Katarzyna Gubała
VegLab

Warsztaty kulinarne dla dzieci zero waste w Art Hotel Wrocław

Warsztaty kulinarne zero waste w Art Hotelu – kiszonki z dziećmi

Ponad 300 słoików z kiszonkami wykonanych przez 120 dzieci to efekt czterech letnich warsztatów kulinarnych #ArtKidsMenu we Wrocławiu. Wśród specjalnych gości w Art Hotelu pojawiła się piosenkarka Alicja Janosz, młody podróżnik Szymon Radzimierski, zwyciężczyni MasterChef Junior Julka Cymbaluk oraz ekipa blogerów z Globtroterek.com.

Warsztaty kulinarne z Szymonem Radzimeirskim w Art Hotel Wrocław

Nauka o ekologii i zdrowym żywieniu

„Przynieś słoik, wyjdź z kiszonką” – to było hasło przewodnie akcji zaplanowanej dla mieszkańców Wrocławia i okolic, gości bibliotek miejskich i wszystkich chętnych, którzy mieli ochotę wziąć udział w kulinarnych zmaganiach.

Warsztaty kulinarne zero waste dla dzieci

- Trend zero waste, czyli niemarnowania jedzenia jest w tej chwili wszechobecny – tłumaczy koordynatorka akcji i diet coach Katarzyna Gubała. – Zależało nam na tym, żeby w prostych krokach nauczyć dzieci ekologii i dać im przestrzeń na wspólne gotowanie z rodzicami. Do tego kiszonki to wdzięczny temat. Pokazuje najmłodszym, że jedzenie nie pochodzi tylko ze sklepowej półki. Można je wykonać samemu, w kilka minut zamknąć smak lata w słoiku i cieszyć się aromatem i witaminami w zimie. Dzieci podchodziły z wielkimi emocjami do przepisów. Były szczególnie zachwycone przepisem na gazowany winogron czy kiszoną brukselkę. Rodzicom zaś pokazywaliśmy, że fermentacja to nie tylko tradycyjne ogórki czy kapusta, ale też dynia, fasolka, papryka, buraczki, a nawet liście rzodkiewki!

Warsztaty kulinarne dla dzieci w Art Hotelu - kuchnia zero waste

O to, jak chronić przyrodę zadbała też hurtownia Targ Piast fundując wszystkim uczestnikom siateczki na zakupy wielokrotnego użytku.

- Wierzymy, że popularne reklamówki zaśmiecają naszą planetę – wyjaśniała Anna Pławecka z Targ Piastu. – Edukujemy naszych klientów na różne sposoby, między innymi poprzez proponowanie im robienia zakupów do papierowych toreb lub z użyciem wielorazowych siatek z materiału.

Świeże warzywa i owoce na warsztaty kulinarne od Targ Piast

Wspólne gotowanie z dziećmi

#ArtKidsMenu to kulinarne przedsięwzięcie, które edukuje dzieci i rodziców w temacie zdrowego żywienia. Wszystko zaczęło się 2 lata temu. Szefowie Art Hotelu chcieli dowiedzieć się, jak powinno wyglądać idealne dziecięce menu w restauracji. Doskonałym źródłem wiedzy okazały się wspólne warsztaty kulinarne dla małych gości hotelu oraz wypełnienie przez młodych uczestników 200 ankiet ze szczegółowymi pytaniami o indywidualne preferencje kulinarne. Od tego, co dzieci lubią jeść na śniadanie po pytania czy gotują z rodzicami. Odpowiedzi przerosły najśmielsze oczekiwania samych organizatorów.

Warsztaty kulinarne dla dzieci z mamą i tatą we Wrocławiu

- Chcemy pomóc rodzicom znaleźć czas na wspólne gotowanie z dziećmi – wyjaśnia ideę projektu Anna Wałęsa, kierownik do spraw marketingu w Art Hotelu. – Dajemy hotelową przestrzeń, słoiki, etykiety i specjalne na tę okazję zaprojektowane kuchenne fartuszki i plecaki. Dzięki naszej inicjatywie dzieci spełnią swoje marzenia – wspólne gotowanie z zabieganymi rodzicami.

Kierownik Art Hotelu Anna Wałęsa na warsztatach kulinarnych

W kuchni ważny jest autorytet

W trakcie kolejnych spotkań kulinarnych dzieci miały okazję poznać wybitne osobistości. Piosenkarka Alicja Janosz tłumaczyła dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie i jak radzić sobie z alergiami poprzez warsztaty śpiewu i zabawę. Młody podróżnik i autor książek Szymon Radzimierski zachęcał dzieciaki do próbowania nawet najbardziej egzotycznych dań, a ekipa z globtroterek.com tłumaczyła, jak w fascynujący sposób przeżyć kulinarną podróż po całym świecie. Duże emocje wśród uczestników wzbudziła Julka Cymbaluk, zwyciężczyni programu MasterChef Junior. Wyjaśniała tajniki telewizyjnego show i zdradzała przepisy na zdrowe dania, które udadzą się całej rodzinie.

Warsztaty kulinarne to także okazja do śpiewania z Alicją Janosz

- W dzisiejszych czasach karmienie dzieci nie jest prosta sprawą – mówiła mama Agnieszka, uczestniczka warsztatów. – Na najmłodszych czeka tyle pokus w sklepach, tony niezdrowego cukru i setki kiepskich produktów. Są zasypywane reklamami, a następnie same zasypują świat plastikowymi opakowaniami. To, że mają okazję tutaj spróbować swoich sił w kuchni, zaczynają rozumieć, dlaczego nie warto marnować jedzenia, dawać nowe życie starym słoikom i wspólnie bawić się w kuchnię jest naprawdę bezcenne.

Warsztaty kulinarne dla małych dzieci we Wrocławiu

Dzieci w kuchni

Z ponad 200 przeprowadzonych ankiet jasno wynikało, że dzieci najbardziej potrzebują czasu na wspólne gotowanie z rodzicami. Co jeszcze? Że zamiast rosołu wolą pomidorową, do spaghetti konieczny jest sos pomidorowy, a mięso już nie koniecznie, za to nic nie mają przeciw roślinnym burgerom. Najmłodsi zgodnie podkreślali w badaniu, że chcą mieć wpływ na składniki kanapek w pierwszym czy drugim śniadaniu. Najwięcej dzieci życzyło sobie jednak wspólnego gotowania z rodzicami i jednocześnie przyznawało, że to prawie nigdy się nie dzieje. Rodzice nie mają czasu dla najmłodszych, ale pragnęliby, żeby dzieci jadły zdrowo.

Gotowanie z dziećmi w Art Hotelu z Katarzyną Gubałą

- Czas jest w dzisiejszych czasach bezcenny – tłumaczy Katarzyna Gubała. – W ciągłym zabieganiu trudno nam znaleźć chwilę, żeby gotować z dzieckiem, a potem jeszcze po tej zabawie posprzątać. Rozumiem rodziców. Dlatego na tych warsztatach w Art Hotelu podpowiadamy, jak to zrobić z głową. Okazuje się, że da się z dziećmi w kuchni tworzyć kulinarne cuda i nie być zmęczonym.

Dzieci na warsztatach kulinarnych we Wrocławiu

Zdrowie na talerzu

Aby dzieci zdrowo jadły konieczne są też dobrej jakości produkty i wsparcie wielu partnerów. Dlatego w koncepcie #ArtKidsMenu zgodziły się nieodpłatnie wziąć udział firmy, dla których mały konsument jest ważny. „Fundacja Marwit” dowoziła regularnie owocowe smoothie, „Smaki Naszej Ziemi” zaś soki w 100% naturalne. Wszystkie przepisy oparto na świeżych ziołach od „Baziółka”. Receptury wymyślał Arek Dziakowski – szef kuchni i właściciel firmy „Zdrowy Ferment”. Ogromne ilości warzyw i owoców, które powędrowały do słoików to zasługa hurtowni Targ Piast z Wrocławia. To za ich sprawą dzieci mogły czarować niezwykłe dania. Całą akcję rozpropagowały miejskie biblioteki i urząd miasta oraz Akademia Młodego Kucharza.

Sponsorem warsztatów kulinarnych były między innymi Baziółka

W ramach #ArtKidsMenu wszystkie warsztaty odbywały się BEZPŁATNIE. Na początek 2020 roku zaplanowany jest finałowy kulinarny event z udziałem celebrytów, gwiazd i blogerów oraz ich dzieci.

Warsztaty kulinarne prowadził szef kuchni Art Hotelu Grzegorz Pomietło i Arek Dziakowski szef kuchni restauracji Agawa

Baziółka do kiszenia nadawały się idealnie

W warsztatach kulinarnych pomagała fundacja Marwit

Oryginalny sok sprawdził się idealnie na warsztatach

Gośćmi warsztatów kulinarnych zero waste byli blogerzy Globtroterek