Katarzyna Gubała
VegLab

Kuchnia roślinna na bankiecie w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie Katarzyna Gubała

Kuchnia roślinna na bankiecie w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie

Ponad 60 osób, w tym ja, wzięło udział 11 maja 2026 roku w wyjątkowym wydarzeniu, jakim było spotkanie networkingowe poprzedzające New Food Forum w Warszawie. Tematem dominującym w głównej siedzibie Ambasady Królestwa Niderlandów była kuchnia roślinna, zasady odżywiania oraz trendy żywieniowe w Polsce, Europie i na świecie.

Kuchnia roślinna na bankiecie w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie Katarzyna Gubała

 

Wsparcie ambasadora Niderlandów dla roślinnych trendów

Bankiet rozpoczął się od wystąpienia ambasadora Niderlandów w Polsce Jennesa de Mola. Wsparcie Ambasady Niderlandów w Polsce w tematach związanych z roślinną dietą i transformacją żywieniową w stronę bardziej zieloną zawdzięczamy osobistemu zaangażowaniu samego ambasadora w temat. Pan Ambasador Jennes de Mol wyjaśnił, że jego żona jest od wielu lat na diecie roślinnej i do takich właśnie tematów przekonuje go na co dzień. Dlatego z wielką przyjemnością gościł w murach Ambasady osobistości ze świata zielonej kuchni, diet roślinnych i trendów w żywieniu. Wystąpienie ambasadora nawiązywało także do nadchodzącego wydarzenia, jakim było „Przyszłość żywności w praktyce: New Food Forum 2026” organizowanego przez ProVeg Polska.

Kuchnia roślinna na bankiecie w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie Katarzyna Gubała

 

Networking dookoła transformacji żywieniowej w Polsce

Po symbolicznej lampce szampana i podziękowaniach rozpoczęły się rozmowy w podgrupach związane z innowacjami w sektorze żywności, alternatywnymi źródłami białka oraz transformacji systemów żywnościowych. Networking dookoła kuchni roślinnej to niezwykle ciekawa sprawa. Każdy temat jest inny, a każda z zaproszonych na to spotkanie osób na swój sposób wyjątkowa. Bankietowi towarzyszyła niezwykła oprawa kulinarna. Gości przywitał współorganizator spotkania Marcin Tischner, senior strategic manager z ProVeg Polska. Wśród przybyłych na networking osób była także Patrycja Homa, prezeska ProVeg Polska.

 

Zielona zmiana na polskich stołówkach

Do wielu cennych wniosków doszliśmy wraz z przedstawicielkami „zielonego departamentu” we Wrocławiu. Beata Flank, Kierownik Działu Edukacji Ekologicznej Wydział Klimatu i Energii Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju we Wrocławiu oraz Paulina Drzazga z tego samego wydziału opowiadały, jak z sukcesem poprowadzono we Wrocławiu projekt foodCircus.  Food CIRCUS – Circular solutions for keeping food waste out of Central Europe’s schools jest finansowany w ramach programu Interreg Central Europe i ma na celu edukację stołówek szkolnych w zakresie nie marnowania żywności. Zagadnienia związane z edukacją były równie bliskie Katarzynie Płazie, koordynatorce projektu „Szkoła na roślinach” z Fundacji ProVeg, który mam zaszczyt również reprezentować. We wspólnym gronie przy roślinnych finger foodach rozmawiałyśmy o wspólnych działaniach na przyszłość - związanych z zieloną zmianą w polskim szkolnictwie, a szczególnie w polskich stołówkach. Już wkrótce we Wrocławiu ruszy projekt „Szkoła na roślinach” Fundacji ProVeg prowadzony w 13 szkołach i przedszkolach mający na celu kompleksowe szkolenia intendentek, pracowników stołówek z kuchni roślinnej oraz wspierający w zmianach wprowadzonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia, a mających na celu wprowadzenie jednego dnia z posiłkiem roślinnym na stołówkach.

Kuchnia roślinna na bankiecie w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie Katarzyna Gubała

 

Potencjał branży HoReCa w zakresie roślinnych alternatyw mięsa

Niezwykle ożywione dyskusje prowadziłam z Jakubem Białowiejskim reprezentującym markę The Vegetarian Butcher, producenta roślinnych alternatyw mięsa dla gastronomii. Rozmawialiśmy o potencjale branży HoReCa i chłonności tego rynku na nowe produkty oraz zmiany w menu na bardziej zielone. Roślinne zamienniki mięsa zapewniają krótszy ślad węglowy i są doskonałym źródłem białka. Po tej inspirującej rozmowie w mojej głowie już pojawiały się pomysły na kolejne dania z kuchni roślinnej.

Kuchnia roślinna na bankiecie w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie Katarzyna Gubała

 

Transformacja żywieniowa kontra prawodawstwo polskie i zagraniczne

Wiele ciekawych informacji można było dowiedzieć się od reprezentantów kancelarii prawnej Food Law Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego zajmujących się rejestracją i wprowadzaniem na rynki produktów spożywczych. Jak takie zagadnienia wyglądają w krajach europejskich, a jak na świecie? Czym różni się w tym zakresie prawodawstwo polskie od zagranicznego? Pytań mieliśmy wiele, a dyskusja trwała ożywiona na wielu płaszczyznach i z wielu punktów widzenia.

Kuchnia roślinna na bankiecie w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie Katarzyna Gubała

 

Trendy żywieniowe i odkrycia naukowe w wegańskich obszarach

Kamil Szewrański z The Novo Nordisk Foundation Biotechnology Reseatch Institute for the Green Transition podczas rozmów wyjaśniał, jak na duńskim uniwersytecie prowadzi badania mające na celu stworzenie wegańskiego odpowiednika sera pełnego dobroczynnych bakterii. O wdrażaniu rozwiązań wspierających zrównoważony rozwój z zapałem opowiadała też Joanna Kądziołka-Szylko, policy manager z Fundacji ProVeg.

Kuchnia roślinna na bankiecie w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie Katarzyna Gubała

 

Zmiany żywieniowe w roślinną stronę w Polsce i na świecie

O wprowadzaniu nowej aplikacji przybliżającej produkty ze znakiem V-Label opowiadali przedstawiciele tego szwajcarskiego znaku. Natomiast w analizie i zrozumieniu rynku FMCG pomagał nam Karol Krakówko, konsultant w NielsenIQ.

Podczas networkingu w Ambasadzie Królestwa Niderlandów nie zabrakło przedstawicieli organizacji pro zwierzęcych oraz wspierających wprowadzanie roślinnych posiłków do polskich szkół, restauracji i hoteli. Z Maciejem Otrębskim z Polskiego Związku Żywności Roślinnej rozmawialiśmy nie tylko o jedzeniu, ale także o zdrowym trybie życia i wspólnej sportowej pasji, jaką jest bieganie.

Bankiet zakończył się o 20.00, a goście opuszczali Ambasadę Królestwa Niderlandów w doskonałych nastrojach i oczekiwaniu na konferencję „Przyszłość żywności w praktyce: New Food Forum 2026”, która już następnego dnia miała się odbyć w o wiele szerszym gronie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Foto. Joanna Gubała

Za zaproszenie na to niesamowite wydarzenie i do projektu "Szkoła na roślinach" dziękuję ProVeg Polska.

Kuchnia roślinna na bankiecie w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie Katarzyna Gubała