Lubczyk naturalny afrodyzjak i lek na zakrzepy żylne
Lubczyk od wieków uznawany jest za afrodyzjak. Jednym szkodzi, innym wręcz przeciwnie – pomaga w wielu dolegliwościach i… przypadłościach. Ma wiele właściwości, w tym najbardziej powszechna – jako naturalny specyfik na potencję. To za sprawą jego właściwości rozszerzających naczynia krwionośne. Przekonajcie się sami. W letnim wydaniu "Pytania na śniadanie" o lubczyku rozmawialiśmy z dietetyczką oraz prowadzącymi program Kasią Cichopek i Maciejem Kurzajewskim.
Lubczyk podobno ma same zalety…
Lubczyk działa rozkurczowo i pomaga na wzdęcia. Łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bo pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Jest idealnym ziołem dla osób, które mają problemy z układem trawiennym. Lubczyk pomaga w odtruwaniu organizmu. Sprawdza się też, kiedy doskwiera nam brak apetytu. Możemy wodą z przegotowaną garścią lubczyku (oczywiście ostudzoną) przemywać twarz. Będzie to upiększający cerę tonik.
Lubczyk ma w sobie bardzo dużo kumaryny – to ona działa przeciwzakrzepowo! To ważne dla osób z miażdżycą, zakrzepami żylnymi, zapobiega zawałom i innym tego typu problemom. Pamiętajmy, że szczególnie w przypadku miażdżycy ważna jest też niskotłuszczowa dieta. Więc lubczyk tak, ale w lekkim rosołku, z małą ilością tłustych oczek!
A gdy boli głowa to zioło to sprawdzi się również jako naturalny lek na migrenę. Możemy zgnieść liście w dłoniach i posmarować skronie. I nie tylko…
Bo lubczyk, jak sama nazwa wskazuje jest idealnym ziołem na „lubienie się”, czyli kochanie.
Lubczyk sadzono w ogródkach, w których były panny na wydaniu. Kawalerowie bardzo łatwo mogli się zorientować, gdzie mieszka panna, do której warto „smalić cholewki”. Panny nosiły też lubczyk jak talizman, wplatały gałązki w wianki na głowy w ważne święta. Nawet małe dzieci kąpano w wodzie z lubczykiem, żeby były bardziej lubiane. Jeszcze do niedawna lubczyk święcono podczas uroczystości Matki Boskiej Zielnej.
Czy lubczyk to naturalny lek na potencję?
Rzeczywiście lubczyk tak działa! Lubczyk zawiera olejki eteryczne i kumaryny, które powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych. To działanie pobudzające dla organizmu. I wtedy zaczyna się chęć na miłosne igraszki…
Czy zwykły lubczyk bywa szkodliwy?
Szkodliwe właściwości lubczyku są znane już od wieków. Lubczyk szkodzi przede wszystkim paniom w ciąży. Może wywołać skurcze macicy. Raczej nie powinno się go wtedy dodawać do rosołku czy innej zupy dla przyszłych mam. Ale poza tym lubczyk ma więcej zalet.
Czy lubczyk jest łatwy w uprawie?
Lubczyk jest bezproblemowy w uprawie, zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie. Wysadzamy go do gruntu w marcu lub kwietniu. Umiarkowanie podlewamy. Rośnie nie tylko w ogrodzie, ale i na parapecie. To zioło, które na moim tarasie spokojnie zimuje. Dzięki temu mam przyprawę do zupy cały rok. Ale nie każdy ma tyle szczęścia. Dlatego przygotowałam dla was Kostkę rosołową z lubczykiem, którą łatwo przechować w zamrażalniku czy lodówce.
Wystarczy 3-4 garście liści i gałązek lubczyku zblendować z pęczkiem pietruszki, odrobiną oleju. Doprawić solą i pieprzem. Takie zielone zblendowany lubczykowe pesto można wkładać do słoiczków, zakręcać i układać w zamrażalniku lub robić kostki rosołowe w silikonowych foremkach. Używamy do tego oliwy z oliwek lub oleju tłoczonego na zimno. Właściwie nie trzeba byłoby dodawać, ale dzięki temu łatwiej się wyciąga widelcem ze słoiczka w zimie wprost do zupy.
Ocet z lubczyku
Lubczyk świetnie sprawdzi się też w formie octu. 2-3 garście liści lubczyku kroimy, wrzucamy do słoika do połowy wysokości. Zalewamy 1 litrem wody z rozpuszczonymi 3 łyżkami cukru. Przykrywamy gazą i zakładamy gumkę recepturkę. Odstawiamy w ciepłe miejsce, ale zaciemnione.
Po 3-5 tygodniach mamy wspaniały lubczykowy ocet. Sprawdzi się do sałatek, do dań z grilla, ale także może być bazą do orzeźwiającej letniej lemoniady w upały! Oczywiście można też taki ocet popijać po 1 łyżce na pół szklanki wody na trawienie co rano!
Słodycze z lubczyku
Tutaj przygotowałam dla was… orzechowe trufle z cukrem lubczykowym. Takie trufle to nic innego, jak zblendowany orzechy z bakaliami, masłem orzechowym i odrobiną syropu z agawy lub daktylowego. Ale najlepszy jest cukier lubczykowy.
2 łyżeczki kakao blendujemy z 100 gramami cukru i kilkoma gałązkami lubczyku.
Nasze gotowe już trufle możemy obtoczyć w lubczykowym cukrze.
I Jak? Ciekawy smak?
Takie słodkie trufle możemy zaserwować ukochanej osobie podczas romantycznej kolacji lub gdy spotkamy naszą wakacyjną miłość i będziemy komuś chcieli pokazać, że go po prostu lubimy!