas warsztatów kulinarnych dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich. Tradycyjna kuchnia i tradycyjne metody to podstawa w domowej gospodarności.
Kobieta Przedsiębiorcza w stylu EKO to konkurs skierowany do członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z województwa lubelskiego. Odbywał się w ramach promocji regionu i podtrzymywania tradycji lokalnych. W ramach wspólnych działań z województwem lubelskim udało mi się wykonać 4 warsztaty po 100-200 uczestników w 4 powiatach województwa.
Podczas wykładów i spotkań z liderkami wsi opowiadałam o tym, jak nasz zbiory możemy zapasteryzować w wysokiej temperaturze, ukisić w solance, zasolić lub zamrozić. To od nas zależy, jaką metodę wybierzemy.
Kiszenie warzyw i owoców
To jedna z najzdrowszych metod przechowywania warzyw i owoców. Naturalnym konserwantem jest tutaj kwas mlekowy , który wytwarza się w trakcie kiszenia. Jest absolutnie zdrowy, a warzywa i owoce przygotowane w ten sposób zachowują pełen wachlarz witamin i minerałów.
Warzywa kisimy w dużych słojach, kamionkowych naczyniach, a nawet drewnianych beczkach odpowiednio wcześniej zdezynfekowanych.
Kiszonkę przez pierwsze kilka dni warto ustawić w temperaturze pokojowej, aby trwał proces fermentacji. Dopiero po 5-6 dniach, kiedy już kiszonka nie wydziela soku można ją zakręcić i wstawić do chłodnego i zaciemnionego pomieszczenia.
Od góry kiszonkę w niezakręconym słoju należy docisnąć np. mniejszym talerzykiem z obciążeniem. W ten sposób w pierwszych dniach sok z kiszonki i gazy łatwiej będą mógł wypływać ku górze.
W trakcie kiszenia wydziela się nadmiar soku, a nawet powstaje na wierzchu piana. Należy ją sukcesywnie przez kilka dni usuwać.
Podczas konkursu kulinarnego i warsztatów skierowany do członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z województwa lubelskiego Kobieta Przedsiębiorcza w stylu EKO wyjaśniałam, jak kisimy na przykład kapustę w dużym słoju lub beczce. Przez pierwsze dni warto nakłuwać kapustę np. drewnianym patyczkiem do szaszłyków, widelcem lub metalowym szpikulcem. W ten sposób łatwiej przebiegnie proces fermentacji i szybciej odgazujemy kapustę.
Solenie warzyw
Metoda ta polega na zasypywaniu warzyw dużą ilością soli. Nie przetwarzamy tutaj niczego termicznie, a więc składniki zachowują wszystkie wartości odżywcze. Minusem jest duża ilość soli użyta do przygotowania. Stąd powszechnie używa się tej metody w przypadku małych ilości przetworów zastosowanych potem w kuchni:
- przyprawa do zup,
- zielony koperek do ziemniaków,
- natka pietruszki do zupy,
- włoszczyzna.
Pasteryzacja słoików
Podczas konkursu kulinarnego i warsztatów skierowany do członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z województwa lubelskiego Kobieta Przedsiębiorcza w stylu EKO opowiadałam o tym, jak powinno wyglądać prawidłowe pasteryzowanie w dużym garnku lub kociołku: Na dnie garnka układamy kuchenną ściereczkę. Na ściereczce układamy zakręcone słoiki w temperaturze pokojowej.
Podczas pasteryzacji słoiki nie mogą się ze sobą stykać, bo w trakcie wrzenia wody będą o siebie uderzać i mogą się potłuc.
Zalewamy garnek woda do ¾ wysokości słoików. Zagotowujemy garnek ze słoikami.
W zależności od rodzaju przetworów pasteryzacja trwa od 5 do 50 minut liczone od momentu zagotowania się wody.
Pasteryzacja w piekarniku prosta metoda na słoiki
Podczas konkursu kulinarnego i warsztatów skierowany do członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z województwa lubelskiego Kobieta Przedsiębiorcza w stylu EKO tłumaczyłam, że najlepszym pomysłem na szybkie i bez gotowania przygotowani słoików jest ich pasteryzacja w piekarniku.
Słoiki szczelnie zakręcamy i wstawiamy do zimnego piekarnika. Nagrzewamy do 170 stopni i pasteryzujemy 20 minut lub do zagotowania widocznego wody w słoikach. Zmniejszamy temperaturę do 120 stopni i pasteryzujemy jeszcze 10 minut.
Wyciągamy z piekarnika za pomocą kuchennych rękawic lub ściereczki. Opcjonalnie obracamy do góry dnem na dobę.
Jeśli masz ochotę na warsztaty kulinarne z kiszenia metodami tradycyjnymi dla KGW, podczas imprez czy spotkań integracyjnych - zapraszam do kontaktu.