Katarzyna Gubała
VegLab

Woman's Health 2017 10 Forma bez mięsa Vege Hot Fit Gubała

Woman's Health 2017 10 Forma bez mięsa Vege Hot Fit

Mięśnie z roślin

Już nie potrzebujesz mięsa by być fit. Piękna sylwetka i dieta wegańska? To możliwe! Wystarczy odpowiednio zaplanowane menu. Gotowa na roślinne wyzwanie?

Woman's Health 2017 10 Forma bez mięsa Vege Hot Fit Gubała

 

Coraz więcej sportowców przechodzi na dietę wegańską

I co? I nadal osiągają niesamowite wyniki. Bo białka roślinne są wspaniałe. Szczególnie te z soi i jej pochodnych, roślin strączkowych, zbóż i orzechów. I nie wymaga to żadnej dodatkowej suplementacji.

Czy wiesz, że odpowiednio dobrana dieta roślinna dostarczy ci wszystkich niezbędnych makro – i mikroskładników w ilościach, którymi nie pogardziłby niejeden kulturysta? Dowód? Agata Perenc - Utytułowana polska judoczka, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, Europy i zawodów Grand Prix (Judo World Tour), zdobywczyni kompletu medali (złoto, srebro i brąz) w Pucharze Europy i czterokrotna brązowa medalistka Pucharu Świata. Weganka i twarz kampanii roślinnej „Jasna strona mocy”.

Zamiast mięsa, ryb, nabiału i jaj można sięgnąć po białko z roślin. Aby jednak taki proces się udał, warto to robić ze szczególną starannością. Wystarczy by różne rodzaje aminokwasów dostarczać swojemu organizmowi przez cały dzień.

Woman's Health 2017 10 Forma bez mięsa Vege Hot Fit Gubała

 

Co potrzebujesz, żeby osiągnąć większe zyski z intensywnych treningów oraz większą regenerację i wzrost mięśni poza siłownią? Przede wszystkim jedz regularnie. Ta zasada dotyczy wszystkich sportowców, niezależnie od preferencji kulinarnych. 6-8 posiłków to podstawa, by dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne składniki do budowy tkanki mięśniowej.

 

Gdzie szukać źródeł białka?

Dieta roślinna może być pełnowartościowa jeśli postawisz na produkty bogate w białko. Zaliczyć do nich można soczewicę, soję, komosę ryżową, ciecierzycę, fasolę, zboża (np. owies, żyto, ryż, kukurydza), orzechy i nasiona, a także pełnoziarniste pieczywo. To z nich czerpiemy najwięcej. Ważne, żeby rośliny strączkowe w naszej diecie były przez nas namoczone np. przez noc i ugotowane następnego dnia. Lepiej odpuścić sobie gotową soczewicę, cieciorkę czy fasolę z puszki. Unikniemy przede wszystkim dolegliwości trawiennych w postaci niepożądanych gazów. Choć rośliny strączkowe nie są zbyt popularne w przeciętnej polskiej kuchni, gorąco namawiam cię do ich spróbowania. To wdzięczni dostarczyciele białka i genialni towarzysze w kuchni. Pobaw się roślinami strączkowymi. Twórz z nich kotlety do burgerów, falafelowe kulki czy pożywne gulasze.

A może masz ochotę na masło orzechowe? To w wersji niesolonej szczególnie przypadnie do gustu tym z nas, które mają ochotę na silne mięśnie. To genialne źródło roślinnego białka i wspaniałe danie dla każdej osoby spragnionej słodyczy.

 

Wapń w diecie wegańskiej

Niezbędny w procesie przyswajania białka. Skąd mają go brać weganie, skoro nie jedzą produktów mlecznych? Z soi. Niezbędne okazuje się tutaj mleko sojowe i tofu. Warto wybierać takie produkty sojowe, które dodatkowo są wzbogacone o wapń (mleka owsiane, sojowe, ryżowe, kokosowe). Nie zapominaj, że genialnym źródłem wapnia okazuje się sezam. I to w każdej postaci: oleju, ziaren, tahiny. Jak go użyć? Postaw na hummusy. To genialne pasty na bazie ciecierzycy z wykorzystaniem tahiny, czyli pasty ze zmielonych nasion sezamu, z dodatkiem czosnku i cytryny. Przygotowanie hummusu zajmie ci zaledwie chwilę, a będzie idealnym smarowidłem do kanapek o poranku czy dodatkiem do posiłków obiadowych.

Osoby, które chcą uzupełnić wapń, powinny sięgnąć także po orzechy. Jakie? Odpowiedź brzmi: dowolne. Postaw na różnorodność: włoskie, nerkowce, laskowe, brazylijskie, arachidowe. Posypuj posiekanymi swoje posiłki przez cały dzień. Możesz też orzechy zblendować z odrobiną oliwy z oliwek lub zdrowego oleju i dodatkiem liści bazylii, natką pietruszki czy nacią z marchewki i dopraw do smaku. Zaskoczona? Takie pesto to doskonała wariacja do chleba, ale też świetny dodatek do ryżu czy makaronu. Najlepiej smakuje z pełnoziarnistym penne czy gryczanymi wstążkami.

Nadal masz ochotę na wegańską dietę? W zdobywaniu wapnia wesprze cię jarmuż, kapusta i szpinak. Ten pierwszy idealnie zjadać w formie chipsów lub dodatku do smoothie. Na kapustę zaś najlepszym sposobem jest fermentacja. Wegański bigos czy gołąbki nie mają sobie równych. Dodaj do niej wędzonego tofu, a efekty przejdą twoje najśmielsze oczekiwania.

 

Żelazo w wege diecie

Niezbędne w wydolności twojego organizmu. Chcesz być fit i zbudować swoje ciało? Postaw na produkty bogate w żelazo. Roślinożercy znajdą je w natce pietruszki, soi, soczewicy, pestkach dyni czy zielonych warzywach. Pamiętaj tylko, że żelazo z roślin potrzebuje nieco innych warunków do tego, by się dobrze wchłonąć, dlatego po posiłku raczej odpuść sobie kawę czy herbatę. A w kuchni niech cię soczewica nie opuszcza! Postaw na rozgrzewające gulasze, dahl czy burgery. Bogactwo kolorów i smaków soczewicy jest przeogromne: żółta, czerwona, brązowa, zielona i czarna. Każda znajdzie swój ulubiony rodzaj i zastosowanie.

 

Cynk - ważny pierwiastek w wegaśńkiej diecie

Uczestniczy w przemianach białek, tłuszczów i węglowodanów. O dziwo cynku brakuje wszystkim, nie tylko roślinożercom. Jemy go za mało, bo występuje w produktach, po które rzadko sięgamy: pestki dyni, biała fasola, kasza gryczana, migdały. Bez niego czujemy się ospałe, zmęczone i na nic nie mamy energii. A już na pewno nikt nas nie zaciągnie na siłownie. Nawet siłą. Ale jest światełko w tunelu... To gorzka czekolada! Ukoi nerwy, poprawi nastrój i sprawi, że dieta wegańska nabierze nowego wymiaru.

 

Dieta wegańska dla sportowców na skróty

Te z nas, które chciałyby dostarczyć swojemu organizmowi białko w czystej formie roślinnej, mogą sięgnąć po odżywki z białka sojowego, ryżowego (uwaga, nie zawsze w formie czysto roślinnej) czy konopnego. To ostatnie szturmem wchodzi na polski rynek i staje się prawdziwym hitem.

Tłuszcze w diecie wegańskiej to czysta przyjemność. Pochodzą głównie z ziaren, orzechów. Postaw na ich różnorodność. Wprowadź do codziennego jadłospisu olej kokosowy, sezamowy, lniany, z orzechów włoskich i oliwę z oliwek. Unikaj tłuszczy gorszej jakości, jak olej słonecznikowy czy rzepakowy.

 

Dieta wegańska na cały dzień - Propozycja Kasi Gubały

Spróbuj koniecznie!

 

śniadanie:

Owsianka z masłem orzechowym i borówkami amerykańskimi - porcja zawiera ok. 380 kcal/1590 kJ (47 g węglowodanów, 13 g białka, 17 g tłuszczu)

 

II śniadanie/lunch:

Krem czekoladowy z awokado i bananem - porcja zawiera ok. 344 kcal/1440 kJ (31 g węglowodanów, 8 g białka, 22 g tłuszczu)

 

obiad:

Makaron pełnoziarnisty z duszonym bakłażanem i tofu w sosie pomidorowym - porcja zawiera ok. 387 kcal/1620 kJ (36 g węglowodanów, 22 g białka, 18 g tłuszczu)

 

podwieczorek:

Sałatka z cieciorką, rukolą, orzechami włoskimi, winogronami i granatem - porcja zawiera ok. 309 kcal/1293 kJ (36 g węglowodanów, 8 g białka, 18 g tłuszczu)

 

kolacja:

Fasolka po bretońsku – porcja zawiera ok. 270 kcal/1130 kJ (25 g węglowodanów, 9 g białka, 12 g tłuszczu)