Katarzyna Gubała
VegLab

Kuchnie i Łazienki 2021 03 Pięć posiłków to podstawa wege dzieci

Kuchnie i Łazienki 2021 03 Pięć posiłków to podstawa wege dzieci

Pięć posiłków to podstawa! Regularne jedzenie co 3–4 godziny jest dobre zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Systematyzuje to dzień, pozwala zaspokoić nawet największy głód i w naturalny sposób eliminuje niezdrowe podjadanie.

Kuchnie i Łazienki 2021 03 Pięć posiłków to podstawa wege dzieci

 

Śniadanie, obiad i kolacja to trzy podstawowe posiłki

Nie należy zapominać o drugim śniadaniu ani o lekkim podwieczorku. Przy tak skonstruowanym jadłospisie będziemy mieć gwarancję, że dziecko rzadziej wybierze słodycze lub słone, niezdrowe przekąski. Regularne pięć posiłków to także sposób na rezygnację z podjadania. I ta zasada tyczy się nie tylko dzieci!

Po batonik, ciastko czy chipsy zwykle sięgamy wtedy, gdy nasz organizm woła o jedzenie. W takiej sytuacji łapiemy to, co mamy pod ręką – zwykle niezdrową, przetworzoną żywność. Oczywiście łatwo powiedzieć: „Nie jedz!”. Dużo trudniej wykonać. Dlatego pięć regularnych posiłków zminimalizuje ryzyko wilczego głodu. Dobrym pomysłem jest zabieranie ze sobą na plac zabaw czy pakowanie do tornistra zdrowych przekąsek. Uczymy w ten sposób dziecko, że zawsze, kiedy jest głodne – ma pod ręką coś do zjedzenia i nie są to chipsy czy słodka bułka ze szkolnego sklepiku.

Regularne przyjmowanie posiłków to także nadawanie określonego rytmu poszczególnym czynnościom w ciągu dnia. Dziecko się do tego przyzwyczaja i według niego zaczyna funkcjonować jego organizm. Określone godziny oznaczają konkretne posiłki. Taki rytm dnia również wycisza malucha. Przewidywalność następujących po sobie czynności w codziennej aktywności pomaga uspokoić organizm. Taki regularny rozkład posiłków jest szczególnie zalecany dzieciom nerwowym, z trudnościami w koncentracji oraz bardzo aktywnym.

Pierwsze śniadanie powinno stanowić 25–30% wartości energetycznej całodziennej racji pokarmowej, drugie śniadanie 5–10%, obiad 30–35%, podwieczorek 5–10% oraz kolacja 20–25%.

 

Pierwszy posiłek

Najbardziej warto zadbać o pierwsze śniadanie. Jeśli będzie odpowiednio zbilansowane, da dziecku energię na cały dzień.

 

Drugi posiłek

Drugie śniadanie to zawsze wyzwanie. Oczywiście mogą to być klasyczne kanapki. Tylko z czym? Rozwiązaniem są smarowidła z roślin strączkowych – pasta fasolowa, hummus czy pasztet z soczewicy. Dadzą dziecku siłę, zapewnią odpowiednią porcję białka roślinnego i pozwolą spokojnie dotrwać do obiadu. Dobrym pomysłem są też bakalie. Włączenie ich do diety dziecka to naprawdę świetne rozwiązanie. W przypadku suszonych owoców pamiętajmy, że postawić na te niezawierające konserwujących je siarczynów. Odpowiednie będą ekologiczne bakalie.

 

Trzeci posiłek

Planując obiad, warto pamiętać, że powinien być on źródłem aż 30–35% energii na cały dzień. Nie zawsze muszą to być dwa dania. Żołądek małego dziecka nie jest w stanie pomieścić aż tyle. Lepiej mniej, ale częściej. Aż 80% dzieci uwielbia zupy kremy. To naprawdę sporo. W dodatku taka zupa nie wymaga wielkich nakładów pracy. Zmiksowane warzywa powinny jednak mieć też wartości energetyczne, dlatego postarajmy się przygotować też sycące grzanki z pełnoziarnistego chleba lub… pieczonej dyni!

Kiedy dziecko dorasta, coraz częściej ulega pokusie dań z fast foodów. Możemy więc sami przygotować w domu zdrowego, wegańskiego burgera. Postawienie na roślinne kotlety ze sporą zawartością białka roślinnego może się okazać szczególnie trafionym pomysłem w przypadku żywienia nastolatków. Bo przecież nadal będzie to burger, a że samodzielnie przygotowany z buraków, ciecierzycy, kukurydzy czy kaszy? To już ma mniejsze znaczenie dla dziecka.

 

Czwarty posiłek

Podwieczorek może być słodkim posiłkiem. Bo o ile w ciągu całego dnia staramy się dostarczać dziecku siły do działania, o tyle pora popołudniowa może stanowić miły słodki akcent. A jeśli jeszcze będzie to jakaś słodycz zaproponowana po poobiedniej drzemce, z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę. Warto jednak wybierać dania ze zdrowym cukrem. Dobrym pomysłem po zjedzeniu słodkiej przekąski jest wyjście na popołudniowy spacer lub na plac zabaw. Dzięki temu cukier szybko się strawi, a dziecko będzie miało poczucie, że słodycze w domu nie są czymś zakazanym.

 

Piąty posiłek

Kolację planujmy na około 2 godziny przed snem. Dzięki temu posiłek nie będzie zalegał w brzuszku i dziecko będzie mogło spokojnie zasnąć.