Green Flow Festiwal Kulinarny w Jeleniej Górze
Kuchnia roślinna ma wielu entuzjastów. Podczas Green Flow Festiwal w Jeleniej Górze pojawiły się tłumy odwiedzających. Tych, którzy chcieli spróbować swoich sił w wegańskich daniach podczas warsztatów kulinarnych oraz tych, którzy chcieli posłuchać o zdrowym odżywianiu, samorozwoju i kuchni pełnej witamin.
Organizatorem festiwalu Green Flow była kantyna studencka Pełna Micha znajdująca się na terenie Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze. To miejsce, gdzie w bufecie zjemy dania kuchni domowej przygotowywane na miejscu i z wartościowych składników.
Na odwiedzających festiwal w Jeleniej Górze czekały też zajęcia jogi, tańca, wykłady o samorozwoju oraz zdrowym odżywianiu. Dzieci znalazły chętnych do działania animatorów, a dorośli talerz z wege potrawami wprost z kantyny Pełna Micha lub mogli stworzyć sami wyjątkowe wegańskie dania podczas moich warsztatów kulinarnych.
Anita Radwan, szefowa kantyny studenckiej Pełna Micha w Jeleniej Górze i główna organizatorka Festiwalu kulinarnego w trakcie imprezy tłumaczyła, jak ważne jest odpowiednie żywienie i dlaczego tak istotne jest tworzenie dań z prostych i smacznych składników.
Co jeść wege w ciąży, czyli przyszła mama na wegańskiej diecie
Kuchnia roślinna to wartościowe posiłki pełne warzyw, owoców, a do tego kasze, fasole, produkty pełnoziarniste. Nadal jeszcze jednak sporo osób ma obawy o to, czy w ciąży kuchnia roślinna jest wskazana. O tym rozmawialiśmy podczas warsztatów kulinarnych na evencie w Jeleniej Górze. Porozmawialiśmy o daniach, które będą odpowiednie dla przyszłych mam na roślinach. Wśród podpowiedzi znalazły się zupy, gulasze i pasty pełne strączków. Do tego sporo pietruszki, szpinaku i jarmużu, czyli najlepszego roślinnego źródła żelaza. A jeśli do tego dołożymy kiszonki – to otrzymamy niezwykle bogatą dietę w witaminy i mikroelementy.
Tofu to bogate źródło białka
Organizując warsztaty kulinarne z kuchni roślinnej nie mogło wśród składników zabraknąć tofu. Naturalne, wędzone czy marynowane sprawdzi się nie tylko w wege kuchni, ale także będzie miało szerokie zastosowanie w diecie sportowców i osób starszych.
Kiedy potrzebujemy siły płynącej z białka - tofu, czyli kostki fermentowanej soi - przychodzą nam z pomocą. Podczas warsztatów kulinarnych dodaliśmy tofu w opcji wędzonej do chłodników.
Zupy na zimno, szczególnie w okresie letnim, to doskonałe źródło witamin i przy okazji orzeźwienia. Ale żeby zupa była treściwa, wymaga odpowiednich składników. Zamiast makaronu czy ziemniaków możemy zastosować tofu. Sprawdzi się zarówno w opcji zbiedowanej na gładko w zupie, jak i w pokrojonych kostkach.
Wędzone tofu może być także świetną podstawą do stworzenia pełno białkowych kotletów, burgerów czy alternatyw mięsa domowej roboty. Podczas warsztatów kulinarnych na festiwalu przygotowaliśmy roślinną pasztetową, której bazą było wędzone tofu marki Lunter.
Kostki naturalnego tofu użyliśmy do stworzenia smarowideł na słodko. Wystarczy odrobina soku pomarańczowego, szczypta cukru waniliowego i jesteśmy w stanie stworzyć danie smakiem przypominające kremowy serek waniliowy.
Organizując warsztaty kulinarne w letnich miesiącach nie mogłam się powstrzymać od zabrania uczestników na wyprawę przyrodniczą.
Podczas warsztatów użyliśmy naszych zbiorów:
- owoców czarnego bzu,
- młodej pokrzywy,
- mniszka lekarskiego,
- podagrycznika,
- dzikich poziomek,
- a nawet sosnowych czy świerkowych szyszek.
Warsztaty kulinarne podczas miejskiego festiwalu to okazja do zachęcenia do zdrowego odżywiania szczególnie dzieci. Słodycze bez grama cukru czy z użyciem surowego kakao to zawsze warsztatowe odkrycie.
Podczas festiwalu kulinarnego w Jeleniej Górze stworzyliśmy też niezwykle odżywcze smarowidła na bazie pietruszki, krwawnika i podagrycznika. Mali kucharz stworzyli zielone pesto, którym wysmarowali kilka bochenków chleba.
W działaniach wspierali nas: Baziółka, Inka, Lunter, Primavika, KANS, telewizja DAMI Jelenia Góra.