Dzikie ogrody we Wrocławiu czyli warsztaty kulinarne dla działkowców
To była jedyna w swoim rodzaju - wyprawa przyrodnicza połączona z warsztatami kulinarnymi z tradycyjnej kuchni i wykładami dla działkowców i ich rodzin z Rodzinnych ogródków działkowych we Wrocławiu. Przewodnikiem po ROD Różanecznik i zdrowym żywieniu była Katarzyna Gubała - kucharz kuchni roślinnej i ekspert kulinarny z telewizyjnego poranka „Pytanie na śniadanie”.
Warsztaty kulinarne z tradycyjnej zdrowej kuchni z Katarzyną Gubałą to ciekawa propozycja na spędzenie wspólnie kilku godzin w otwartej kuchni na świeżym powietrzu. To pomysł na edukację działkowców i jednocześnie stworzenie nowych smaków w kuchni.
„Dzikie ogrody we Wrocławiu” to warsztaty inne, niż wszystkie
Jadalne chwasty to nic innego, jak dobroczynne zioła w przestrzeni miejskiej, na działkach, czy w parkach. Dlatego podczas naszego spotkania we Wrocławiu najpierw ruszyliśmy na przyrodniczą wyprawę po miejskich parkach, skwerach i wałach.
Warsztaty dla działkowców z Katarzyną Gubałą:
Jedzenie chwastów nie jest czymś, z czym spotykamy się na co dzień. Bo przecież chwasty to szkodniki, rośliny ekspansywne. Nic bardziej mylnego. Spora część takich dzikich roślin to dobroczynne dla naszego organizmu zioła.
Do nabywania wiedzy z zakresu jedzenia dzikich ziół na działkach namawiam podczas szkoleń i warsztatów kulinarnych działkowców ROD, pasjonatów ogrodnictwa i zielonej kuchni.
Uciążliwe dla działkowców rośliny mają zastosowanie w kuchni
A gdyby tak odwrócić myślenie i uczynić z niektórych chwastów jadalne zioła? I zamiast traktować je jak szkodniki środkami chemicznymi – zjadać na śniadanie dla dobrego zdrowia?
Uciążliwe na działce chwasty to najczęściej dobroczynne zioła. Taki właśnie był cel mojego wykładu-prelekcji o jadalnych chwastach. Chciałam pokazać, że niektóre uciążliwe na działce rośliny sprawdzą się w sałatkach, zupach, daniach głównych, a nawet deserach.
Niech podagrycznik będzie tego najlepszym przykładem. Nie lubiany przez działkowców za swoje ekspansywne rozmnażanie doskonale działa na nasz organizm. Sprawdzi się w zielonym pesto lub jako składnik chłodnika w upalny dzień.
Garść podagrycznika zjadana każdego dnia w kuracji trzymiesięcznej pomoże nam w bólach reumatycznych, kręgosłupowych, oczyści organizm z toksyn i sprawi, że dolegliwości wieku późnego zostaną zdecydowanie załagodzone. Więc może po co oblewać biedny podagrycznik chemią? Zamiast tego rwijmy go garściami z własnej działki i zjadajmy w pysznych daniach.
Obecnie warsztaty kulinarne to sposób na realizację biznesu odpowiedzialnego społecznie. Stąd pomysły na wspólną integrację działkowców poprzez:
- warsztaty ze zdrowej kuchni;
- świadomość polskiego bogactwa natury i walorów przyrodniczych,
- nauka ekologicznych zachowań i wspólne gotowanie;
- pokaz kulinarny wykorzystujący walory przyrodnicze ROD i opowieść o jadalnych chwastach;
- zdrowie na talerzu poprzez naukę zdrowej diety.
Wrocław nie marnuje - akcja społeczna
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Klimatu i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia w ramach akcji ,,Wrocław i Rodzinne Ogrody Działkowe nie marnują” na terenie ogrodu Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Różanecznik", którzy wraz z Fundacją EMMA i Radą Osiedla Karłowice-Różanka są partnerami akcji i tworzą pierwszy na terenie osiedla ogród społeczny.
Polska Federacja Ziemniaka
Podczas spotkania na wrocławskich działkach porozmawialiśmy o bioróżnorodności w mieście, jadalnych kwiatach na trawnikach i pączkach na drzewach. Nie zabrakło też rozmów o możliwościach sadzenia polskich odmian ziemniaków na działkach i balkonach oraz zaletach takich działań. Wsparcie w tym temacie otrzymaliśmy od Polskiej Federacji Ziemniaka.
Zbieraliśmy ziołowe bukiety, których następnie użyjemy do ekologicznych dań tworzonych w przysłowiowy kwadrans. A wszystko to z użyciem i wykorzystaniem roślinnych resztek z miejskiego targowiska czy warzywniaka. Dla podkręcenia smaku dodaliśmy bazylii, kolendry i rozmarynu od Baziółka.
Na spragnionych zdrowej kuchni czekały dania:
- roślinna pasztetowa na bazie wędzonego tofu Lunter z natką pietruszki i kiszoną kapustą,
- ser żółty z ziemniaka z odrobiną podagrycznika,
- owocowe carpaccio na liściach mniszka lekarskiego.
Wśród dań, które zachwyciły działkowców był chłodnik na zakwasie buraczanym z maślanką, wędzonym tofu od Lunter i szczypiorkiem.
Lekcje sadzenia ziemniaków dla działkowców z DODR
W trakcie spotkania wraz z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego jej pracownica Urszula Bartoszewicz poprowadziła lekcje sadzenia polskich odmian ziemniaków.
Można było także otrzymać prezent w postaci polskiej odmiany ziemniaka do posadzenia na działce lub balkonie!
Warsztaty kulinarne ze zdrowych słodyczy we Wrocławiu
A na deser uczestnicy warsztatów kulinarnych na świeżym powietrzu stworzyli bakaliowe kulki mocy bez grama cukru z jadalnymi kwiatami i doniczkowymi ziołami.
W trakcie otwartej kuchni na świeżym powietrzu na warsztatach kulinarnych powstało także zielone pesto zero waste z bazylią od Baziółka podane na młodych, ugotowanych ziemniaczkach.
Nasze ziemniaczki pochodziły od MK Agro, firmy która wsparła nas w ziemniaczanych prezentach.
To był fantastyczny ekologiczny obiad!
Wszystkie działania dla działkowców odbyły się w nurcie nie marnowania jedzenia, z wykorzystaniem eko produktów i lokalnych roślin.
Miejska kampania społeczna "Wrocław nie marnuje"
Miejska kampania „Wrocław nie marnuje” to doskonały przykład, jak Miasto i jego mieszkańcy wspólnie wypracowują dobre praktyki zmierzające do zmniejszania marnowania żywności oraz promują ideę less waste. Inicjatywa ta może stanowić inspirację dla innych miast i społeczności, aby również podjęły kroki w kierunku życia bardziej zrównoważonego i ekologicznego.
Wrocławski bank słoików - akcja społeczna
Tego dnia na Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Różanecznik” działalność rozpoczął też wrocławski bank słoików. Bank służy wymianie słoików - można w nim zostawić niepotrzebne słoiki lub zabrać, jeśli takich się potrzebuje.
Słoiki do banku słoików muszą być opróżnione i czyste, najlepiej wyposażone w zakrętki, ale nie jest to koniecznością. Do banku można przynosić słoiki o różnych pojemnościach.
W ramach wydarzenia można było także spotkać się z ekspertami spółki Ekosystem i porozmawiać na temat selektywnej zbiórki odpadów, utrzymania czystości we Wrocławiu, a także idei zero i less waste.
Dla dzieci przygotowano gry i zabawy edukacyjne, dzięki którym recykling stanie się jeszcze prostszym zagadnieniem. Najbardziej zaangażowani uczestnicy zabaw otrzymają atrakcyjne nagrody.
Udział w wydarzeniu był bezpłatny dzięki finansowaniu ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Za wsparcie dziękuję Polskiej Federacji Ziemniaka, Miastu Wrocław (a szczególnie Wydziałowi Klimatu i Energii w Departamencie Strategii i Zrównoważonego Rozwoju, czyli po prostu Zielonemu Departamentowi), DODR, Ekosystem, Baziółka, Lunter, MK Agro, ROD Różanecznik (a szczególnie Zarządowi ROD i Weronice), Radzie Osiedla Różanka, Fundacji Emma.
Świetne zdjęcia i relacje przygotowało dla nas Studio Sarna.