Katarzyna Gubała
VegLab

Biokurier 2021 03 Idealne dzieciece menu w restauracji projekt Katarzyna Gubała

Biokurier 2021 03 Idealne dzieciece menu w restauracji projekt Katarzyna Gubała

Wspólne gotowanie z dziećmi to wyzwanie

2 lata trwał projekt, w którym pytaliśmy, jak powinno wglądać idealne dziecięce menu. Efekt? Ponad 200 ankiet, setki uczestników i wiedza o tym, że pomidorowa jest lepsza od rosołu, a spaghetti smakuje lepiej bez mięsa. Jesteście gotowi na taką bombę informacji o swoich najmłodszych?

Biokurier 2021 03 Idealne dzieciece menu w restauracji projekt Katarzyna Gubała

 

Codzienne nawyki żywieniowe

Wszystko zaczęło się 2 lata temu. Szefowie wrocławskiego Art Hotelu chcieli dowiedzieć się, jak powinno wyglądać idealne dziecięce menu w restauracji. Doskonałym źródłem wiedzy okazały się wspólne warsztaty kulinarne dla małych gości hotelu oraz wypełnienie przez młodych uczestników ponad 200 ankiet ze szczegółowymi pytaniami o indywidualne preferencje kulinarne. Od tego, co dzieci lubią jeść na śniadanie po pytania czy gotują z rodzicami. Odpowiedzi przerosły najśmielsze oczekiwania samych organizatorów.

Zaczęło się niewinnie, od pytania: „co dzieci lubią jeść w restauracji?”. Pizza i lody? Okazuje się, że niekoniecznie. Młodzi klienci mają swoje zdanie na temat menu i nie zawsze jest ono zgodne z wyobrażeniami dorosłych. Z czasem ankieta rozrosła się i pytania przestały dotyczyć wyłącznie restauracji, a objęły badanie dziecięcego jadłospisu, codziennych nawyków żywieniowych, a nawet oceny zachowań samych rodziców oczami najmłodszych.

 

Najważniejszy pierwszy posiłek

Gdyby dzieci mogły wybrać to, co chcą jeść i pić na śniadanie to… byłoby to kakao i owoce. Ponad połowa ankietowanych marzy właśnie o takim początku dnia. Dla większości rodziców te odpowiedzi wywołały zdziwienie. Okazuje się, że dzieci wolą porcję witamin i dawkę magnezu na śniadanie od popularnych płatków z mlekiem. 85% badanych uważa, że kanapka to podstawa drugiego śniadania. A jaka? Najlepiej gdyby rodzice dawali dzieciom wybór w jej kompozycji. Raz będzie to szynka i ogórek, a raz serek i pomidor. Nie tylko bobas lubi wybór. Dzieci w wieku szkolnym chcą jeść autorskie kanapki skomponowane samodzielnie. Tylko czy rodzice rano mają czas na dyskusje o tym? Podpowiadamy: pytanie „co chcesz do chleba na śniadanie?” warto zadać wieczorem dnia poprzedniego. Ustalić z góry i tej reguły się trzymać. Dziecko będzie miało poczucie wpływu na własne jedzenie, a rodzic uniknie porannego zamieszania.

 

Warzywa górą!

- Sama jestem od lat na diecie roślinnej, więc najbardziej w sprawdzaniu dziecięcych gustów interesowało mnie to, czy dzieci mają świadomość tego trendu – mówi Katarzyna Gubała, autorka dziecięcych ankiet. – Odpowiedzi zaskoczyły nas wszystkich. Okazuje się, że dzieci mają bardzo dużą wiedzę na temat kuchni wegetariańskiej i wcale nie muszą jeść burgerów mięsnych. 68% zadeklarowało chęć spróbowania warzywnych kotletów, a 44% przyznało się, że zjadłoby roślinnego burgera, gdyby nie wiedziało, że jest bez mięsa. Wychodzi na to, że nawet największe niejadki mają w sobie przestrzeń na warzywne eksperymenty.

 

Nie rób tego, bo się pobrudzisz

78% dzieci lubi gotować ze swoimi rodzicami. Niestety tylko jedna trzecia z nich ma taką szansę lub kiedykolwiek to zrobiło. Zdecydowana większość maluchów odpowiadała, że rodzice nie mają czasu na zabawy w kuchni z nimi. Dorośli twierdzą, że bałagan w kuchni jest zły i niedopuszczalny. 35% rodziców nigdy nie zaproponowało swojemu dziecku, żeby przygotowało samodzielnie posiłek.

Jeśli zastanawiacie się, co ugotować na obiad z własnym dzieckiem to naleśniki będą zawsze bez pudła. A ile przy tym zabawy! Sprzątaniem podzielcie się po połowie.

- Czas jest w dzisiejszych czasach bezcenny – tłumaczy Katarzyna Gubała, koordynatorka projektu #ArtKidsMenu i diet coach. – W ciągłym zabieganiu trudno nam znaleźć chwilę, żeby gotować z dzieckiem, a potem jeszcze po tej zabawie posprzątać. Rozumiem rodziców, ale okazuje się, że da się z dziećmi w kuchni tworzyć kulinarne cuda i nie być zmęczonym.

 

Dzieci w kuchni

Z ankiet jasno wynikało, że:

  • Dzieci zamiast rosołu wolą pomidorową.
  • Do spaghetti konieczny jest sos pomidorowy, a mięso już nie koniecznie.
  • Roślinne burgery są naprawdę smaczne.
  • Najmłodsi zgodnie podkreślali w badaniu, że chcą mieć wpływ na składniki kanapek w pierwszym czy drugim śniadaniu.
  • Najwięcej dzieci życzyło sobie wspólnego gotowania z rodzicami i jednocześnie przyznawało, że to prawie nigdy się nie dzieje. Rodzice nie mają czasu dla najmłodszych, ale pragnęliby, żeby dzieci jadły zdrowo.