Katarzyna Gubała
VegLab

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja

Ponad 2500 szefów i szefiń kuchni, a także właścicieli i właścicielek restauracji uczestniczyło w Kongresie Szefów Kuchni i Restauratorów. Na tym prestiżowym wydarzeniu pojawili się także przedstawiciele wiodących marek branży HoReCa, sprzedawcy z branży gastro, gwiazdy kulinarne oraz telewizyjne osobowości. Wodących tematów było kilka: kryzys ekonomiczny, wege trendy oraz nowoczesne rozwiązania dla gastronomii.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja Rational

 

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów to wyjątkowe wydarzenie. Co roku gromadzi tłumy osób związanych z branżą restauracyjną, gastronomiczną i hotelarską. To właśnie na tym wydarzeniu profesjonaliści mogą poznać najnowsze trendy, wysłuchać wykładów eksperckich oraz zdobyć wiedzę w interesujących ich obszarach.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja

 

Eksperci branży gastronomicznej

Podczas licznych paneli dyskusyjnych i wykładów nie brakowało ekspertów z branży. Na wykłady, panele i dyskusje zbierały się tłumy odwiedzających. Do wyboru była duża scena, na której można było posłuchać prelegentów ze słuchawkami na uszach oraz mała scena, gdzie całość była transmitowana w social mediach oraz będzie sukcesywnie udostępniana przez cały kolejny rok.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się prelekcje:

  • Food cost bez tajemnic. Jak o połowę zredukować straty w restauracji? - Sławomir Głomski
  • Jak w nowoczesnej gastronomii zarządzać budżetem? - Joanna Sobczyk, Krzysztof Szulborski, Wojciech Harapkiewicz, Marcin Soból, Jarek Walczyk; moderator: Sławomir Głomski
  • Diety wykluczeniowe w gastronomii - jak je ugryźć? - Grzegorz Pomietło, Izabela Bonecka, Sebastian Sikorski, Łukasz Jaworski, Gerard Rytter; moderatorka: diet coach Katarzyna Gubała
  • Restauracyjne nawyki, z którymi trzeba się pożegnać. W jaki sposób kryzysy lat 2020 – 2022 zmieniły gastrobiznes? - Jarosław Uściński, Justyna Sypka, Maciej Szczykutowicz, Damian Jakubowski, Dariusz Nikodemski; moderatorka: Ania Dębska
  • Cyfrowe rozwiązania w zakresie logistyki żywności i zrównoważone ponowne wykorzystanie. - Daniel Sielicki

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja Maciej Wroński Rational

 

Diety wykluczeniowe w gastronomii

W opinii Internautów spore zainteresowanie i dużo pozytywnych emocji wzbudził nasz panel dyskusyjny: „Diety wykluczeniowe w gastronomii - jak je ugryźć?”

W tej chwili na evetach, w restauracjach czy hotelach jest około 10% ludzi na dietach wykluczeniowych. Niby mało, ale jest to trudny klient, wymagający osobnego menu, wiedzy i zaangażowania. Jak sobie z nim poradzić? Ile tych ludzi tak naprawdę jest i czy przypadkiem to nie jest tak, że każdy z nas jest „tak jakby trochę wege, trochę bez glutenu lub po prostu wybiera zdrową dietę”?

W tej chwili jesteśmy w momencie nakładania na siebie 3 kryzysów : klimatyczny, pandemiczny, wojenny , które powodują diametralne zmiany w naszym życiu, dotyczy  to również naszych nawyków żywieniowych – tłumaczył zgromadzony Łukasz Jaworski z Inki. - W czasie pandemii gwałtownie wzrosła świadomość, jaką wartością jest dla nas zdrowe odżywianie. Konsumenci zaczęli jeszcze bardziej dbać o swoje zdrowie,  również po przez zmianę nawyków żywieniowych.  

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja

 

Aż 40 % Polaków zmieniło w czasie pandemii swoje zwyczaje żywieniowe, z tego z tej grupy 25 % przynajmniej ograniczyło spożycie mięsa, jak również wprowadziło zamienniki roślinne albo ograniczyło spożycie nabiału. 

Zaczęliśmy rozmawiać o osobach na dietach wykluczeniowych, bez laktozy, bez glutenu, ale przecież osoby, które ograniczają spożycie mięsa czy nabiału czyli słynni fleksitarianie stanowią już 30 % społeczeństwa – tłumaczył Łukasz Jaworski podczas Kongresu Szefów Kuchni. - Według Gfk Polonia po  roślinne zamienniki mięsa oraz nabiału sięgnęło niemal 6 mln polskich gospodarstw domowych.

Kategoria napoi roślinnych jest jedną z głównych kategorii wśród roślinnych zamienników nabiału, która napędza zmiany żywieniowe Polek i Polaków.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja

 

Inka powiększyła portfolio o napoje roślinne

Inkę zna każdy Polak. To kultowa polska marka kawy zbożowej - naturalnie ze zbóż. Spodziewając się zachodzących zmian rynkowych rozszerzyliśmy asortyment kaw zbożowych o alternatywne produkty roślinne w kategorii napoje roślinne tworząc idealnie zgrany duet.

Kategoria rośnie od wielu lat dwucyfrowo, między 20% a 40% w zależności od roku, ale już absolutnym hitem ostatnich lat wśród naszego społeczeństwa jest napój owsiany, który jest w tej chwili najpopularniejszym produktem w kategorii, którego sprzedaż rośnie rok do roku o prawie 100%. Absolutny prym według wśród napoi roślinnych wiedzie napój owsiany Inka, który jest w tej chwili najpopularniejszym napojem roślinnym w Polsce według danych Nielsen.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja

 

Diety wykluczeniowe w restauracji

Podczas panelu o dietach wykluczeniowych szef kuchni Grzegorz Pomietło opowiadał zgromadzonym jak wygląda sytuacja z perspektywy Art Hotelu we Wrocławiu – miejsca, gdzie wszystko się zaczęło ponad 6-7 lat temu. To tam zaczęły się pierwsze nasze wspólne warsztaty kulinarne z blogerami, powstawało wege menu, a ja zrobiłam pierwsze większe szkolenie z tej kuchni. W tej chwili dania wege i mięsne są w jednej karcie. Są rzetelnie oznaczone, podzielone na kategorie, a klient na dowolnej diecie wykluczeniowe znajdzie tu dla siebie jakieś danie główne. Proces uczenia się przez zespół kuchni roślinnej czy diet wykluczeniowych odbywał się krok po kroku i niezbyt gwałtownie, a każda wiedza była sukcesywnie przyswajana. W Art Hotelu przez ponad 2 lata trwały tez warsztaty kulinarne mające na celu odpowiedzieć na pytanie – jak powinno wyglądać idealne menu dziecięce w restauracji. W tej chwili dzieci na dietach wykluczeniowych jest mnóstwo. Jak do nich trafić i jak tworzyć dania do takiej karty – opowiadał podczas spotkania Grzegorz Pomietło.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja Grzegorz Pomietło Katarzyna Gubała

 

Wege dania w restauracji

Sebastian Sikorski opowiedział zgromadzonym gościom, a także Intenautom o dietach wykluczeniowych z perspektywy hotelu Amber Baltic, nadmorskiego kurortu, „hotelu gwiazd”. Przygoda z kuchnią wegańską zaczęła się od tego, że goście przyjeżdżający do naszego hotelu coraz częściej podczas śniadań pytali o produkty takie jak chleb bezglutenowy, mleko bez laktozy, pasztety wegańskie, różnego rodzaju pasty warzywne, sery bez laktozy itp.  Na początku wydawało mi się, że to jest kwestia nowego trendu, mody, która nadeszła na zdrowe odżywianie i wykluczenia niektórych produktów z diety. Jednak z czasem ludzie zaczęli być bardziej świadomi w kwestii diet wykluczeniowych oraz zdrowego odżywiania. Potem obiekt zdecydował się na kompleksowe szkolenie z kuchni wegetariańskiej i wegańskiej oraz diet wykluczeniowych z Kasią Gubałą. Od tego momentu rozpoczęła się prawdziwa zielona przygoda w hotelu.

Nasza sieć Vienna House zwróciła uwagę na świadome podróżowanie, czyli nowy trend turystyczny, który coraz częściej ma wpływ na decyzje osób planujących wakacje. stwierdziliśmy, że takich ludzi do naszego hotelu będzie przyjeżdżać coraz więcej i trzeba zaspokoić ich potrzeby. Zadowolenie wszystkich Gości jest jednym z najważniejszych priorytetów. Z tego względu wprowadzono szereg rozwiązań ekologicznych w naszych hotelach. Podążanie za trendem z każdym rokiem nabiera tempa, bo i klient jest coraz bardziej wymagający. W menu pojawia się sporo sezonowych warzy i owoców, które często grają pierwsze skrzypce w daniach głównych. Nie brakuje dań z tofu, które odpowiednio przygotowane potrafi zaskoczyć restauracyjnych gości. Kuchnia posiłkuje się także gotowymi alternatywami mięsa. To szczególnie przydaje się w momentach niezapowiedzianych gości czy po prostu klientów, którzy po prostu lubią smak mięsa, chociaż z niego zrezygnowali z powodów etycznych czy zdrowotnych.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja Sebastian Sikorski Katarzyna Gubała

 

Wege klient w hotelu

Izabela Bonecka o kuchni roślinnej wypowiedziała się z perspektywy zarządzającej hotelami. Klient wege obecnie nie oczekuje tylko zielonego menu. Dla niego ważna jest też atmosfera miejsca, otoczenie, detale, które tworzą miejsce wege friendly. Ważne by było to także miejsce przyjazne dla zwierząt.

 

Pet friendly, animal friendly, czyli jak hotel przyjazny zwierzętom wygrywa walkę o klienta wege!

Izabela Bonecka podkreśliła wagę miejsc przyjaznych dla zwierząt. W Hotelu Morski Park w Międzywodziu, którym miedzy innymi zarządza, w obecnym sezonie pojawiło się w jeden weekend kilkadziesiąt psów. Przy odpowiedniej obsłudze, wyznaczonych miejscach do wyprowadzania pupili i udogodnieniach okazało się to doskonałym rozwiązaniem Do hotelu zaczął przyjeżdżać częściej klient, dla którego hotel pet friendly ma ogromne znaczenie. W ten oto sposób trafili do hotelu także niemieccy emerytowani goście, którzy nie wyobrażają sobie rozstania z psem czy kotem na czas wakacji. Hotel, który postawi na takie drobne usprawnienia zdecydowanie zyska. Podobnie sytuacja ma się ze spójnością koncepcji wege w obiekcie. W miejscach, które chcą trafić do klientów świadomych nie mogą pojawić się skórzane fotele czy kanapy w lobby, a już wykluczone są zwierzęce ozdobne skóry na podłogach czy ścianach. Taki klient patrzy na hotel holistycznie i dla niego ważna jest nie tylko dobra karta uwzględniająca jego diety wyluczeniowe, ale także spójność całej koncepcji.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja Izabela Bonecka Katarzyna Gubała

 

Skład produktów i dań ma znaczenie

Gerard Rytter to brand chef, który na co dzień szkoli innych szefów kuchni, cateringi dietetyczne, a nawet stołówki szkolne. Czego chcą obecnie klienci na wege diecie? Według eksperta ważny jest prosty skład i czysta etykieta. Klienci bardzo zwracają uwagę na swoje zdrowie, szczególnie w momencie pojawienia się pandemii i tuż po niej. Jak okazuje się czysty skład produktów, z których tworzy się dania w restauracji, cateringu czy stołówce ma znaczenie. Zdrowe żywienie stało się naturalnym trendem w postpandemicznych czasach. A kuchnia roślinna jest rozwiązaniem, które pomaga zachować zdrowie na dłużej.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja Gerard Rytter Katarzyna Gubała

 

Szkolenie z kuchni wege buduje świadomość

Obecnie klient jest bardziej wyedukowany, wie, jakie produkty mogą mu zaszkodzić i po prostu eliminuje je ze swojej diety – tłumaczył podczas panelu Gerard Rytter. - Tą ideą kieruje się także podczas wyboru dań w restauracji. Po szkoleniu z kuchni wege, które przeszliśmy z całym zespołem mogę śmiało powiedzieć, że świadomość tego, co jemy i co oferujemy naszym klientom jest dużo większa. O wiele łatwiej przekonać mi klientów do naturalnie warzonego sosu sojowego Kikkoman, gdy tłumaczę jego prosty skład. A jeśli do tego opowiem, jak można go użyć, żeby zamarynować w nim tofu i zrobić z tego pełnowartościowe wegańskie danie to już fantastycznie. Podobnie ma się sprawa z sosami Tabasco. Wygrywają prostym składem i zdrowotnymi właściwościami. Zawarta w nich spora ilość witaminy C i antyrakowa kapsaisyna sprawiają, że mogę spokojnie ten produkt polecić wszystkim kucharzom, którzy tworzą zdrowe menu dla osób wybierających dania wege i na wszelkich dietach wykluczeniowych. Okazuje się, że właśnie takimi zdrowymi tematami można w tej chwili przekonać do siebie klienta i sprawić, by dania, które na ich bazie powstaną zostały na długo zapamiętane przez restauracyjnych gości.

 

Niezawodne tofu dla diety wykluczeniowej

Jednym z moich ulubionych produktów na szkoleniach z kuchni wegetariańskiej i wegańskiej jest soja w różnych formach – wyjaśniała Katarzyna Gubała. - Bomba białka, idealna w kuchni roślinnej. Dostępna w wielu formach. Z kostek tofu Lunter, jednego ze sponsorów panelu o dietach wykluczeniowych - można wyczarować dania na słono, słodko i kwaśno. Odpowiednio przetworzone tofu może być pastą smakową, bazą do kotletów, dodatkiem do zupy, a nawet… parówką. Wszystko zależy od wyobraźni szefa kuchni.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja

 

Ale tofu Lunter pojawia się także w formie przyprawionych smarowideł, jako śniadaniowe pasty z chili, naturalne, a nawet w formie smalczyku. I tym sposobem wchodzimy w temat dla mnie najbardziej trudny: wege śniadanie!

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja

 

Gdybym miała oceniać śniadania pod kątem klienta na diecie wykluczeniowe, to jadłabym tylko minikorniszony i cebulkę w occie. Oczywiście nie wszędzie i nie tylko, ale sytuacja nadal nie wygląda najlepiej. Jak wygląda to z perspektywy producenta mleka roślinnego? – został zapytany przedstawiciel marki Inka.

 

Wege bufet śniadaniowy ma potencjał

Z danych, które przytoczyłem wcześniej, dość jasno wynika, że popularność roślinnych zamienników mięsa czy nabiału jest już na takim poziomie, iż produkty z tej kategorii powinny mieć szerokie odzwierciedlenie w szeroko pojętej branży HORECA – tłumaczył Łukasz Jaworski z marki Inka. - Niestety obserwując dostępność produktów choćby w bufetach śniadaniowych, uważam, że jeszcze jest sporo do zrobienia.

Na przykładzie napoi roślinnych , których spożycie osiągnęło już takie poziomy, że konsument może się spodziewać , iż dobry napój roślinny znajdzie również w czasie swoich pobytów turystycznych czy biznesowych. Dlatego gorąco zachęcam, do wprowadzania do menu bufetu śniadaniowego napoi roślinnych, produkty można eksponować przy płatkach śniadaniowych, owsiankach, jak również przy hotelowym ekspresie do kawy. Wielu konsumentów nie wyobraża sobie dziś porannej kawy bez napoju owsianego. W obiegu są już specjalne dyspensery śniadaniowe do napoi czy dzbanki, których można użyć do poprawnego i efektywnego wyeksponowania napoi roślinnych.

Jeśli mają państwo obawy, czy goście na pewno potrzebują napoi roślinnych, Inka ma ofercie napoje 0,5 l, które pozwalają obniżyć jednostkowy food cost. Można zacząć zmieniać bufet śniadaniowy od mniejszej gramatury i przekonać się, jaką już dziś popularność mają napoje roślinne wśród waszych klientów.

Nie byłbym sobą, nie wspominając o kawie Inka. Proponujemy kawę zbożową Inka w 20 wersjach smakowych, w tym w jednoporcjowych saszetkach, bezglutenową, BIO czy też wersje sezonowe np. korzenna, czekolada z malinami., która idealnie komponuję się naszymi napojami roślinnymi. To zgrany duet na każdy bufet śniadaniowy.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja

 

Zielony kącik w sieci hoteli Vienna House

Sebastian Sikorski wyjaśniał, że w Vienna House Amber Baltic Międzyzdroje jest wyznaczony specjalny zielony kącik pełen dań roślinnych. Nasz hotel ma kącik wegański na śniadaniu, posiadamy wkładkę wegańsko/wegetariańską a nasza karta dziecięca składa się w większości z dań wegańskich oczywiście z możliwością zamiany przez dziecko lub rodzica przykładowo pulpecików roślinnych na cielęce. Również nasze oferty obiadokolacji i oferty konferencyjne są wzbogacone o przekąski, dania ciepłe oraz desery wegańskie.

W naszym wege kąciku znajdują się warzywa, kiszonki własnej roboty, smalec ryżowy z czarnuszką konfiturą z cebuli, tatar z kaszy jaglanej z dodatkami, pasty z groszku i mięty, pasty z dyni i kardamonu, pastę z papryki zależy od sezonu na dany produkt, pasztety warzywne, posiadamy mleko bez laktozy, napój sojowy, napój migdałowy, sery wege, twarożki bez laktozy mamy też w ofercie kiełbaski roślinne. Staramy się w dużej mierze zaspokoić życzenia naszych gości na śniadaniu. Z tofu powstają smakowe wersje popularnych posiłków. Wszystko to razem tworzy naprawdę zbilansowaną ofertę śniadaniową. A efekt? Z zielonego kącika korzystają nie tylko osoby na wege dietach, ale także Fleksitarianie i wszyscy ci, którzy chcieliby popróbować nowości smakowych w zdrowym wykonaniu. Takie zielone kąciki powstają we wszystkich obiektach austriackiej sieci Vienna House. To wymóg na miarę obecnych czasów i standard bardzo lubiany przez odwiedzających hotele gości.

 

W tych czasach przygotowanie jedzenia dla gwiazd nie jest dla nas wyzwaniem, ponieważ mamy duży wybór produktów, dań, które mamy w naszej ofercie. Trzeba przyznać, że czasem zdąża im się przyjść na lunch i mówić kelnerowi, że potrzebują jedynie oferty wegańskich posiłków a wieczorami przy barze lub bufetach bankietowych okazuje się, że tolerują też wołowinkę.

Ci starsi goście z Niemiec oczekują bardziej posiłków lekkostrawnych, ponieważ są w takim wieku, który nie pozwala trawić wszystkiego bez dolegliwości. Jednak ten młody klient z za zachodniej granicy jest bardziej świadomy wykluczenia różnego rodzaju produktów ze swojej diety i to on bardziej chce kuchni wege, bez laktozy i bez glutenu.

Z kącika nie korzystają tylko goście na diecie. Ludzka ciekawość nie ma granic, dlatego właśnie z czystej ciekawości próbują czegoś nowego. Dla większości to jest dla nich coś nowego. Dlaczego, dlatego, że podczas śniadania, jak i innych posiłków nie wychodząc z ofertą dla gości z dietą wykluczeniową możemy stracić nie 1 gościa, ale również jego rodzinę lub znajomych z którymi przyjechał. Nie będzie oferty dla jednej osoby to z całą resztą wybierze się do innego hotelu lub innej restauracji, a konkurencja nie śpi.

 

Śniadanie powinno być zapamiętane przez gościa

Grzegorz Pomietło, szef kuchni Art Restauracji we Wrocławiu podkreślał, że śniadanie to pierwszy posiłek dnia. Bardzo ważny. Także z punktu widzenia hotelu. Należy stworzyć taką ofertę śniadaniową, żeby klient nie tylko najadł się, ale zapamiętał to menu na długo. Stąd w ofercie Art. Hotelu pojawiają się na bufecie śniadaniowym ręcznie robione hummusy i pasty warzywne, roślinne pasztety, regionalne sery, a nawet owsianka na napoju roślinnym. Dla osób, które chcą nabrać energii na cały dzień serwowana jest wysokobiałkowa fasolka w pomidorach lub naleśniki na słono lub słodko. Dla osób, które oprócz diety wege wybierają także ryby na stole pojawia się karp lub pstrąg z lokalnych łowisk.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja

 

Oznaczenia dań wege na bufecie ma znaczenie

Zarządzająca hotelami Izabela Bonecka wymieniła punkty bufetów śniadaniowych, nad którymi w wielu restauracjach nadal należy popracować. Najważniejszym aspektem jest opis dań pojawiających się na bufecie. Dołączenie do dania karteczki lub stojaka rozwieje wątpliwości gościa, co do składu i zawartości danego dania. Szczególnie klient na dietach wykluczeniowych zwraca uwagę na skład proponowanych dań na śniadaniu. Osoby uczulone na laktozę będą szukały roślinnego nabiału i jak ognia unikały owsianki na krowim mleku. W swojej wypowiedzi Izabela Bonecka zgodziła się z Łukaszem Jaworskim, że śniadaniowa oferta hotelowa nadal kuleje pod kątem mleka roślinnego. A napoje, które się pojawiają nie mają zaznaczonej daty otwarcia kartonu.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja

 

Wyraźny smak dań buduje pamięć klienta o restauracji czy hotelu

Gerard Rytter jako brand chef zachęcał do tworzenia samodzielnie bufetu śniadaniowego. Wystarczy kostka tofu na przykład Lunter, naturalnie warzony sos sojowy Kikkoman lub odrobina Tabasco, żeby zamienić śniadanie w prawdziwą ucztę. Proste smarowidło na bazie tofu i sosu sojowego nabierze wyraźnego smaku i sprawi, że klient z chęcią wróci na kolejne śniadanie. A może grillowana cukinia z pastą z tofu?
Ale tworzenie dań wymaga od kucharzy ciągłego doszkalania się i zdobywania wiedzy. To dzięki niej mogą tworzyć naprawdę fantastyczne dania. Warto z takich szkoleń korzystać, spotykać się podczas branżowych spotkań takich, jak Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów i wymieniać doświadczeniami. Tylko w ten sposób każdy nadąży za trendami i stworzy swoją indywidualną i niebywale konkurencyjną ofertę.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja

 

Warto dopieszczać klienta wege, tworzyć dla niego niestandardowe dania. To rozwija zarówno kucharza i kuchnię, jak i całą ofertę. Oferta wege to także spora konkurencyjność. Walka o klienta nigdy się nie kończy. Dlatego warto sięgnąć po sprawdzone produkty, dania i sprawdzone rozwiązania.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja

 

Moimi i Państwa gośćmi i gościniami podczas Kongresy Szefów Kuchni byli:

Izabela Bonecka

Managerka, organizatorka eventów - w tym live cookingu, dyrektorka sprzedaży apartamentów. Od ponad 20 lat prężnie działa i zarządza w branży hotelarskiej, specjalizuje się w doradztwie inwestycyjnym, szkoleniach oraz utrzymaniu wysokiego standardu obsługi gościa hotelowego 4*,5*. Prywatnie miłośniczka podróży, holistycznego podejścia do zdrowia i kuchni.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja Izabela Bonecka Morski Park Międzywodzie

 

Grzegorz Pomietło

Szef kuchni Art Restauracji we wrocławskim Art Hotelu. Jego przepisy bazują mocno na produktach regionalnych z Dolnego Śląska, jest ekspertem kuchni regionalnej i w tym temacie szkoli kucharzy. Swoja kuchnię określa jako „comfort food”. Stawia na rozwój, cały czas dąży do doskonałości poszerzając wiedzę i tym samym ulepszając swój warsztat pracy. Zgłębia tajniki kuchni wegańskiej, serwując tym samym dania sezonowe dla Gości, którzy pokochali i są wierni kuchnie vege.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja Grzegorz Pomietło Art Hotel

 

Sebastian Sikorski

Executive chef Vienna House Amber Baltic Międzyzdroje. Szuka inspiracji kulinarnych w otaczającej przyrodzie i od nowo poznanych ludzi. Lubi nietypowe połączenia smakowe, które wykorzystuje w swoich daniach. W mojej karcie stawiam na regionalne i sezonowe produkty. Wyzwania zawodowe, jakie są przed nim stawiane napędzają go do jeszcze większego poszerzania wiedzy i umiejętności kulinarnych.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja Sebastian Sikowrski Amber Baltic

 

Gerard Rytter

Ma na swoim koncie wieloletnią współpracę z najważniejszymi markami branży gastronomicznej na rynku polskim. Zaczynając swoją kulinarną przygodę, szefował m.in. w kuchniach dużych hoteli i restauracjach, które mogą się pochwalić ugruntowaną pozycją i mianem najlepszych. Doskonale sprawdza się w szkoleniach. W kuchni nie uznaje kompromisów. Brand chef marek Tabasco, Develey, Kikoman, Mutti – sponsorów naszego panelu.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja

 

Łukasz Jaworski

Manager, ekspert od napoi roślinnych. Odpowiedzialny za rozwój sprzedaży napoi roślinnych marki Inka – sponsora dzisiejszej dyskusji. Łukasz dysponuje ogromną wiedzą w tematach kuchni roślinnej, która przekazuje szefom kuchni, kucharzom, dystrybutorom marek HoReCa. Pracuje z najlepszymi.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja Łukasz Jaworski Inka

 

Partnerem panelu o dietach wykluczeniowych były marki: Inka, Lunter oraz Develey.

 

Podczas Kongresu Szefów Kuchni udało mi się także spotkać wielu znajomych, ekspertów branży i profesjonalistów.

Bartłomiej Kornacki, szef kuchni Restauracja Warszawska w Sosnowcu (zwycięzca pucharu w konkursie Archimagirus 2022) oraz jego zastępca Kamil Łuczkiewicz.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja Bartek Kornacki Restauracja Warszawska

 

Udało mi się spotkać dwóch fantastycznych szefów kuchni  Michał Błaszczyk i Michał Zieliński restauracji Arteria w kompleksie Monopolis w Łodzi. Który też miałam przyjemność szkolić w ubiegłym roku.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja

 

Na stoisku Rational miałam okazję porozmawiać z dyrektorem  Bartoszem Murawskim, szefem kuchni Bartłomiejem Kochmanem oraz samym dyrektorem zarządzającym Maciejem Wrońskim. Były tematy związane z piecami konwekcyjnymi, najnowszymi możliwościami iVario oraz potencjałem nie marnowania jedzenia w restauracjach wyposażonych w najnowsze technologie.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja Maciej Wroński Rational Katarzyna Gubała

 

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja

 

Udało się też spotkać szefa kuchni Krzysztofa Łobodę z Hanza Pałac w Rulewie. Jego mistrzowska roślinna karta sezonowa podbiła podniebienia Polaków w te wakacje.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja Krzysztof Łoboda Hanza Pałac

 

Tymczasem na stoisku Marftuts, właścicielka Martyna Kiljan zadbała o niesamowity wystrój stoiska. Był piasek pod nogami, palmy, kokosy i mnóstwo egzotycznych świezych owoców najwyższej jakości - atutów, z którcyh słynie Marfruts.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022 relacja Marfruts Martyna

To był naprawdę owocny Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów. Za zaproszenie do udziału dziękuję głównej pomysłodawczyni i organizatorce Agnieszce Huszczyńskiej, która wraz ze swoim zespołem naprawdę dała radę. Wszystko było zapięte na ostatni guzik od kucharskiego kitla. Brawo!