Jak zbudować w mieście ogród społeczny
Społeczny ogród to ciężka praca fizyczna. Trzeba mieć dobre łopaty, taczki i konewki. Bez sprzętu jest trudno. No i bez zgranej ekipy ludzi, która pomoże nam wspólnie budować zielony zakątek w sercu miasta. Nam się to udało i z dumą chwalimy się naszym dziełem dla mieszkańców Swojczyc, Wojnowa i Strachocina. Oto ROT – Rewirowy Ogródek Twórczy przy centrum aktywności lokalnej we Wrocławiu.
Mikrogranty Wrocław 2021 - od pomysłu do realizacji
Na zbudowanie ogródka społecznego dla mieszkańców Swojczyc, Wojnowa i Strachocina mieliśmy pomysł od dawna. Zmobilizowała nas Renata Piwko-Wolny z Rady Osiedla i szefowa CAL Rewir Twórczy. Napisaliśmy projekt na stworzenie w grupie ROT – Rewirowy Ogródek Twórczy i wzięliśmy udział w edycji Mikrogranty 2021. Udało się. Wygraliśmy. Mieliśmy 5000 zł brutto na stworzenie zielonego zakątka przy Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy. Przeczytajcie jak krok po kroku tworzyliśmy nasz ogród społeczny we Wrocławiu.
Warsztat 1 ZIELONO MI – spotkanie on-line
23 kwietnia 2021 Godzina: 12.00 Miejsce on-line: www.fb.com
Rozpoczęliśmy nasz sezon ogrodniczy dla mieszkańców Swojczyc, Wojnowa i Strachocina. Proponowaliśmy na początek spotkanie on-line z ogrodniczymi osobowościami naszej dzielnicy.
- Od jakich roślin warto zacząć swoją przygodę z ogrodnictwem?
- Jakie nasiona wybrać?
- Kiedy jest najlepszy sezon na rozsady?
- Jakich ekologicznych nawozów warto użyć?
- Co zielonego na parapet?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielili nasi eksperci zaproszeni na wykład. Wśród nich znalazła się właścicielka lokalnego centrum ogrodniczego, członkini zarządu rodzinnych ogródków działkowych i szef firmy opiekującej się lokalnymi ogrodami. Całość poprowadziła wielka fanka zielonych tematów, autorka książek i członkini nieformalnej grupy „Zdrowo, lokalnie, sezonowo” - Katarzyna Gubała.
Jak zbudować w mieście ogród społeczny? Zastanawialiśmy się z naszymi widzami zgromadzonymi przed ekranami komputerów. Każda uwaga okazała się bezcenna.
Spotkanie 2 Kalendarz księżycowy i ekonawozy
21 maja 2021 Miejsce: CAL Rewir Twórczy, godzina: 12.00
Sezon ogrodniczy dla mieszkańców Swojczyc, Wojnowa i Strachocina już się rozpoczął. Tym razem zaprosiliśmy wszystkich na wykład o kalendarzu księżycowym i warsztat robienia ekonawozów.
Było także spotkanie z ogrodniczymi osobowościami naszej dzielnicy. Wspólnie nauczyliśmy się:
- Jak odczytywać kalendarz księżycowy?
- Co to uprawa biodynamiczna?
- Czym jest ekologia w ogrodzie?
- Dlaczego warto stosować ekologiczne nawozy?
- Po co komu pokrzywa w ogrodzie?
- Jak zbudować w mieście ogród społeczny?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielali nasi eksperci zaproszeni na spotkanie.
Ze skorupek po jajkach, fusach po kawie czy herbacie – wspólnie stworzyliśmy doskonałe nawozy do kwiatów w domu i pod sadzonki pomidorów.
Spotkanie 3 - Projektujemy rabaty i sadzimy pnącza
17 czerwca 2021 Miejsce: CAL Rewir Twórczy
Sezon ogrodniczy dla mieszkańców Swojczyc, Wojnowa i Strachocina trwa. Tym razem zaprosiliśmy wszystkich na wykład o projektowaniu rabat i wspólne sadzenie ziół na grządkach. Odbyło się także spotkanie z ogrodniczymi osobowościami naszej dzielnicy.
Wspólnie nauczyliśmy się:
- Jak zaprojektować ogród od zera?
- Warzywnik – co i kiedy warto w nim wysiać?
- Czym jest dobry plan w ogrodzie?
- Jak dobierać rośliny do ogrodu?
- Po co nam projekt rabat?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielali nasi eksperci zaproszeni na spotkanie.
Wspólnie sadziliśmy sporo ziół od firmy Baziółka, pnączy zakupionych od lokalnego ogrodnictwa Listek i stworzyliśmy kolejny kawałek naszego ogrodu.
Jak zbudować w mieście ogród społeczny? Teraz już wiemy. Tym razem stworzyliśmy pnące ogrodzenia, które za 2-3 lata zazielenią płoty dookoła CAL Rewir Twórczy.
Spotkanie 4 ROT Finał – sadzimy nasz ogródek
26 czerwca 2021 Miejsce: CAL Rewir Twórczy godzina: 15.00
Zaprosiliśmy na finał budowy naszego społecznego ogrodu dla mieszkańców Swojczyc, Wojnowa i Strachocina. Tym razem sadziliśmy drzewka i krzewy oraz zagospodarowaliśmy zaniedbany skalniak. Wspólnie posadziliśmy sporo ziół od firmy Baziółka i stworzyliśmy kolejny kawałek naszego ogrodu. Całość podlewaliśmy już zasponsorowanym nowym systemem nawadniania od firmy Ferro.
Ta sobota była wyjątkowo zielona. Mieszkańcy przyszli zobaczyć, jak pną się nasze pnącza po ogrodzeniu, jak na naszych oczach rośnie kwietna łąka i czy na pewno maliny posadziliśmy w dobrym miejscu.
Najmłodsi ogrodnicy mogli policzyć ile pomidorów mamy na krzaczkach i czy dla wszystkich starczy truskawek!
W miejscach do relaksu posadziliśmy lawendy kupione w pobliskim ogrodnictwie Listek, żeby jeszcze bardziej relaksowały naszych fantastycznych mieszkańców. To tak ustawimy leżaki i zaprosimy do odpoczynku nasze seniorki.
Dla wszystkich odwiedzających przewidzieliśmy roślinny poczęstunek, chłodną lemoniadę lub szklankę zbożowej kawy Inka.
Ten ogród jest fantastyczny – usłyszeliśmy podczas finału. Lawendy dają zapach relaksu, drzewa jabłoni za jakiś czas wydadzą owoce, a skalniak przykrył gruzowisko przy CAL Rewir Twórczy.
Ilość pomidorów na krzakach zachwyca każdego, kto do nas przyjdzie. Wprawdzie kilka krzaków nam rozkradziono, ale i tak reszta została.
Nasza kwietna łąka powoli się zazielenia i kwitnie. To miód na nasze serce i wsparcie dla okolicznych pszczół. Chociaż nogi bolały od kopania, a karki od słońca – było warto. Taki ogród to nasza duma.
Jak zbudować w mieście ogród społeczny – problemy i trudności
Nie przewidzieliśmy, że w pełni sezonu najtrudniej zaprosić na wykład czy pogadankę prawdziwych ekspertów ogrodniczych. Na początku sezonu oni wszyscy musieli być w swoich ogrodniczych sklepach i na działkach – sadzić tak jak my swój ogród lub rabatę. Ale i tak udało się ściągnąć lokalnych ekspertów.
Społeczny ogród to ciężka praca fizyczna. Trzeba mieć dobre łopaty, taczki i konewki. Bez sprzętu jest trudno. I bez siły. Nasze seniorki służyły radą, ale już noszenie ziemi czy sadzenie na klęczkach należało do młodszych mieszkańców. Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy w sezonie upał leje się z nieba.
Po co budować w mieście ogród społeczny?
Żeby mieć pomidory, sałatę i bazylię. A tak szczerze – żeby mieć fantastyczny kontakt z mieszkańcami. Ten projekt pokazał, że w nas siła i że wspólnie potrafimy wiele zdziałać.
Fachowa literatura ogrodnicza niezbędna
Żeby zbudować ogród społeczny warto posiłkować się fachową literaturą. Nam przydały się bardzo:
- „Warzywa na balkonie” – Michał Mazik, wydawnictwo Helion
- „Warzywa górą! Od korzeni po liście” – Katarzyna Gubała, wydawnictwo Burda
- „Zdrowie z ogrodu” – Michał Mazik, agencja wydawnicza Egros
- „Wege dzieci” – Katarzyna Gubała, wydawnictwo Helion
- Zielnik, Lisen Sundgren @wydawnictwo_marginesy
- Rośliny nas ocalą, Miriam Borovich @wydawnictwomuza
- Zioła na talerzu, Partner @baziolka , @edipresseksiazki
- Dzika spiżarnia, Sergei Boutenko @wydawnictwo_vivante
- Wege w kwadrans, Katarzyna Gubała @wydawnictwo_sensus
- Na dworze, przewodnik dla odkrywców przyrody @dwiesiostry
- Atlas roślin leczniczych, J. Macku, J. Krejca Zakład Ossolińskich
- Atlas roślin łąkowych i pastwiskowych, B. Rutkowska Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne
Ogród społeczny - naprawdę było warto!